Измъкването на Европа от руската енергийна зависимост изглежда като все по-възможен сценарий. Цената на природния газ през последните дни буквално се срина, като котировките на нидерландската борса TFT пробиха ново дъно и паднаха до 55 евро за мегаватчас на 16 януари. Руските заплахи за енергиен апокалипсис в Европа през зимата изглеждат все по-нелепи, пише СЕГА, цитирайки пост във Facebook на икономиста Георги Ангелов.
"Германия откри втори терминал за втечнен газ и цената на газа в Европа отново се срина. Същото се случи и преди месец, когато Германия откри първия си терминал за втечнен газ. Същото се случи и преди това, когато Нидерландия откри терминал за втечнен газ близо до Германия. Трябва да ги докараме поне до 10, а защо не и 15, за да забравим за енергийната криза", коментира в профила си в социалната мрежа Ангелов.
Журналистът Юлиан Попов също коментира във Facebook освобождаването на ЕС от руската газова зависимост, като го илюстрира с графики, придружени със следния текст:
ЕС, 2022 година:
- 20% по-ниско потребление на газ
- пълен срив на руския газ - само 8% от вноса
- възходяща тенденция на индустриалното производство
- Путин, опять двойка
В началото на войната в Украйна и след въвеждането на санкциите срещу Русия, Москва отговори с откровени заплахи, че ще съсипе неприятелския запад с "контармерки". В края на февруари цената на газа в Европа скочи и доближи 130 евро за мегаватчас ( 1380 долара за 1000 куб. метра). Бившият руски премиер/президент Александър Медведев пишеше постове в социалните мрежи, в които обещаваше на европейците студ, мраз и космически цени на газа - първо 2000, после и 4000 евро за 1000 куб м.
Взетите от Европа мерки обаче започнаха да действат. "Газовото оръжие" на Кремъл засече, а рекетът на Москва се оказа полезна за ЕС - пришпори диверсификацията и освободи "неприятелите" от руския газов диктат.
Само за няколко месеца в Европа бяха открити 4 чисто нови терминала за втечнен газ - Емсхафен в Нидерландия, Инга във Финландия и два в Германия - Вилхелмсхафен и Лубмин, отбелязва Георги Ангелов. Най-новият - в Лубмин, стартира в събота с капацитет 5.2 млрд. куб. метра, но са планирани два етапа на разширение, като през лятото на 2024 година трябва да достигне 13.5 млрд. куб.м.
no-noi
на 17.01.2023 в 18:57:07 #3Добре че беше топла зимата
radoslav-slavov
на 17.01.2023 в 18:12:41 #2Sorry, Копейка
bajbor
на 17.01.2023 в 16:05:01 #1едни и същи не спират с това колко е "евтинджос" газта, разбираш ли.... интерестното е че изпълзяват тук таме - днеска топло време , хората по тениски навънка и хоп, те са тук... къде бяха лятото когато цената беше в небето?! Защо не посъвтваха Булгаргаз да не купува на безбожни цени за Чирен, ами се бяха скрили в миши дупки?!!? Сега е 3 до 5 пъти по евтина - да бяхме взели сега а не август.... Цените първо скочиха с 40% , после на два пъти паднаха с по 20% - въртят , сучат как да измиксират скъпото накупувано с новото евтино та да се усети малко по евтино..... Бабо Мравке, где така ? Тичам Щурчо за газ - ами ти като запръска , щоще чиниш ти зимъска??? ако си дойде зимата, за два месеца само - пак ги потърсете за коментар тия двамата - да извадят цената от хъба да видим дали е стигнала 15 евро или 10... между другото , лятото на 2020 , юни месец на тоя същия хъб цената беше 5 евро