"Първи природен газ от Гърция", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Първата виртуална сделка с природен газ вече е факт. Гръцкото дружество M&M Gas е продало малко над хиляда кубически метра газ на търговеца Vitol, който ги е доставил на българската "Химмаш". Количествата са микроскопични, но са успешен тест за това, че подобен род търговия е възможен. "Може да се каже, че сме първото пиле на свободната търговия с газ", пошегува се Йордан Христов, изпълнителен директор и основен собственик на хасковската компания.

Виртуалните сделки се очакваха от дълго време от индустрията в страната, за която природният газ е сериозен разход в производството. Те биха дали по-голяма свобода на компаниите и ще намалят зависимостта им от руския доставчик "Газпром" и местния вносител "Булгаргаз". Образно казано, с въвеждането на виртуалната търговия газовият пазар започва да прилича на електрическия - енергията се купува от търговец, без значение кой е доставчикът, дали е АЕЦ "Козлодуй" или вятърен парк "Свети Никола". Това стана възможно от края на юни, след като българският и гръцкият газов оператор - "Булгатрансгаз" и DESFA, подписаха споразумение за условията на подобни сделки.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“До 8 г. затвор за хакерска атака” четем във в. “Монитор”
До 8 години затвор може да получи участник в хакерска атака, извършена срещу държавен сайт. Това предвиждат промени в Наказателния кодекс, обявени от правосъдното министерство за обществено обсъждане.

Според промените ако хакер или група от компютърни терористи удари „информационна система, която е част от критична инфраструктура“ може да бъде вкаран в затвора за период от 2 до 8 години. Същото наказание може да бъде наложено и ако атаката е извършена по поръчение на организирана престъпна група.

С промените в НК се въвежда и затвор от 1 до 10 години и възможност за конфискация, когато при „кражба на фирми“ са претърпени имуществени вреди в особено големи размери. При документно престъпление, с което се установява контрол върху юридическо лице, лишаването от свобода ще е от 1 до 6 години.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“„Умните“ светофари задръстиха София" четем на първа страница на в. “Труд”
Вместо да облекчат натоварения трафик в столицата, „умните светофари“, които Столичната община монтира преди по-малко от година, задръстиха още повече главни кръстовища в София.
Причината на места да има затруднение в движението е, че единната система за управление на трафика все още не функционира на пълни обороти, защото не всички трасета са модернизирани с този тип светофари, обясни пред „Труд“ изпълнителният директор на Центъра за управление на трафика Димитър Петров.

Въвеждането на системата започна през септември 2015-а година. В момента „умни“ светофари са изградени на 115 кръстовища, които обхващат входно-изходните артерии на града и в целия широк център - бул. „Тодор Александров“, „Александър Малинов“, „Цар Борис 3“, „Княгиня Мария Луиза“ и други.

Прочети още от в. “Труд”

“Не тръгвайте на море без здравната си книжка”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

За ваканции над месец трябва да изберете временно джипи. Не трябва да ви искат пари за спешна помощ.

Отпуската наближава. Мислите ви се реят някъде далеч от офиса и вече си се представяте излегнали на плажа с коктейл в ръка. Редом с плажната хавлия и джапанките обаче не забравяйте да сложите в багажа си и здравноосигурителната си книжка, предупреждават от НЗОК. Защото с нея, ако се наложи, ще получите медицинска помощ по линия на Здравната каса. Тя заплаща на общопрактикуващите лекари за инцидентно оказана медицинска помощ на лица, които не фигурират в пациентските им листи. Ако в лечебното заведение, където търсите инцидентна медицинска помощ по време на почивка и ваканция, поискат да заплатите, трябва да изискате от лекаря финансов документ за платените суми, предупреждават от НЗОК.

Прочети още от в. “Стандарт”

„След акциите в Слънчев бряг влезли 200 млн. повече в хазната", четем на първа страница на в. „24 часа"
Министър-председателят праща ревизори и на заведенията в големите градове

Благодарение на проверките на НАП и останалите служби по морето за юни приходите в хазната са вече над 1 милиард лева - с 200 милиона повече от същия месец миналата година.

Прочети още от в. „24 часа"

"Държавата ще си отглежда чиновници още от университета” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Правителството ще привлича младите хора със стипендии, за да осигури попълнения за специалности, за които в администрациите не достигат експерти. Това предвиждат промени в Закона за държавния служител, гласувани от парламента вчера. От нововъведението ще могат да се възползват студенти в български и чуждестранни университети, завършили поне 3-ти курс.

Подборът на стипендиантите ще се извършва от спецкомисия към съответното ведомство по ред, определен с наредба на Министерския съвет. Избраниците ще сключват с администрацията споразумение, в което ще се определя размерът на стипендията, както и сроковете, в които се задължават да завършат образованието си и да работят в избралата ги институция. Стипендиантите обаче ще трябва да работят в администрацията поне 3 години.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„България е изнесла оръжия за 642.5 млн. евро през 2015 г.", пише в. “Капитал Daily”
България е изнесла оръжия на стойност 642.5 млн. евро през 2015 г., става ясно от годишния доклад на Междуведомствената комисия по експортен контрол към министъра на икономиката. Това представлява ръст от около 59% в сравнение с предишната година. Междуведомствената комисия е издала 697 разрешения за износ и трансфер на обща стойност 1.402 млрд. евро. През 2014 г. експортът на оръжейната продукция от България е бил на стойност 403 млн. евро. Страната изнася чрез големи държавни и частни търговци...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Прокуратурата ще търси корупция в АЕЦ "Козлодуй"", пише в. “Сега”
Бившият шеф на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов може да бъде проверен от прокуратурата във връзка с обвиненията на депутата Георги Кадиев, че е притежавал офшорка, а част от търговете в Първа атомна са били нагласени. "Всичко е докладвано на главния прокурор, от тук нататък мога само да ви уверя, че са направени всички необходими стъпки. Ако това престъпление се докаже, ще бъде потърсена и съдебна отговорност", съобщи вчера премиерът Бойко Борисов.

Както "Сега" писа, ден след обвиненията към Ангелов от Българския енергиен холдинг обявиха във вторник, че шефът на АЕЦ "Козлодуй" вече е бивш. Той е бил освободен заради изтичане на мандата му в началото на юли. Кадиев обаче заяви, че преди месец и половина е предоставил на премиера данни за потенциални корупционни сделки и за офшорка на Сейшелите на Димитър Ангелов. Депутатът заподозря, че над бившия шеф на АЕЦ "Козлодуй" има политически чадър, защото официалната причина за изваждането му от управлението на компанията е изтичане на мандата.

Прочети още от в. “Сега”

“КНСБ иска 700 лв. минимална заплата за висшисти” пише в. „Труд"
Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров заяви, че КНСБ ще настоява от 2017 г. да бъде въведена нова минимална работна заплата за висшисти, които работят по специалността си. "Знаете, че в момента имаме една дълбока компресия и приближаване на минималните заплати на тези, които са нискоквалифицирания персонал - санитарите в болниците, чистачките в училищата и на много други места до квалифицирания персонал. 1,5 спрямо минималната заплата за страната - това е нашето предложение. Ако тя е 460 от първи януари за нискоквалифицирания персонал - 700 лева за висшист, който работи по специалността си". 

Прочети още от в. „Труд"

“Само 1 от 10 купени коли е нова“, четем във в. “Монитор”
На всеки 10 продадени автомобила у нас само един е нов. Автомобилният пазар навсякъде по света е основен икономически индикатор, защото мобилността е много важна за икономиката. Пазарът на нови автомобили в България обаче е десет пъти по-малък от този на употребяваните. Това каза Александър Костадинов, търговски директор на Moto-Pfohe, по Bloomberg TV Bulgaria.

У нас проникването на новите автомобили е под нивата за съседните ни страни, отбеляза експертът. Употребата на нови коли в Румъния, Сърбия, Хърватия е много по-висока, отчете той. "Пазарът на нови автомобили у нас е около 27 хиляди нови коли, а първата регистрация на употребявани автомобили в България е над 200 хиляди, посочи още Костадинов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Къде е грешката с популярната каса", пише в. „24 часа"
По случая с Популярна каса - Дупница мога да кажа, без да съм виждал документи, по това, което чета и което ми казват хората, следното.

Принципът е такъв - когато човек дава някъде пари, трябва много да внимава - какво подписва и къде подписва. Не искам да обиждам никого. Хората, които са загубили пари, се обиждат и вероятно са прави.

Но очевидно в случая с тази каса не става въпрос за пирамида, а за някакъв опит да се развива дейност като кредитна институция.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Вкарват британския модел в училище", пише в. “Стандарт”

Учениците ще избират три или четири предмета в последните класове на гимназията.

Британският образователен модел влиза в последните два класа на българското училище, когато гимназистите няма да учат всички предмети. Задължителни за тях ще останат базови дисциплини като българският език, математиката, физическото, но освен това те ще могат да избират само три или четири предмета, по които да се готвят по-задълбочено. Това е заложено в новия училищен закон, който влиза в сила от първи август, а от днес просветното министерство пусна за обществено обсъждане и наредба, която уточнява как точно да се провежда профилираната подготовка в 11 и 12 клас. Тя обаче ще влезе в сила за първи път за учениците, на които сега предстои да бъдат петокласници. Това означава, че по нея ще се учи за първи път през учебната 2020-2021 г., когато тазгодишните петокласници ще стигнат ХI клас.

Прочети още от в. “Стандарт”