"Пътят до Европа със самолет по-евтин от влака и автобуса" извежда на първа страница в. "Монитор"

ВОАЯЖИТЕ ДО МАКЕДОНИЯ - ЗА НАФТА, ДО СЪРБИЯ - ЗА КАШКАВАЛ

Избираме трена само за дестинации като Гърция и Румъния

Пътуването до Европа е много по-евтино със самолет в сравнение с автобус или влак, показа проверка на "Монитор". Това е и причината близо 50 на сто от пътуванията на българите да са били със самолет през първите осем месец на годината, а останалите с наземен транспорт, показва и статистиката на Института по туризъм с музей към Университета по библиотекознание и информационни технологии (Унибит).

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Партиите превърнаха във фарс избора на членове на ВСС" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Парламентът превърна във фарс избора на членове на Висшия съдебен съвет вчера. Дирижирано и зад фасадата на прозрачна и демократична процедура депутатите повториха гласуването в правната комисия преди дни и кандидатите бяха избрани проформа и без всякакъв дебат. Елемент от цялата гавра с интелигентността на обществото бе пълният синхрон между ГЕРБ, БСП, патриотите и ДПС при преодоляването на тежкото изискване кандидатите да бъдат подкрепени от мнозинство от минимум 2/3 (160 депутати). БСП, която претендира да е опозиция, даде своята дан, като осигури 80 гласа при вота в отсъствието на лидера Корнелия Нинова.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Държавата измисли нова схема за придобиване на "Дунарит"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

ДКК е купила още едно вземане от КТБ за 38 млн. лв. и ще опита да пристъпи към принудителна продан

След като в края на август Държавната консолидационна компания (ДКК) не успя да реализира своя план А за овладяване на русенския оръжеен завод "Дунарит", бързо е приведен в действие нов опит. Детайлите по последните действия бяха изложени от икономическия министър Емил Караниколов на спешно свикан брифинг, паралелно с течащия пред парламента протест на работници в "Емко" срещу отнетия лиценз за търговия на дружеството и прекратените му договори от държавния военен търговец "Кинтекс".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Борисов поиска Холандия и Германия да зачитат усилията ни за Шенген" е заглавиe от в. "24 часа"

И Полша подкрепи бързо влизане на страната ни в безграничното пространство

Българският премиер ще опита да убеди останалите в ЕС да отпаднат санкциите срещу Русия, въпреки че е гласувал за тях

"Уважаваме това, което правят държавите - донори в ЕС, за нас, но искаме и те да зачитат усилията, които ние полагаме." Това заяви по адрес на Германия и Холандия българският премиер Бойко Борисов на съвместна пресконференция с полската си колежка Беата Шидло.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Масово липсват пари от каси на фирмите", четем във в. "Стандарт"

Случаите на липсващи пари в касите на фирми, които според счетоводните данни би трябвало да са налични, стават все повече в хода на започналите преди 2 седмици 550 проверки на НАП. 

Данните от счетоводните баланси на хиляди компании сочат, че имат голяма сума пари в брой. Затова инспекторите на НАП проверяват дали фирмите и нестопанските организации не са извършили скрито разпределение на печалба като по документи парите са в касата, а реално са взети от собственика. Според данните, които сами са подали в НАП, 1 289 от фирмите имат в касите си по над 1 млн. лв. в брой. Над 10 000 дружества са с налични пари над 100 000 лв.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кой кой е в новия Висш съдебен съвет?", пише в. "Капитал"

Ето хората, които ще кадруват в съдебната система до 2022 г.

След като в сряда парламентът избра своите 11 представители, новият Висш съдебен съвет (ВСС) е конституиран. Неговият мандат, който е пет години, ще започне в началото на октомври. Той ще функционира в две колегии - съдийска и прокурорска, а пленумът най-вероятно ще избере следващите председатели на Върховния административен съд (ако президентът Румен Радев върне избора на Георги Чолаков за поста), главен прокурор (мандатът на Сотир Цацаров изтича след две години) и председател на Върховния каса...

Прочети още от в "Капитал"

"Бизнесът: Ако човек може да работи, да няма инвалидна пенсия", пише в. "Сега"

Xората с увреждания, чиято експертиза на работоспособността им позволява да се трудят поне 6 часа на ден, да нямат право на инвалидна пенсия. Ако увреждането позволява на човек да работи между 3 и 6 часа, той да получава половината от инвалидната пенсия. Ако напълно е загубил трудоспособността си заради увреждането и не може да работи изобщо, тогава да има право на пълната пенсия от НОИ. Ако не може да упражнява трайно професията си, човекът също да получава пълната пенсия и да бъде преквалифициран. Това са част от предложенията на четири от общо петте национално представителни работодателски организации за концепцията за реформиране на ТЕЛК.

Прочети още от в. "Сега"

"Млякото в ЕС малко, маслото - двойно по-скъпо" пише в. "Монитор"

Производители прогнозират пълзящо поскъпване

Дефицитът на мляко в целия ЕС доведе до удвояване на цената на маслото и непрекъснато пълзящо поскъпване на останалите млечни продукти, научи "Монитор".

У нас около 80% от кравето масло е вносно и сега цената му, на която идва у нас и се опакова, е 6 евро за кило, срещу 6 лв. преди година, обясни за "Монитор" председателят на Асоциацията на млекопроизводителите Димитър Зоров.

По думите му България внася около половината от мляко (сурово, сухо или концентрат) за производство на млечни продукти от другите страни от Общността и недостигът на суровината, а оттам и повишаването на цената няма как да не се отрази и у нас.

Прочети още от в. "Монитор"

"Съветът на ЕС: Големите дългове тежат на бизнеса", пише в. "Стандарт"

Дълговете на предприятията са твърде големи, много над тези на сравними държави, което натоварва балансите на дружествата и свива търсенето на кредити и инвестициите. Това се посочва в препоръки на Съвета на ЕС към България, които наскоро са публикувани в Официалния вестник на ЕС. За да бъде понижено все още високото равнище на необслужвани заеми на предприятията, българските власти трябва да предприемат мерки като използват широк набор от инструменти, пише в публикувания документ. 

Например, ускоряването на реформата на правилата за несъстоятелност би подобрило правната среда за отстраняване на лошите дългове и би дало възможности за извънсъдебно преструктуриране.

Прочети още от в. "Стандарт"