“Милион искат България за родина" четем на първа страница на в. “Труд”
Над 1 млн. българи, останали по исторически причини извън границите на родината, искат да вземат българско гражданство. Напливът от Сърбия, Македония, Украйна, Албания е огромен, но малка част успяват да се сдобият с мечтания документ заради лоша координация в работата между отделни комисии, Министерството на правосъдието и Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Това разказаха пред “Труд” от ДАБЧ и представители на българските диаспори зад граница.
В Украйна се намира едно от най-големите български малцинства в света, заяви пред вестника Олга Грозева, която произхожда от диаспората ни там. По думите й съгражданите ни в Украйна, ако се броят и тези от смесени бракове, надхвърлят 1 млн. души. От тях между 250 000 и 300 000 са с изцяло български произход.
“Реститути налазиха „Евксиноград“” четем във в. “Монитор”
Съдът пусна петима собственици в резиденцията. Борисов нареди проверка, чака до края на месеца варианти за решаване на казуса.
Куп реститути са предявили сериозни претенции към правителствената резиденция „Евксиноград“, което е накарало премиера Бойко Борисов да се заеме лично с казуса и да поиска проверка, научи „Монитор“.
„Наредих да се създаде междуведомствена работна група, която да извърши цялостен анализ на правния и градоустройствен статут на сградите и земите, включени в терена на „Евксиноград“ и да представи варианти на решения във връзка с реституционни претенции към имота“, написал е самият Борисов в отговор на депутатски въпрос по темата. В него се уточнява, че премиерската заповед е от края на 2015 година, но срокът за изпълнение на задачата, поставена на експертите, изтича този месец.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Защо изчезнаха БГ доматите и ябълки”, четем във в. “Стандарт”
Само 7% от ябълките, които са предлагани на нашия пазар през миналата година, са български, останалите 93% са вносни. Причини винаги могат да се изтъкнат, те са факт, но са нюанси, които не променят твърдението. Само 22% от доматите, 33% от месото и 44% от млякото по нашите магазини и сергии са родно производство за 2015 г. Но най-възмутително е, че зърното, което произвеждаме в излишък и изнасяме, не се пласира тук, а основно хлябът ни се прави от хлебопекарни смеси и замразени заготовки. Тази информация няма как да я видите в статистиката, за целта трябва да имате оперативните данни от митниците. За 25 г. аграрна политика при нови условия виждаме, че България е парадоксална страна не само в Европа, но и в света по уедряване на стопанствата.
Вторият парадокс е развитието на монокултурното земеделие с основен продукт - зърното, което изобщо не е характерно за Средиземноморския регион. А третият - имаме драстичен спад в производството на традиционни продукти. Не само в ЕС, в съседните на България страни, нямат такава концентрация на собственост на земи и такова изкривено монокултурно стопанство като нашето.
"Венелина Гочева продаде "Печатница София" на Пеевски", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Фирма, свързана с "напусналия" страната (според премиера Бойко Борисов) депутат от ДПС Делян Пеевски, купува най-голямата печатница за вестници в България.
В събота във вестник "24 часа" беше публикувано кратко съобщение, че издателят му - контролираното от Венелина Гочева "Медийна група България холдинг", финализира сделката по продажба на "Печатница София", а промяната беше представена като "част от плана за преструктуриране на бизнеса и погасяване на данъчни задължения към държавата чрез продажба на активи".
На 1 юни в партидата на фирмата "Печатница София" ЕАД в търговския регистър е внесено заявление с договор от 20 май, където се вижда купувачът - фирмата "А. Е. Бест съксес сървисис България" ЕООД, собственост на едноименна кипърска офшорка. За управител е назначен 63-годишният машинен инженер Владимир Георгиев. Той е председател на борда на директорите на дружеството "Принт трейдинг" - собственик на печатницата "ИПК Родина 1" до летище София, която Ирена Кръстева и Делян Пеевски построиха с над 80 млн. лв. кредити от КТБ.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Сянката от 30 до 100 лева, морето обаче било по-чисто от гръцкото", четем на първа страница на в. „24 часа"
С по 2 лв. вдигнаха цената на чадър и шезлонг в Слънчев бряг за лято 2016 г.
“Българинът трябва да е най-важният турист на Златни пясъци, защото живее в родината си. Какво обаче му предлагаме? Първо, за него почти няма свободна зона по плажната ивица. По закон тя трябва да е 50 на сто. Концесионерите вече сложиха чадърите, но с допълнителни въжета надлъж и на шир на практика оставят едва 10 на сто от плажа за свободно ползване. Човек от Разград например трябва да легне в прибоя, ако не иска да плаща за чадър и шезлонг.” Това заяви чуждестранен инвеститор на Златни пясъци, който не пожела да бъде цитиран, за да няма проблеми. Мнението му обаче се подкрепя изцяло от Съюза на частните хотелиери.
Какво е положението с човека от Разград, ако е с кола? На паркинга в началото на курорта ще му вземат по 10 лв. Ако реши да паркира някъде в комплекса, частният паяк веднага ще вдигне колата.
"През 2030 г. заплатите в България ще стигнат 50% от средните в ЕС” е водещo заглавиe на в. “Сега”
През 2001 г. доходите от заплати на обикновено българско семейство с две деца са били 19 пъти по-ниски от средното европейско равнище. През 2014 г. заплатите на същото обикновено семейство са "само" 6.2 пъти под средните за ЕС. Очевидно за 15 години има значително скъсяване на дистанцията, но въпреки това равнището на заплащане у нас остава под една пета от това в ЕС. Ако "наваксването" продължи със същата скорост, през 2030 г. България ще стигне 50% от средното за Евросъюза заплащане. Тази нерадостна картина нарисуваха вчера икономистите от БАН.
По-ниските доходи са основна причина за изтичането на мозъци и на работна ръка от България и ако не ограничим миграционните процеси, към 2030 г. страната ни може да се окаже с недостигащи 440 000 души на пазара на труда, предупреди проф. Искра Белева.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Парламентът ще даде 19 млн. лв. за нова пленарна зала", пише в. “Капитал Daily”
Превръщането на бившия партиен дом в действащ парламент ще струва 18.5 млн. лв. без ДДС. Това е максималната стойност на обществена поръчка, публикувана на сайта на Народното събрание. Тя е за преустройство на зала "Света София" в сградата, намираща се на пл. "Княз Александър І" №1, в пленарна. Преустройството ще включва изграждането на стъклен купол над пленарната зала, амфитеатрален под, нови земетръсни пояси, както и цялостна интеграция с всички околни зони, подходи и връзки в структурата на сградата на Народното събрание. За постигане на целите ще се изгради ново крило на сградата във вътрешния двор.
Идеята за преместването на пленарните заседания в бившия Партиен дом е с 20-годишна история, но досега не се намираше финансиране. Този проблем беше решен на правителствено заседание от края на май, на което бяха отпуснати 50 млн. лв. за подготовката и провеждане на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през второто полугодие на 2018 г. Половината от тази сума е заделена именно за новата зала.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Апартамент в София достигна цената на гръцки остров", пише в. “Сега”
Имение на брега на морето над Созопол за 2.5 млн. евро. Къща на легендарната ул. "Секвоя" в "Бояна" за 1.2 млн. евро. Малка панелка в столичния квартал "Надежда" по 1200 евро на кв. метър. Многостаен в столичния "Студентски град" за близо 900 хил. евро. "Неповторима резиденция" в дипломатическата част на кв. "Витоша" в София за 3.4 млн. евро (без ДДС). Дизайнерски апартамент тип лофт в центъра на София под наем за 3000 лева на месец...
Такива космически стойности гонят немалко от офертите, на които човек може да се натъкне, ако се зарови в предложенията за продажба на имоти. Част от тях са съпоставими с подобни предложения в престижни райони на големите градове в Европа или в най-известните курортни центрове. Особеното е, че имотите се предлагат в страна, в която средната работна заплата е около 450 евро на месец. И в която масовото търсене на жилища е в диапазона от 50 докъм 100 хиляди евро.
“Повтаря ли се историята ни?“, четем във в. “Монитор”
Не е тайна, че след промените населението ни намаля с около една трета и основната причина за това е експлозивната емиграция, особено в началото на 90-те години на миналия век. След падането на „желязната завеса” повечето млади и кадърни нашенци тръгнаха по далечни земи. Някои го направиха от обикновено любопитство, уж да видят как е по земите на „гнилия” капитализъм. Други пък съвсем осъзнато изоставиха родината, защото нямаха шансове за по-добър живот в скоростно разпадащата се икономика. Хиляди инженери не искаха да продават прах за пране по пазарищата или да работят за дребни пари на новоизлюпените бизнесмени, които в онези времена не можеха да се разделят с анцузите си. Тогава много от по-старите хора си спомниха съдбата на техни близки, заминали по гурбет по Америка, Австралия, Канада и Аржентина и останали там завинаги. В началото и средата на миналия век основни причини за бягството от родината са били войните и етническите прочиствания, извършени от съседите ни и търсенето на по-добър живот.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Руснаци, украинци и сърби кандидати да работят у нас", пише в. „24 часа"
10% увеличение на разрешителните за половин година, тръгват хайки за незаконно наети мигранти
233 разрешителни за работа на чужденци в България е издала от началото на годината Агенцията по заетостта. Това е увеличение с 10% спрямо работещите на трудов договор в България 2074 души от страни извън ЕС.
Руснаци, украинци и сърби са най-често търсещите работа у нас чужденци, показват данните на агенцията. 48 са издадените от нея разрешителни за работа на граждани от Русия, 26 са за украинци, 25 - за сърби.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”В България няма място за ходещи палатки", пише в. “Стандарт”
Като "ходещи палатки" в цивилизования свят са определяни от журналисти с чувство за хумор жените мюсюлманки с бурки, чието тяло е покрито от главата до петите само с малък процеп за очите. Хуморът настрана, но бурките в много държави се възприемат като символ за доминация и контрол на мъжете върху жените. Този вид облекло не само създава неудобства, особено през горещините, той е вреден и за здравето, защото не дава възможност на организма да изработва витамин D, за което е необходимо части от тялото да са изложени на слънчеви лъчи.
Бурките лишават навършилите пубертета момичета и жени да упражняват такива естествени права и възможности, като да спортуват, да се появяват на плажа с бански костюми, да отидат на ресторант, сладкарница или на кафе, защото трябва да открият лицето си. Да не говорим за участие в конкурси за красота или общуване лице в лице с млади мъже. Затова и техните бъдещи съпрузи се подбират от родителите им.