"Парите за "безплатното" саниране свършват” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Средствата в размер на 1 млрд. лв. за безплатното саниране свършват. Затова от догодина собствениците на сградите кандидати ще трябва да участват и със свои пари. "В момента сме на ръба на изчерпване на финансовия ресурс, който ще е достатъчен за изпълнение на необходимите дейности за около 2000 сгради", обяви зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков вчера.

В момента има одобрение за 1100 блока. Нанков не уточни каква сума остава, нито каква част ще трябва да се поеме от собствениците. Според досегашния опит от европейските проекти става дума за 75%. Повечето блокове обаче бяха обновени за сметка на ЕС по програма "Регионално развитие", защото интересът към проекта не бе голям. Съмнителен ще е ефектът при заявеното намерение кандидатите да поемат част от мерките по обновяване, но пък ще е по-справедлив от гледна точка на тези българи, които чрез данъците си плащат за държавния заем, без техните домове да се пипат.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Поредна огромна китайска фантазия дойде в България", пише в. “Капитал Daily”
Компания от Шенжен иска да строи футуристичен пазарен град до Пловдив за 2 млрд. евро.
Два млрд. евро инвестиция, милиони квадратни метри застроена площ, 100 хил. компании. Звучат ли ви познато тези грандиозни планове? Да, това е поредната новина за китайски инвеститори, а този път мястото е село Калековец, близо до Пловдив.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Маскират кучешки боеве като изложби” четем във в. “Монитор”
Залозите стигат до 100 бона на мач, ченгета под прикритие на всички подобни мероприятия
Кучешки боеве със сериозни залагания са маскирани като легални изложби. Идеята на организаторите на незаконните прояви е да привлекат повече хора, без да събудят подозрение. Така често в социалните мрежи може да се види събитие за представяне на някоя едра порода, на което присъствие заявяват стотици хора. Заради тази нова практика полицията вече проверява всяко подобно мероприятие. Ченгета под прикритие пък следят, че всичко ще протече по регламент и няма да се стигне до кървави схватки.
Всъщност изложбата се провежда за кратко, а след това животните мерят сили, докато стопаните им залагат тлъсти пачки на това кой ще победи и кой ще загуби.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Шокови сметки за топла вода" четем на първа страница на в. “Труд”
Шокови сметки за топла вода ще получат абонатите на топлофикации, които не отворят на топлинния счетоводител да засече водомерите им. Това предупредиха фирмите за топлинно счетоводство, които започват кампания по отчитане на топломери и водомери на абонатите в цялата страна.

При неотчетен разход за топла вода служебно се начисляват до 8 кубика на месец, предупредиха те.

Прочети още от в. “Труд”

“Реформата на Бъчварова не мина”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Законът "Бъчварова" за МВР не мина през вътрешната парламентарна комисия. Шест депутати дадоха зелена светлина на промените в Закона за МВР, разбунили полицаите, трима бяха категорично "против" и седем се обявиха "въздържал се". Още в началото на заседанието на закона "не му вървеше". Социалистът Красимир Янков поиска той да не се гледа заради трусовете, които създал. Председателят на вътрешната комисия Цветан Цветанов не прие аргумента на червения депутат, след което Янков го "удари на чест" и се обърна към ексминистъра на вътрешните работи: "Този закон поставя под съмнение вашата професионална гледна точка". "Някои партии правят реформи, други ги спират", включи се с коментар и Румяна Бъчварова. Тя посочи, че нейният проект не отричал закона "Цветанов", а го доразвивал.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Дванадесет банки отпуснаха още 146 млн. евро на "Хювефарма"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Синдикат от 12 банки осигури финансирането, с което фармацевтичната компания с български собственик "Хювефарма" купува активи на конкурента си Zoetis. Сделката се подготвя още от миналата година и включва придобиването на три производствени фабрики в САЩ и формули за ветеринарномедицински препарати и хранителни добавки за животни, които се продават в целия свят. Общата сума на финансирането, което е разделено в няколко заеми и траншове в долари и евро, е за 145.63 млн. евро.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Петър Манджуков: Платих 200 000 лева заради една офшорна компания", четем на първа страница на в. „24 часа"
- Г-н Манджуков, вашето име се появява в “Документите от Панама” във връзка с фирма “Кегел”, регистрирана на Британските Вирджински острови през 2001 г. С какво се занимава тази фирма?

- А, “Кегел” ли? Бях забравил за нея. Бях направил преди години една семейна фондация във връзка с наследството. Бях се консултирал с много добри юристи в чужбина и те ме посъветваха, че това е обичайна практика при форматиране на наследството, защото имам два брака, по-малки деца и в един момент е нормално човек да мисли за това. Едно време фондациите бяха компрометирани като фондации за източване.

Прочети още от в. „24 часа"

„Тол системата ще качи пътните такси над 1 млрд. лв. годишно", пише в. “Сега”
Приходите от пътните такси ще надминат 1 млрд. годишно с въвеждането на новата електронна система за таксуване на шофьорите. Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) вчера обяви конкурс за изпълнител, който трябва да разработи и въведе е-системата в срок от 19 месеца. Прогнозната цена е 200 млн. лв. Кандидатите могат да подават оферти до 30 май.

Ако няма закъснения, от началото на 2018 г. най-тежките камиони вече ще плащат тол такси - за изминати километри, а от лятото на същата година и останалите превозни средства ще преминат на онлайн таксуване, като хартиените винетки ще бъдат заменени от виртуални - за определено време, както е и сега. Новата система ще бъде така оборудвана, че да следи всички видове превозни средства и да "лови" онези, които не са платили таксите.

Прочети още от в. “Сега”

“Просветление в КАТ” пише в. „Труд"
Сетили се служителите на КАТ-СДВР да проведат акция срещу матовите стъкла и бумтящите ямахи. Акция! Вместо целогодишна битка срещу фучащите ямахи и ATV-та. Машини, които слаломират между колите, хвърчат неуловими и ненаказуеми, произвеждат опасни за нашето здраве децибели. Денонощно. А, следва акция. Ще им хванат опинците. Защо?

Органите в модерния свят дебнат гърмящите ауспуси не в акция, а в непримирима денонощна програма. Нетърпимостта към тези бумтящи недоразумения е част от пътната стратегия, част от философията на контролните органи. Тя, тази нетърпимост, е всекидневна грижа за безопасност и покой. Тя е алинея от закона. Не само на село, а и в полисите, където битката с шума е по-важна от „Панамагейт”. Битката с високите децибели е битка за здраве.

Прочети още от в. „Труд"

“Поляци, германци и англичани се връщат на море у нас“, четем във в. “Монитор”
„Отчитаме голям ръст на ранните записвания за Черноморието спрямо 2015 година. Най-интересна е ситуацията на полския пазар, където нарастването на предварителните записвания е между 19 и 22%. Очаква се и ръст между 16-18% на туристи от Израел.” Това съобщи Иван Иванов, председател на Бургаската регионална туристическа камара.

Интересни тенденции се очертават и на германския пазар - ранните записвания се движат с между 8-10% повече. По отношение на английския пазар предварителните записвания са за ръст между 12-15%. коментира Иванов.

Освен това 120 000 руски туристи повече ще дойдат на море у нас това лято, като очакваното увеличение е между 20-25% .

Спад на туристопотока има обаче от скандинавските страни Финландия, Швеция, Норвегия. През последните 5-6 години той е от 17-18% до 26-28%.

Според Иванов основният проблем на българския туризъм са кадрите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Как да има добри съдебни експертизи с 9,66 лева на час?", пише в. „24 часа"
Експертизите са ключови не само за определяне изхода на едно дело, но дори за обвинението. В последно време, около случая със смъртта на Тодор от Враца, всички се убедиха в това. Видяхме колко неправилна може да бъде обществената преценка при подобни казуси. Мога само да благодаря на колегите, които направиха първоначалната експертиза и тяхната преценка, беше подтвърдена от последващата петорна такава. Това още веднъж подтвърди подготовката на експертите в страната, а не само на тези от водещите съдебномедицински звена.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Сезонът е добър, но е само 70 дни", пише в. “Стандарт”

- Г-н Щерев, всички говорят, че ни очаква много силен летен сезон. Това така ли е?
- Сезонът наистина ще е добър, но ако го сравняваме с 2015 г. А всички знаете, че миналата година бе една от най-лошите. През миналата седмица се събрахме с колегите и отчитаме следните данни за заетостта към момента. През май хотелите са заети 18-20%, в активния сезон нощувките ще са близо 78% от хотелската база. Има и два-три периода със спрени продажби. През септември отново говорим за запълняемост до 23%, а през октомври - за 2-3%. Данните показват, че сезонът ще е много добър в разгара на лятото - 70 дни, което ние го постигаме всяка година. Ето и данните за ръста, съпоставени с 2015 г. Туроператорът "Томъс кук" отчита 30% ръст, но при спад предходната година от 20%. Руските туроператори - 40% ръст, при същия спад от миналата година. Немският туроператор "Дер Туристик", отчитайки добър сезон от 2015 г., сега има записвания от плюс от максимум 2-3% . Така че да - сезонът е добър, но на база лошия сезон 2015.

Прочети още от в. “Стандарт”