„НАП вади на светло пълните печалби на чуждите компании", четем на първа страница на в. „24 часа"
Това става с поправки в закон от експертите на Владислав Горанов след юли 2017 г. Изискването е да подават отчет при приходи от над 100 млн. лв. От 4 юли 2017 г. всички мултинационални компании с дейност у нас ще са задължени да подават на НАП пълна информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците. Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов с промени в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс (ДОПК). Целта е да не се прехвърля печалбата към други държави, които са с по-благоприятен данъчен режим. По този начин чуждите компании трябва да внасят справедлив дял от данъците си у нас, гласят мотивите. Колко обаче ще е този дял не е записано в поправките.
Прочети още от в. „24 часа"
“Мошеници жилят хазната с фирми под наем” четем във в. “Монитор”
Срещу 1000 лв. отварят магазини за стоки менте, държат ги роми, имат по над 500 обекта
Фирми, взети под наем, жилят хазната, като крият обороти и данъци. Новата схема реално е плъзнала из цялата страната, като според разследващите всяка трета фирма у нас се ползва срещу заплащане от други търговци.
Най-често дружествата се ползвали при търговията с ментета и други притеснителни стоки, където освен от ревизия има опасност собствениците да се разследват и за извършени престъпления. Схемата лъснала след една от поредните проверки на НАП по Черноморието в края на сезона, съобщиха от приходната агенция за „Монитор“.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“15 милиона бюлетини печата БНБ" четем на първа страница на в. “Труд”
Над 15 милиона бюлетини ще бъдат отпечатани за президентските избори и референдума, които ще се проведат на 6 ноември, съобщиха пред „Труд“ източници от Централната избирателна комисия, запознати с тръжните процедури. Книжата за гласуване ще бъдат произведени от печатницата на Българската народна банка (БНБ), като първата обществена поръчка бе обявена в края на септември. Тя отнася за бюлетините за допитването до народа – 7 577 000, инициирано от „Шоуто на Слави“.
Според хората от ЦИК броят на бюлетините за президентския вот ще бъде между „7,5 и 8 милиона“ и е и за двата тура. Бройката още не е уточнена напълно, тъй като не са пристигнали списъците на българите с право на глас, които се изготвят от Главна дирекция „Гражданската регистрация и административно обслужване“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
“Гурбетчиите в Германия с помощи след 5 г. стаж”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Ако не работят, българите и румънците няма да имат право на социални помощи в Германия в продължение на пет години. Очаква се Берлин да приеме съответното решение идната седмица. То ще важи за всички чужденци от ЕС, пише "Дойче веле". В началото на декември 2015 г. Федералният социален съд реши, че германските общини са длъжни да изплащат социални помощи на безработните мигранти, граждани на държави от ЕС, пребивавали над шест месеца в Германия. Броени дни след това германската социална министърка обяви, че планира закон, който да ограничи правото на получаване на социални помощи. "Не може общините да се грижат неограничено за чужденци от страните членки на ЕС, които не разполагат със средства. Ние сме длъжни да ги предпазим от подобно нещо", заяви тогава Андреа Налес.
""Булгартабак" губи пазар и в страната", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Пазарният дял на свързвания с Делян Пеевски "Булгартабак", който е лидер по продажби в страната, е паднал от 30.6% през януари до 29.5% през август според данни от цигарените компании. През последните години позицията на холдинга на българския пазар, който е на стойност около 2.8 млрд. лв., се колебаеше около и над 30% и сега за първи път слиза под това ниво. Другата компания, която губи видимо пазарен дял, е "КТ интернешънъл" (доскоро "Кингс табако" на основателите на "Винпром Пещера"), която само от януари до август е с 1.2 процентни пункта надолу и в момента е с дял от 9.7% от продажбите в стойност. Две от чуждите компании изземват част от пазара - Philip Morris и British American Tоbacco.
Едновременно с разместванията пазарът продължава да изсветлява и расте. Последното проучване на консумацията на цигари без бандерол показва рекордно снижаване за последните десет години до 8.1%. В резултат държавата е събрала почти 200 млн. лв. повече акцизи за деветмесечието, като част от увеличението идва от нарасналите акцизи, друга от увеличена консумация, частично и заради спадналата контрабанда.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
"Министерствата бързо и сигурно затъват в дългове” е водещo заглавиe на в. “Сега”
50% от дългосрочните капиталови инвестиции за последните 8 години у нас са с европейски средства
Въведените със закон ограничения за размера на новите задължения, които министрите имат право да поемат през годината, не работят. Министерствата масово не се вместват в лимитите, определени от Народното събрание, и трупат нови ангажименти за разходи, които подкопават и бюджетите им за следващи години. Това става с благословия на кабинета и е поредният пример за широките правомощия на правителството за размествания в изпълнението на държавния бюджет без одобрението на Народното събрание. Това показва отчетът за изпълнението на държавния бюджет за 2015 г., който е внесен в парламента и ще бъде обсъден от депутатите в следващите дни.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Софарма" ще преговаря за покупка на търговец на едро с лекарства в Молдова", пише в. “Капитал Daily”
Компанията регистрира медикамети и в Швеция
"Софарма" е подала уведомление за намерението си да заяви интерес за придобиване на компания за търговия на едро с лекарства в Молдова и до 10 дни очаква разрешение за концентрация от местната антимонополна комисия. Това съобщи Огнян Донев, председател на съвета на директорите на "Софарма", по време на среща на мениджмънта на групата с инвеститорите. Донев не пожела да коментира колко време ще продължат преговорите и евентуална цена на сделката.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Флаш краш", пише в. “Сега”
Четвъртък срещу петък, 7 октомври 2016 г., малко след полунощ. Спи Лондонското сити, борсите в Ню Йорк вече са затворили, тъкмо започва азиатската валутна търговия, едва отварят пазарите в Токио, Хонконг, Шанхай. Изневиделица започва паническа разпродажба на британски паунди, курсът на паунда към щатския долар се срива не стремително, а катастрофално, само за две минути британската валута губи 6% от стойността си, в следващия четвърт час продължава да пропада, стига котировки до 10% под курса при отваряне (около 1.26 долара за паунд), стабилизира се около 1.18, най-ниската цена на паунда в долари от 31 г. насам. След това почти толкова бързо паундът се връща нагоре. Целият трус трае около половин час и утихва. Но чак до края на работната седмица паундът така и не достигна предишното ниво и открива пазара днес близо 2 цента по-евтин в долари.
“Балансови електромери спират кражбите на ток“, четем във в. “Монитор”
ЧЕЗ Разпределение България въвежда нова система за проследяване на кражбите на електроенергия. Това съобщиха от пресцентъра на дружеството. Компанията монтира балансови електромери на всички свои 17 000 трафопоста. Балансовото мерене е технически метод за проследяване на количествата електроенергия, които се доставят в даден трафопост и след това се разпределят към клиентите, които се захранват от него. „Чрез системата за балансово мерене лесно ще локализираме местата, където са налице загуби на електроенергия. Ще измерваме електроенергията, която влиза в даден трафопост, а чрез електромерите на клиентите ще преценяваме дали тя е равна на консумираната в домакинствата. В случай, че количествата не съвпадат, ще сме наясно с точност къде се губи електроенергия и къде има незаконни присъединявания към мрежата. Съответно ще набелязваме конкретни мерки по места, в зависимост от особеностите на района, които можем да предприемем, за да се справим с кражбите“, каза Виктор Станчев, Главен оперативен директор на ЧЕЗ Разпределение България.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
”Гражданите на ЕС остават на Острова след Брекзит", пише в. “Стандарт”
Всички граждани на ЕС, които в момента се намират във Великобритания, ще получат право да останат, след като страната излезе от общността. Това съобщава в. "Дейли Телеграф", като се позовава на свои източници в британското правителство.
Около 3,6 млн. граждани на ЕС живеят във Великобритания, от които близо 80% ще получат постоянно жителство към момента на излизането от съюза в началото на 2019 г., посочва вестникът. Останалите близо 600 000 европейски имигранти ще бъдат освободени от предприемане на мерки срещу тях.
„На Путин му харесва да е смутител на мира", пише в. „24 часа"
Няма да пусне нито една червена точка за Обама до края на мандата му като президент на САЩ Кризата в американско-руските отношения се задълбочава.
Което е видно не само в Сирия и Украйна, посочва в коментара си за “Франкфуртер алгемайне цайтунг” Клаус-Дитер Франкенбергер, публикуван от “Дойче веле”: След по-малко от три месеца изтича мандатът на американския президент Обама. Дотогава той сигурно ще е наясно кои са били най-големите пропуски и грешки във външната му политика. Дали това беше половинчатата намеса в Либия и последвалият там хаос? Или отказът да накаже Сирия за прекрачването на начертаната от него “червена линия” и потъването на страната в ада на терора и масовите убийства? Или може би трябва да търсим най-голямата грешка в неспособността да бъдат подобрени отново отношенията с Русия?
Прочети още от статията на в. „24 часа"
“Британците ще се справят. А Евросъюзът?” пише в. „Труд"
Крайно време е Брюксел отново да се замисли как ще повиши благосъстоянието на хората, вместо пасивно да наблюдава как Великобритания доказва, че и сама може да постигне успех в днешния глобализиран свят
Който смята, че на референдума британците просто са се объркали и че истинското им желание е било да останат в ЕС, ще направи по-добре да се вслуша в онова, което казва новата министър-председателка на страната. Тереза Мей оповести, че до март догодина Великобритания щяла да внесе молбата за напускане на Общността, след което Лондон щял да тегли сурова черта, а Обединеното кралство щяло да се превърне в напълно „суверенна страна“.
ЕС да се готви за катастрофа! По навик някои в континенталната част на Европа взеха да говорят за „срив“ в курса на лирата. При това той бе паднал само с един процент. Вероятно тези някои са взели желаното за реално, също както беше и преди референдума за Брекзит, когато политици и икономисти един след друг предричаха катастрофа за Великобритания. Но къде е тази катастрофа? Курсовете на акциите на Лондонската борса гонят все нови върхове. От срив в икономическата конюнктура няма и следа. Напротив – тя се развива дори чудесно.