"Пълна смяна на властта", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Румен Радев е новият президент на България за следващия конституционен мандат от пет години. Той беше избран на балотажа в неделя с разбиващо предимство от над 22% над опонентката си Цецка Цачева, кандидат на ГЕРБ. По данни на "Алфа Рисърч" към 20 часа в неделя за Радев са гласували 58.1%, а за Цачева - 35.3%, при избирателна активност от 48.7% (срещу 57.5% активност на първия тур). Опцията "Не подкрепям никого" са избрали 6.6% от гласуващите.

След този резултат от изборите се очаква оставката на правителството още в началото на идната седмица.

Самият Борисов обяви това на пресконференция, заедно с целия кабинет, веднага след излизането на резултатите. На доста нервното събитие, премиерът няколко пъти заяви, че "има ново мнозинство" БСП-ДПС-ДСБ и размаха пръст на всички, които според него са виновни за загубата на партията. "Могат спокойно да си направят кабинет още в този парламент и да управляват две години. Ако им трябва кворум ние ще бъдем там", заяви премиерът.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Служебният кабинет би имал всички правомощия на редовния" четем във в. "Монитор"

"При подадена оставка от министър-председателя Народното събрание първо трябва да я гласува". Това коментира специално за агенция "Монитор" проф.д-р Пламен Киров, конституционен съдия от 2006 до 2016 г.

"Това обаче е само формално решение при изразена вече воля от правителството. Оттам-нататък започва процедурата по чл. 99 на конституцията с опит да се формира нов парламентарен кабинет - т.нар. въртележка. При нея президентът провежда консултации с парламентарните групи, прави първи опит за съставяне на правителство, като предоставя проучвателен мандат на най-голямата по численост група. Ако той бъде върнат, се дава на втората по численост, а след това на някоя друга по негова преценка. Ако и трите опита завършат без успех, тогава президентът в общия случай трябва да разпусне парламента, да насрочи в двумесечен срок нови парламентарни избори и да назначи служебно правителство. Но ал. 7 на чл. 99 от конституцията прави едно изключение от това правило - когато остават по-малко от три месеца до края на мандата на действащия президент, той не може да разпусне Народното събрание.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Генералът разби партийния секретар" четем на първа страница на в. "Труд"

Номинираният от инициативен комитет и подкрепен от БСП бивш началник на Военновъздушните сили изпревари издигнатата от ГЕРБ Цецка Цачева с 58 на 35%. Данните са от екзит пола на социологическите агенции след края на изборния ден.

Социолозите обявиха, че преднината на Румен Радев е категорична и няма как да бъде стопена от някогашната партийна секретарка при преброяването на бюлетините от Централната избирателна комисия (ЦИК).

Сметката показа, че в сравнение с първия тур победителят във вота е удвоил подкрепата си.

Според данните на ЦИК към края на изборния ден в 20 ч до урните са отишли около 45 на сто от българите с право на глас. Това е почти същата стойност, която засичат агенциите, анкетирали част от хората, отишли до урните.

От Министерството на външните работи обявиха, че до вчера в късния следобед зад граница бюлетина са пуснали близо 55 000 наши сънародници.

Прочети още от в. "Труд"

"Борисов: Подавам оставка понеделник или вторник", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Премиерът Бойко Борисов обяви, че в първия работен ден правителството депозира оставката си.

"Да поздравим победителите в днешния вот - г-н Радев и г-жа Йотова. Благодаря на всички, които ни подкрепиха. Да поздравя колегите от ДПС, които помогнаха да спечели г-н Радев, да благодаря на колегите от БСП, които направиха възможно това да се случи", каза Борисов.

"В първия работен ден ще депозираме оставката на кабинета", съобщи Бойко Борисов.

От резултатите става ясно, че управляващата коалиция няма мнозинство, заяви Борисов. Няма дори мнозинство за приемането на бюджета.

Борисов смята, че свикването на Велико Народно събрание вече е задължително.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Румен Радев е новият президент - победи Цецка Цачева с 58:35%", четем на първа страница на в. "24 часа"

Разлика от над 20 процента посочи категорично за нов държавен глава кандидата на БСП

46,7% против предсрочен вот, 35% - за, според "Галъп" l

Активността - по-ниска, отколкото на първия тур С категоричен резултат и непреодолима разлика от над 20 процента между първия и втория участник на балотажа кандидатът на БСП Румен Радев стана победител на президентския вот. Резултатът според социологическите агенции, които следиха гласуването с екзитпол, бе 58:35%. По-голяма разлика между първия и втория кандидат за президент на балотаж е регистрирана само при двубоя Георги Първанов - Волен Сидеров през 2006 г.: 75,9:24,1%.

Прочети още от в. "24 часа"

"Фирми напускат България заради липса на кадри" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Ако не се вземат спешни мерки на пазара на труда и в образованието, до 5 г. може да настъпи катастрофа, казва експертът от БСК Томчо Томов.

- Г-н Томов, как се измерва дисбалансът между търсенето и предлагането на работна сила и какви са последиците за пазара на труда?

- Дисбалансът се измерва по сектори. В момента най-търсените специалисти са със средна квалификация и професионално образование. Скачат заплатите на стругари например - над 2000-2200 лв. се предлагат в провинцията и фирмите си крадат кадрите. В същото време никой не иска да става стругар - младите хора бягат от производството. За около 3-4 г. в професионалното образование учениците намаляват с над 30%. Този парадокс се обяснява с митове и съзнанието на родителите, че по-лесно се учи нещо хуманитарно, че после е по-лека и добре платена работата. Няма такова нещо - после има безработица. Около 60% от висшистите у нас работят на позиции, за които се иска средно образование, нямащи нищо общо с квалификацията им.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Гръцката Alpha Bank си прибра бургаския Carrefour", пише в. "Капитал Daily"

При третия опит за продажба на най-стария обект на веригата се стигна до продажба за почти 12 млн. лв.

Най-старият магазин на Carrefour в страната - този в Бургас, отива при кредитора си - поделение на гръцката Alpha Bank. При третия опит за продажба на обекта заради просрочени дългове на собственика "КМБ България" (част от гръцката Marinopoulos) оферта е подадена от взискателя по изпълнителното дело. Това научи "Капитал" от частния съдебен изпълнител Тотко Колев, който предлагаше обекта срещу 11.6 млн. лв. Той не уточни името на взискателя, но каза, че претенциите са свързани с отпуснатия ипотеч...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Референдумът ще ни докара политически монопол", пише в. "Сега"

Проведените през последните две години референдуми в Европа вероятно ще изпарят у мнозина убеждението, че "народът винаги има право". Никога не става въпрос за "народа" като цяло, а за по-голямо или по-малко мнозинство, което с решението си ангажира всички останали. Всъщност това е и характеристиката на всеки референдум, важен инструмент на демокрацията. Нека повторя, референдумът е като скалпел, може да помогне, но може и да нанесе непоправими вреди - зависи от начина, по който го използвате.

Макар да не достигат едва 13 000 гласа, за да стане задължителен, инициаторите на референдума в България през 2016 г. спечелиха: 71.94% избраха въвеждането на мажоритарна система в два тура и абсолютно мнозинство за парламента; 61.89% се изказаха за задължително гласуване и на референдумите; 72.16% гласуваха да намаляване на държавната субсидия за политическите партии повече от 10 пъти.

Прочети още от в. "Сега"

"Цените на земята стигнаха своя таван" пише в. "Труд"

Евтиното зърно сви печалбите на фермерите

Ниската изкупна цена на пшеницата стопира поскъпването на земеделската земя

Цените на земеделската земя достигнаха своя връх. Това коментираха пред "Труд" експерти. Три години продължи да се надува балонът с високите цени на рентата и земята в Североизточна България, който вече се спука, заяви Костадин Костадинов, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

Първата причина е ниската изкупна цена на пшеницата тази година, която удря приходите на зърнопроизводителите. По данни на Министерството на земеделието и храните през октомври средната цена на хлебната пшеница у нас се движи в диапазона от 250-270 лв./тон при 291 лв. за тон през същия месец на 2015 г.

Причина за евтиното зърно е рекордно високата реколта както в България, така и в световен мащаб.

Прочети още от в. "Труд"

"Тръмп обещава да депортира от 2 до 3 милиона нелегални имигранти", четем във в. "Монитор"

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обеща да депортира от 2 до 3 милиона нелегални имигранти, в интервю за телевизия Си Би Ес, части от които бяха публикувани днес преди пълното му излъчване по-късно тази вечер, съобщиха световните агенции.

Тръмп каза, че смята да депортира хора, които са престъпници, имат престъпно минало, които са членове на банди и наркотрафиканти. "Тези хора са много, вероятно два милиона, може би даже три милиона, и ние ще ги депортираме от нашата страна или ще ги вкараме в затвора. Те се намират тук на незаконно основание", отбеляза той в предаването на Си Би Ес "60 минути."

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Какво работи президентът за 10 000 лв. заплата и защо е важно кой е той", пише в. "24 часа"

Излъчването на служебно правителство е един от най-важните му лостове на влияние Какво работи президентът на България, когото единствен от първите държавни мъже/жени народът избира пряко един път на 5 години. И който всеки месец според новите изчисления на статистическия институт ще се разписва срещу заплата от 10 000 лв.

Този пряк избор е обвързан с постановената в конституцията уникална роля на държавния глава - той символизира единството на нацията и представлява държавата в международните отношения.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Какво спечелихме и загубихме през прехода", пише в. "Стандарт"

Ние българите не живеем, а се питаме винаги "Как живяхме?" като че ли на някой даваме рапорт и отчет за живота си. А той тихо се изнизва покрай нас. В нереални очаквания, но реални съжаления. За протокола: какво се случи след началото на прехода? И завърши ли той? Къде бяхме и къде сме сега ? Нека цифрите говорят:

1) БВП през 1990 г. е $ 20,73 млрд., а през 2016 г. над $ 57,7 млрд. или ръст около 3 пъти. Много хора се заблуждават, че при социализма сме призвеждали много. Това, че уж нямаше безработица, че всеки имаше заплата нищо не значи. Оказва се, че с по-малко заети сега се произвежда в пъти повече, което значи в пъти по-висока производителност. Която идва от средствата за производство, западните, а не руските, машини, техники, технологии и инвестиции, а не от броя човекочасове. За най-неразбралите: кое е по-добре? 1000 души да обръщат с лопати една нива цял ден, или един трактор да я изоре за 1 час?

Прочети още от в. "Стандарт"