Поне 6 милиарда долара са загубите на банките в САЩ през 2016 г. от сравнително нова схема, която измамници използват. Вместо да крадат данни от съществуващи кредитни карти, които да източват, те създават фалшиви самоличности, с които кандидатстват за заеми от финансовите институции.
Така през май т.г. агенти от ФБР арестуваха Чарлз Уитлок-младши по подозрение, че е създал фалшиви самоличности, за да се сдобие с 558 кредитни карти, от които е изтеглил поне 340 000 долара.
След кошмарно голямото изтичане на личните данни на 143 милиона американци през миналата седмица, положението може да стане още по-лошо, пише Bloomberg.
Изчисления показват, че този вид измама може да отговоря за около 20 процента от лошите кредити по кредитни карти. И той набира сила точно когато банките успяха да спечелят дългоочаквана победа и да накара търговците да обновят своите терминали, за да приемат карти с чипове. Това попречи на измамниците да крадат само номерата на картите и да принтират свои пластики.
Този тип измамници купуват откраднати номера на социални осигуровки на съществуващи граждани - или се опитват да познаят кои не се използват. Те използват и реални адреси, като ги смесват с фалшиви имена и започват да кандидатстват за кредитна карта. Банките обикновено отказват първите искания заради липсата на кредитен профил, но накрая измамниците успяват да пробият.
И тогава започва дългосрочната игра.
Измамниците прекарват години, в които съвсем почтено си плащат за кредитните карти, докато чакат лимитите да се повишат. След време искат да им бъдат издадени и още карти и когато моментът настъпи - изтеглят цялото съдържание на картите чрез покупки и спират плащанията.
Най-ценните данни за изманниците са номерата на социалните осигуровки на хора, които не ползват кредитна карта, включително на малолетни и деца. От 2011 г. тези номера вече са изцяло случайни и не издават годината на раждане на притежателя им.
Един от начините, по който банките могат да се защитят, е да следят от кой компютър или друго устройство са подадени заявките за кредитна карта. Арестуваният Уитлок е попълнил 90% от своите над 750 заявки по телефон, като в крайна сметка чрез специален софтуер той е засечен.
Самият той твърди, че е невинен.
posredstven
на 12.09.2017 в 18:20:11 #1Т.е Банките стават жертва на собствената си алчност. Не намирам нищо лошо в това бандитите да бъдат ограбвани