"Спешни промени за медиите ще пазят управляващите от нов "Апартаментгейт"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Държавата иска да контролира и интернет сайтовете

В разгара на "Апартаментгейт", който тръгна от журналистически разследвания, управляващите обявиха, че пишат нов медиен закон, който да замени "морално остарелия" Закон за радиото и телевизията. С аргумента, че е нужно синхронизиране с европейските изисквания, под контрол и регулацията от държавата ще попаднат и интернет сайтовете. Това ще засегне всички медии в България, защото телевизиите, радиата и печатните медии имат сайтове.

По време на парламентарния дебат за отчета на свършеното от Съвета за електронни медии (СЕМ) за 2018 г. вчера Бетина Жотева, член на регулатора, обяви, че управляващите са форсирали работата по законодателните промени, които ще им позволят да контролират работата на интернет сайтовете. Тя обяви, че вече има сформирана работна група към Министерството на културата, в която работят юристи и други медийни експерти.

Идеята за приравняването на сайтовете с електронните медии се появи преди около година.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Защо държавните помощи за болниците са грешно решение", четем в "Капитал"

Тази година кабинетът вече е дал 90 млн. лв. за заплати и ремонти в система, която е все по-неустойчива

Още през февруари Бойко Борисов обеща, че "болници в моето управление няма да закрия". На фона на това обещание на правителството не му остана друга опция, освен да дава пари на всеки в здравния сектор, който протестира. 

Така от февруари досега раздадените пари са вече 90 млн. лв.

През февруари бяха дадени 10 млн. лв. за ремонт на психиатриите, след това премиерът се срещна със сдружението на общинските болници и отпусна 30 млн. лв. за заплати там, след тях започнаха протести на сестрите и за тях бяха гласувани 50 млн. лв. за заплати. 

Заплатите на сестрите са ужасно ниски, а болниците са в трагично състояние. Затова е повече от разбираемо искането им за средства. Даването също е разбираемо - в година на избори и при тежки скандали Борисов няма никакво желание да спори с никого, излязъл на улицата.

Прочети още от " Капитал"

"Бизнесът краде ток повече от циганите" е заглавиe от в. "24 часа"

Цената за крадците през деня по-ниска от тази за редовните потребители. Поне за 180 дни назад да се начисляват сметки при незаконно потребление. Енергодружествата искат присъди като за тероризъм при кражба на кабели

И при новите правила на КЕВР за измерване на електрическата енергия кражбата на ток е по-изгодна, отколкото цените, по които плащат редовните потребители.

Тази забележка към регулатора отправиха и трите електроразпределителни дружества на дискусията как да бъдат спрени кражбите на ток, организирана от "24 часа". В нея освен енергодружествата участваха и двама министри - на енергетиката Теменужка Петкова и правосъдният Данаил Кирилов, шефът на КЕВР Иван Иванов, на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев, депутати от комисията по енергетика и шефът на икономическата полиция в областната дирекция на МВР - София Мирослав Рашков.

Прочети ще от в. "24 часа"

"От 1 до 10 бона доплащане за краден ток" извежда на първа страница в. "Монитор"

Бум на ползването на софтуер за манипулиране на електромерите 

От 1 до 10 бона доплащане за краден ток предвиждат новите правила за измерване на електроенергия, които след по-малко от месец се очаква да влязат в сила. Това съобщи председателят на КЕВР Иван Иванов по време на тематична дискусия в София. Той добави, че цената на крадения ток е колкото на технологичния, която е по-висока от тази за изправните абонати.

"Кражбата на ток трябва да бъде пречупвана през призмата на националната сигурност, защото енергетиката е стожер на националната сигурност", заяви енергийният министър Теменужка Петкова по време на дискусията. По думите й, кражбите на ток засягат пряко енергийните дружества, всички потребители на електрическа енергия, тъй като кражбите водят до понижаване качеството на услугата, като често вредите, които се нанасят, и разходите за отстраняването им, превишат размера на самата кражба.

За миналата година са установени над 10 000 кражби на ток.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Гурбетчиите ни пак са най-големият инвеститор", четем във в. "Стандарт"

Българите зад граница - инвеститор номер 1 на България. Това показва нов доклад на Световната банка. Миналата година работещите в чужбина наши сънародници са изпратили у нас рекордните 4 милиарда лева.

Точната сума, дошла от българските емигранти, не е ясна. В парични преводи тя е близо 2,4 милиарда долара, което е ръст с близо 9% в сравнение с предходната година. В сумата обаче не са включени парите в брой, които също влизат в страната.

Средствата, които са изпратили българите зад граница, вече надминават с близо 40% чуждите инвестиции у нас. По данни на БНБ през 2018 г. те са били в размер на около милиард и половина.

Парите, които получават българите от близките си в чужбина, се харчат най-вече за покриване на текущи разходи като храна и дрехи. Част от сумите обаче се влагат и в имоти.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кранове Made in Ruse", пише "Капитал"

"СЛ индъстрис" досега беше доставчик на части за кранове, но от тази година ще произвежда цели такива

Десет крана. Толкова ще произведе тази година за свой клиент русенската фирма "СЛ индъстрис" ЕООД. За да се ориентирате, това е доста. Става дума за десет 90-тонни, самоходни мобилни кранове. Поръчката е важна за фирмата не само защото трябва да бъде завършена тази година и е най-голямата, която са имали, но и защото е първата за завършени изделия. 

От петнайсет години "СЛ индъстрис" произвежда части за такива кранове за водещи фирми от краностроенето и на 100% изнася продукцията си за държави от Европа и Америка - за Германия, Австрия, Франция, Унгария, Италия, САЩ, Канада. Разположена е в двете индустриални зони на Русе - Свободна зона - Русе, и в Източна индустриална зона. Производството на цели кранове ще я изведе на ново ниво: в двете бази са обособени различните звена по целия процес по разкрояване, заваряване и производство на големи конструкции. Тук се правят всички елементи: стрели, шасита, стабилизатори и т.н.

Прочети още от " Капитал"

"Имплозията, която застигна ГЕРБ и Борисов", пише в. "Сега"

Тя разчисти терена и всичко се вижда като на длан. Ако допускаш такъв размер корупция, си некадърник, а ако я закриляш - си престъпник

Когато няма възможности за експлозия, се случва имплозия. Това се случи у нас след разкриването на 6-7 подозрително евтини имота на хора около Борисов. Опростеното обяснение за имплозия гласи, че това е взрив, насочен навътре. Получава се компресия на веществото, обхванато от концентрична взривна вълна. В освободения обем зад вълната се създава вакум. Традиционната спекулация е, че това не бивало да се случва, защото не се знаело кой ще запълни вакуума. Но ето че имплозията се случи и всички сме пред изпитание - дали да се чешем по врата и да избираме по-малкото зло, или този път да произведем нещо добро.

Защо се стигна до имплозията?

Борисов в тандем с неофициалния си коалиционен партньор Д.П. се погрижи да запуши повечето медийни отдушници на свободното слово. Част от тях подгони, други изкупи, за да го хвалят, а трети - направо затвори. Прокурорите му хукнаха по дирите на враговете, а с останалите се заеха данъчните и кафявите медии. На "партньора" му е все тая, защото той не се старае да се харесва на хората, нито да управлява от тяхно име. Но с Борисов не е така! Автоматично "свободата на словото" се премести на бегом във Фейсбук и останалите социални мрежи, както и на скромни медийни острови.

Прочети още от в. "Сега"

"КС отмени високия данък за второ жилище в курорт" пише в. "Монитор "

Общините ще трябва да върнат надвнесените суми

По-високите данъци за второ жилище в курортно селище са отменени от Конституционния съд, става ясно от решението му от 9 април.

Вдигането на налога беше по предложение на НФСБ и депутатите го гласуваха в края на миналата година. Промените в Закона за местните данъци и такси гласяха, че собствениците на имоти, които не са основно жилище и се намират в едно от 140-те населени места, обявени за курортни, ще плащат двойно по-висок данък сгради. В списъка на курортите са не само морските градове, но балнео- и планински летовища, като Велинград, Берковица, Кюстендил, както и по-малки, като Стрелча, Павел баня, Банкя и др. Идеята на това законодателно решение беше, че подобни жилища се отдават на туристи, но не се обявяват и съответно в държавната хазна не влиза нито стотинка.

С новата разпоредба подобни имоти се облагат със ставка между 5 и 7 промила, когато се намират в курорти с национално значение, и с между 4,5 и 5 промила в тези по-ниска категория. За сравнение повечето общини обявиха минимум на данъчната ставка от 2 промила.

Прочети още от в. "Монитор"

"Проверяват имотите и на Валери Симеонов", пише в. "Стандарт"

Върховна касационна прокуратура възложи на КПКОНПИ проверка по сигнал за закупени имоти на занижени цени от "СКАТ" ООД, управлявано от народния представител Валери Симеонов. Това съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение. 

На 9 април до главния прокурор е постъпил сигнал за закупени недвижими имоти от "СКАТ" ООД, управлявано и представлявано от народния представител Валери Симеонов, като сделките са изповядани на нереално ниски цени. Описани са три сделки:

 - закупено през 2004 г. от "СКАТ" ООД, управлявано от В. Симеонов, право на строеж на апартамент с площ 80 кв.м. в к.к. "Слънчев бряг" за сумата от 900 лева, при данъчна оценка 856,60 лв.;

 - закупен през 2005 г. от "СКАТ" ООД, управлявано от В. Симеонов, офис в к.к. "Слънчев бряг" с площ 31,35 кв. м. за сумата от 6901,10 лв., при данъчна оценка 6901,10 лв.;

 - закупен през 2008 г. от "СКАТ" ООД, управлявано от В. Симеонов, имот частна общинска собственост с площ 875 кв.м. за сумата от 850 815 лв. по решение на Общински съвет - Бургас, чийто председател по това време е Валери Симеонов, председател на комисията за общинска собственост е бил В. Касабов - настоящ народен представител от НФСБ, а юрисконсулт е бил настоящият народен представител Християн Митев. За този имот се твърди в сигнала, че не се ползва по предназначение за нуждите на телевизията, а е построен жилищен блок.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Всички имоти са "евтини", а нотариусът къде е в схемата? " четем в "24 часа"

До евровота остават цели 46 денонощия. Предостатъчно време, за да научим как на непазарни цени с жилища са се сдобили и приятелите по маса на третите братовчеди на зълвата на баджанака на последния от двамата независими народни представители в действащия парламент.

По никакъв начин не омаловажавам моралния проблем политици от всички партии, магистрати и всякакви държавни служители да купуват евтини апартаменти от частни фирми. Най-малкото, защото съм на достатъчно години, за да знам отлично, че безплатен обяд няма.

Вече втора седмица обаче се чудя защо чак сега изповядването на сделки на занижени цени се превърна в проблем? Нима за някого е било тайна, че това е постоянна практика в последните 25 години? И по-интересен е въпросът: Сега заради евроизборите ще развалим ли тази популярна далавера, или само ще си поиграем за малко на компромати и като мине вотът, всичко ще продължи постарому?

Защото сделките на непазарни цени, които ощетяват най-вече бюджета, очевидно устройват всички политически партии, дори и тези, които отдавна не са в Народното събрание. Иначе за изминалите 25 години имаше предостатъчно време тази практика да бъде прекратена чрез удачни законодателни промени.

Прочети още от в. "24 часа"