“Нова шашма: Винетка под наем отдава русенец” е  водещo заглавиe на в. „Труд"
Винетка под наем дава изобретателен русенец в сайт за безплатни обяви, видя Труд. Заедно със стикера върви и долната част на талона и касова бележка.

Винетката може да бъде наета за различно време, а цената варира в зависимост от периода, в който ще бъде ползван. „За един ден струва 5 лева, за седмица 7лева, а за две-15 лева“, разказа пред Труд предприемчивият мъж. За да е сигурен, че тя ще му бъде върната той взима депозит, който е близък до реалната цена на стикера. „Искам да ми дадат около 90 лева. Те са гаранция. Като ми върнат винетката, връщам парите“, разказва русенецът.

Прочети още от в. „Труд"

“Забраната за палатки пада”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Пада забраната за палатки на плажа. Това става по разпореждане лично на премиера Бойко Борисов, съобщиха от пресслужбата на кабинета. За целта от ГЕРБ ще внесат промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Поправките ще бъдат внесени още в утре в парламента.

"Разпоредих спешни действия от страна на парламентарната група на ГЕРБ за отмяна на спорните текстове от закона, които забраняват палатките и къмпингуването", казва вчера Борисов. Той припомни, че не ГЕРБ е автор на идеята, но "от коалиционна култура депутатите ни са подкрепили поправки в последния момент преди гласуването на второ четене на закона". Така на практика в парламента ще влезе за ново гласуване първоначалният проект за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, който беше одобрен от министър-председателя и Министерския съвет на 30.12.2015 г. "Аз съм за установяване на правила и регулации и споделям мнението, че терминът къмпингуване трябва да бъде конкретизиран", коментира още Борисов.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Махат звездите на кръчмите“, четем във в. “Монитор”
Звездите на заведенията за хранене и развлечения ще отпаднат. Това предвижда план за действия с мерки за решаване на основните проблеми, които възпрепятстват нарастването на инвестициите у нас. Той е част от третия стълб на плана „Юнкер“, който цели да направи ЕС по-привлекателно място за инвестиции. Планът на България за отпадането на пречките пред инвестициите, в който са разписани 116 мерки, беше публикуван за обществено обсъждане от финансовото министерство.

В аргументите за отпадането на звездите на заведенията за хранене се посочва, че изискванията за хотели, ресторанти, барове и кафета са остарели и прекалено детайлни и поради тази причина категоризацията е напълно излишна. Вносителят на предложението е Министерството на туризма, като срокът, посочен в плана за отпадането на звездите, е до края на май тази година.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"България изтегли 2 млрд. евро външен заем при ниски лихви", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
България се възползва от позитивната вълна на международните капиталови пазари след решенията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от миналата седмица и изтегли 2 млрд. евро нов дълг чрез продажбата на 7- и 12-годишни облигации. Подадените поръчки за записване от книжата надхвърлиха повече от два пъти предложеното количество, като заявки е имало както от чужди, така и от местни инвеститори, научи "Капитал" от посредници, участвали в аукциона. Високият интерес доведе до ниска доходност, което означава, че държавата ще има по-малки разходи по заема. С тези резултати предлагането може да се определи като поредното успешно за България, която за втора година показва способност да си осигурява изгодно финансиране.

Макар да бе очаквано, че ще се случи през март, предлагането на еврооблигациите започна изненадващо в самото начало на седмицата, буквално дни след решението на ЕЦБ да намали още лихвите и да увеличи покупките на облигации от пазарите и непосредствено преди заседанието на Федералния резерв на САЩ (Фед), от което също се очакват важни за инвеститорите новини.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Потвърдени съмнения за законността на изхарчените пари от зелените" четем на първа страница на в. “Труд”
Ревизия на изразходването на общо 1.5 млн. лв. по три европейски проекта по оперативна програма „Околна среда“ да извърши изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС“, предлагат от Върховната административна прокуратура (ВАП).

В официално съобщение на държавното обвинение бе обявено, че след разкритията на „Труд“ за съмнително разпределение на европари между няколко организации от коалицията „За да остане природа в България“ главният прокурор Сотир Цацаров е разпоредил проверка.

Прочети още от в. “Труд”

„С 40 % намаляха BG туристите за Турция", четем на първа страница на в. „24 часа"
40% е спадът на български туристи за Турция по Великден, обяви Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Само за първите 2 месеца на годината българите, пътували за Турция, са били с 18% по-малко от предната година, а заради последните атентати спадът за лятото се очаква да е над 50%, каза Драганов. Причината е, че терористите се целят в полицаи, военни и туристи, коментира той.

До края на годината отливът към Турция в световен мащаб ще е 19 млн. души, 4 млн. от тях са руснаци. Това довежда до безпрецедентен срив в туристическата индустрия при съседите ни.

Прочети още от в. „24 часа"

"МФ обмисля нов данък заради личното ползване на фирмени вещи” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Личното ползване на фирмени вещи, което бе обложено с ДДС с цената на пълен хаос, може да бъде ударено с втори данък. Фирмите, които признаят подобно ползване, ще трябва да плащат на хазната и нарочен данък върху разходите по линия на закона за корпоративното подоходно облагане. Целта на новия налог е да реши проблема с облагането на личното ползване в качеството му на непаричен доход за работниците. Според експерти обаче тази допълнителна тежест може да провали окончателно опита на хазната да си събере ДДС-то от личното ползване на фирмени стоки и услуги.

Както "Сега" писа, от тази година държавата се опита да въведе работеща система за обратно внасяне в хазната на част от възстановения ДДС за фирмени стоки, които се ползват и за лични нужди. Опитът претърпя пълно фиаско, като част от депутатите и обществото останаха с впечатление, че новият ред за облагане с ДДС се отменя.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„"Агрия груп" купува производител на слънчогледово олио", пише в. “Капитал Daily”
Един от най-големите представители на земеделския сектор – "Агрия груп холдинг", е на път да порасне с още една компания. Преди дни групата съобщи, че е сключила рамково споразумение за придобиването на базираната в Лясковец "Кехлибар". Дружеството се занимава с изкупуване, преработка и продажба на маслодаен слънчоглед, както и с производство и бутилиране на слънчогледово олио и производство на слънчогледов шрот.

Споразумението е предварително и тепърва ще бъдат обсъждани конкретните детайли и параметри по сделката, като очакванията са тя да бъде завършена през август 2016 г. На този етап цена за придобиването не се уточнява. Сделката ще позволи на "Агрия" да разшири портфолиото си и в областта на преработката на слънчогледови семена, в която до момента групата не развива дейност.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Всяка пета фирма планира да наема нови хора", пише в. “Сега”
Всеки пети работодател планира да наеме нови хора в следващите три месеца. 77 на сто от фирмите не планират промяна, а само 2% ще съкращават хора. Това показва традиционното проучване на "Менпауър" сред 620 работодатели у нас. Те отговарят на въпроса как очакват да се промени заетостта в тяхната фирма и регион до края на юни тази година в сравнение с първите три месеца на тази година. Намеренията на компаниите за наемане на хора са с нетна стойност +13% - това е разликата между работодателите, които заявяват, че ще наемат, и тези, които казват ще се съкращават хора, но при отчитане на сезонните колебания. Това е най-високото ниво от началото на проучването през 2011 г. Спрямо предишното изследване намеренията за наемане на персонал са с 2 пункта по-силни, а спрямо същия период на миналата година подобрението е с 4 пункта.

Прочети още от в. “Сега”

“Холестеролни бомби в менюто на първолака” четем на първа страница във в. “Монитор”
Холестеролни бомби цъкат в менютата на хлапетата в детските градини и децата, посещаващи училищните столове – главно първолаците. Това са показали масираните проверки на инспекторите от Столичната районна здравна инспекция. От началото на годината досега те са проверили 348 забавачки и ясли, 116 школски бюфета и 97 ученически столове, като една на всеки три проверки е била направена по сигнал на майки. При тях инспекторите са установили ред нарушения, като са наложили и 18 акта – по 9 в училища и детски градини, както и 6 предписания само за тази година. Глобите обаче са ниски – варират от 100 до 2000 лева.

Нездравословните закуски се дават като следобедни в комбинация с айрян и мляко, които са с масленост не повече от 2 процента. Напитката се редува със сокове в кутийки, които не са натурални 100 на сто, както изисква Наредбата за здравословното хранене на учениците и децата, в тях плодовото съдържание е не повече от 20 на сто.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Кой ще заработи през живота си милион?", пише в. „24 часа"
Програмисти, математици, юристи, икономисти. Каква е
ползата за студентите да учат определена специалност
и държавата да дава бонус на университетите

Повече пари за привличане на студенти във важни за икономиката професионални направления с дефицит на кадри. Това е предложение на министерството на образованието. Методологията за финансирането е доста сложна. Наред с реализацията тя включва и оценка на научната и академичната дейност на висшето училище.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Запазват фиксираните цени на тока за бита", пише в. “Стандарт”

След 1 април битовите потребители ще могат да сменят доставчика си на ток, но ако цената не ги удовлетворява, ще могат да останат на регулирания пазар. Това заяви по БНТ председателят на парламентарната енергийна комисия и бивш енергиен министър Делян Добрев. Излизането на бита на свободния пазар на ток не е задължително, затова няма да се бърза с премахването на регулирания пазар, поясни той.

На Българската независима енергийна борса (БНЕБ) се търгуват 5% от електроенергията, посочи Добрев и допълни, че това количество не е малко предвид модела на търговия "ден напред". Той прогнозира увеличаване на обемите, търгувани на БНЕБ, след изтичането на досегашните дългосрочни договори между бизнеса и търговците на електроенергия, което ще стане през юни. Така от юли много фирми ще започнат да купуват ток през борсата, смята Делян Добрев.

Прочети още от в. “Стандарт”