"Минималните прагове се вдигат средно с почти 7%", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Осигуровките нарастват с един процентен пункт. Работещите ще получават по-малко, когато са болни

Минималните осигурителни прагове да се увеличат служебно с 3.9% от 2018 г., а минималната работна заплата да нарасне от 460 на 510 лв. Това са част от предложенията за промени в социалноосигурителната сфера, отразени в проекта на бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 г., с който "Капитал" разполага. Ако те бъдат приети, средното увеличение на осигурителните прагове догодина ще е с 6.8%.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"За 3 години едва 1/3 от одобрените сгради са "безплатно" санирани" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Бургас, Благоевград и Хасково са лидери по брой обновени блокове

Три години след като стартира програмата за "безплатно" саниране и два месеца преди тя да приключи в този си вид, едва 1/3 от одобрените сгради са напълно завършени. Това става ясно от отчет, разпространен вчера от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Лидери по одобрени блокове са Бургас, Благоевград и Хасково - областни градове, в някои от които напоследък избухнаха скандали за тясната връзка на саниращите фирми с властта.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Расте търсенето на жилищни кредити" е заглавиe от в. "24 часа"

Клиентите предпочитат гъвкави решения за финансиране, качествено обслужване и персонално отношение.

Темата "нов дом" придоби допълнителна актуалност, особено на фона на трайната тенденция за увеличение на строителството в големите градове през последните месеци. По данни на Националния статистически институт за второто тримесечие на 2017 г., в сравнение с второто тримесечие на 2016 г., издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са се увеличили с 35.4%, жилищата в тях - с 31%, а разгънатата им застроена площ е с 29.2% повече.

Прочети ще от в. "24 часа"

"500 лв. месечно доплащат пациенти с редки болести" извежда на първа страница в. "Монитор"

Ако не покрият разликата от 25%, за да ги купят, стават инвалиди

Не по-малко от 500 лева месечно ще доплащат за лекарства пациентите с редки болести, ако в сила влезе наредба на Националната здравноосигурителна каса, която засяга отпускането на медикаментите за тези диагнози. Това установи репортерска проверка на "Монитор". Става въпрос за изключително тежки диагнози, като ревматоиден и детски артрит, псориатричен артрит и псориазис, болест на Бехтерев, болест на Крон и улцерозен колит. Всички те са автоимунни, терапията с медикаменти продължава цял живот. Ако лечението се прекъсне, следват увреждания на редица вътрешни органи и системи, и инвалидизация.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Китайци с интерес към летище "Пловдив" и каскадата на язовир "Въча"", четем във в. "Стандарт"

Областният управител Здравко Димитров е домакин на третата среща на областните управители по линия на Инициативата за сътрудничество между страните от Централна и Източна Европа и Китай 16+1. Форумът се провежда в грандхотел "Пловдив" под мотото " Пловдив- най-древният град по пътя на коприната". На него присъстват представители от най-високо ниво от 7 китайски провинции, представитили на страните от ЦЕИ , 17 български областни управители, зам-министърът на външните работи Георги Георгиев, ректори на университети и дипломати.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Новият бизнес на "Монбат"", пише в. "Капитал"

Дружеството на братя Бобокови предприе мащабна експанзия извън страната само за няколко месеца

Три придобивания и четвърта сделка напът. "Монбат" вероятно е единствената българска компания, предприемала някога толкова мащабна и бърза експанзия извън страната в рамките само на няколко месеца. След като в средата на годината производителят на акумулатори обяви, че купува германските Gaia и EAS, преди месец стана ясно, че придобива италианската Piombifera. В момента пък подготвя евентуална сделка за Assad в Тунис.

Прочети още от в " Капитал"

"Всички скочиха срещу промените в болничния", пише в. "Сега"

Макар и с различни съображения, синдикатите и бизнесът не одобряват предложението на НОИ за орязване на първите три дни от болничния. Осигурителният институт предлага първите три дни да продължат да се плащат от работодателя, но само на 50% от осигурителния доход, а не на 70 на сто, както е сега. НОИ ще продължи да плаща от четвъртия ден нататък в размер на 80%. Мотивът на НОИ е "облекчаване на бизнеса и превенция на злоупотреби". Срещу намалението на обезщетението няма намаление на осигуровката за общо заболяване и майчинство, няма и оценка какъв ще бъде ефектът от тази промяна.

Прочети още от в. "Сега"

"Който не може да носи, да не пие" пише в. "Монитор"

Проектонаредба ще забранява пияниците, но няма да забранява пиенето. Това означава - който не може да носи, да не пие. Поне алкохол да не пие. Чай може, но да внимава да не е някой прочистващ, че и изхождането по малка нужда в парка се води за непристойно поведение. За голямата да не говорим. Затова - бирата само вкъщи или в кварталната кръчма. Там боят си е част от нещата. А оказва се, че специално бирата най-много се пиела в Германия, във Франция се пиело най-много вино, а в България се пие най-много, когато някой черпи. Така че промените в тази наредба ще ударят и авантаджиите. Тези, които цепят стотинката на две, въпреки че им се пие, та им се вие. И те няма да могат да се наливат в парка и да препикават пейките, където седят майките с малките деца.

Прочети още от в. "Монитор"

"Преброени! Българите в чужбина са 1,1 млн.", пише в. "24 часа"

Толкова са лицата, родени в България, които се намират извън нея по данни на местните статистики

За 30 години населението у нас е намаляло с 1,85 млн., 1,1 милиона са българите зад граница

1,1 милиона са хората, родени в България, които живеят в чужбина. 600-700 хиляди от тях са заминали по икономически причини.

Прочети още от в. "24 часа""