„Путин иска железобетонни гаранции за “Южен поток”", четем на първа страница на в. „24 часа"

Руският лидер се сдобри с Ердоган. Пускат “Турски поток” и вдигат АЕЦ Трябват ни железобетонни гаранции от България за възобновяването на “Южен поток”. Това каза руският президент след двучасова среща с турския си колега Реджеп Ердоган в Санкт Петербург, на която решиха да възобновят “Турски поток”, съобщи “Лента.ру”. На журналистически въпрос “Кое е по-важно за Русия - “Южен поток” или “Турски поток” и ще има ли някакъв компромис по въпроса за енергийните проекти” Владимир Путин отвърна, че не политизира икономически въпроси.
Прочети още от в. „24 часа"

“Рекорд на милионери”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Милионерите у нас поставиха нов рекорд. Депозитите със суми над 1 млн. лв. вече са 716, обявиха от БНБ. Това е рекорден брой за времето след затварянето на КТБ. След като на 20 юни 2014 г. банката бе поставена под особен надзор милионерите започнаха да разделят парите си между няколко банки, тъй гарантираните в един трезор влоговете са до 196 хил. лв. Така от 732 милионерски депозита към средата на 2014 г., броят им падна до 587 година по-късно. От средата на миналата година обаче тенденцията се обърна и богатите отново започнаха да трупат пари в банките и да окрупняват влоговете си. Само за 12 месеца депозитите със суми над 1 млн. лв. се увеличиха с рекордните 129 броя, или с 22%. Така приблизително на всеки три дни се е появявал по един нов милионерски депозит.

Депозитите със суми над 1 млн. лв. достигнаха 716 броя в края на юни, обявиха от БНБ. Това е рекорден брой за времето след затварянето на КТБ.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Мръсните чаршафи при чистите по морето” четем във в. “Монитор”

В хотели по морето завиват туристите в комплект мръсно и чисто бельо. В Кранево вече е съставен първият за този туристически сезон акт за непрани спални комплекти .Собственици на хотели и бунгала в Балчик, Шабла, Кранево, с. Българево и в курортния комплекс Карвуна пък са санкционирани за лоша хигиена в стаите, неправилно съхранение на мръсни и прани чаршафи, както и за липса на дезинфектанти, съобщиха от Районната здравна инспекция..

При проверките здравните инспектори не вземат проби от чаршафи, седалки на тоалетни чинии, мивки, бани и подови настилки. Проверява се дали спалното бельо е чисто и на колко време и с какви препарати се пере.

Следи от течности, бълхи, акари и дървеници обаче чакат туристите в бельото и в много случаи и след като чаршафите са изпрани. Причината е, че се пере при ниска температура, която не убива бактериите, обясниха здравни експерти.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“100 лeва за линейка плащат летовници по морето" четем на първа страница на в. “Труд”
Летовниците в Слънчев бряг плащат между 100 и 120 лв. минимум за пристигането на линейка от частна клиника. По груби сметки излиза, че линейките вземат над 20 лева на километър. Транспортът с частна линейка от Златните е за около 50 лв., тъй като към базовата такса за превоз от 30 лв. в рамките на града се добавя левче за всеки допълнителен километър.

Космически цени за медицинска помощ изправят на нокти и тази година туристите по морето, установи проверка на „Труд“. Най-потърпевши са чужденците, които командировани екипи в частни медицински центрове дерат с по 60 паунда за обикновен преглед. Източник на „Труд“, даващ дежурства във въпросните центрове, разкри и схема за източване на здравни застраховки на западни туристи. След преглед чужденците задължително се пренасочват към лечебно заведение, чийто собственик държи и медицинския център. Цените за услугите са европейски – операция на апандисит например струва 10 000 евро. Частни лица също разкриват временни кабинети по курортите, защото през лятото това е един от печелившите бизнеси.

Прочети още от в. “Труд”

"Износът пада, но без заплаха за икономиката", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Средно погледнато, износът на България се свива за първата половин година - с 3.2%. Така основният двигател на икономиката изчезва. Погледнато в детайли обаче, ситуацията не е толкова мрачна - спадът идва от по-ниските цени на горива и метали и от проблеми на пазарите в Китай, Турция, Русия, но успоредно с това страната изнася все повече готови продукти към евросъюза. За Европа дори продажбите растат с малко и ако няма шокове на континента, годината едва ли ще е слаба.

Спад през полугодието има и при вноса на стоки и той е два пъти по-голям от този при експорта. По този начин износът вероятно ще има положителен принос към реалния растеж на брутния вътрешен продукт. Данните за развитието на икономиката ще бъдат обявени в края на тази седмица.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"България строи магистрали със скорост 5 км за година” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
България може би е достойна за рекордите на "Гинес" с някои постижения в пътното строителство. У нас магистралите се градят със средна скорост от около 5 километра на година. Магистрала "Тракия", която е най-дългата и най-дълго правена магистрала (42 години), е и "най-бързата" - строени са по 8.5 км на година. За автомагистрала "Марица", начената преди 36 години, темпото на изграждане е по 3.6 км годишно. "Люлин", която е лилипут с нейните 20 километра, е напредвала със средна скорост от 3.8 км годишно. За сравнение - в Хърватия се "произвеждат" по 100 километра аутобани годишно.

Това показват данните, събирани през годините от Камарата на строителите, която вчера представи сборника "Пътищата на България".

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Местни компании са фаворити за три жп отсечки за 200 млн. лв.", пише в. “Капитал Daily”
Двете най-големи за годината железопътни поръчки за близо 200 млн. лв. без ДДС вече имат почни сигурни изпълнители. Общото е, че държавната НКЖИ се е спряла на местни строителни компании и цените са малко по-ниски от прогнозните. Новост е, че хасковската компания АБ, която няма жп опит, взима по-скъпата отсечка до Елин Пелин, освен ако жалби не пренаредят класирането. Втората поръчка по трасето до Бургас ще бъде спечелена от консорциум на "Трейс". И за да няма изненади, най-малката отсечка отива към честия победител "Водстрой 98". Така, макар да имаше кандидати и от други държави, част от тях са отстранени, други са с по-високи цени.

По-скъпата от тях - с очаквана стойност 125.2 млн. лв. без ДДС, е за отсечката София - Елин Пелин.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„София и Рашидов влязоха в спор за Японския хотел", пише в. “Сега”
Битката срещу надстрояването на бившия Японски хотел в София - сега "Маринела", става все по-ожесточена. След като преди година възмути софиянци с изкореняването на японските вишни пред хотела, сега собственикът Ветко Арабаджиев си навлече гнева и на Столичната община.

Новият проблем е с облика на хотела, в който Арабаджиев е предприел мащабно надстрояване. Той има зелена светлина от министъра на културата Вежди Рашидов, който в края на юли отказа да обяви сградата за паметник на културата, като се позова на становища от Националния институт за недвижимо културно наследство и от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности. В заповедта на Рашидов е записано, че "не се откриват признаци за идентификация на изследвания обект като недвижима културна ценност.

Прочети още от в. “Сега”

“Ударни проверки за джипитата екскурзианти“, четем във в. “Монитор”
За практиката общопрактикуващи лекари да дават лекарства на конкретни фирми със задната мисъл, че след това ще бъдат изпратени на пътешествия, първи съобщи в. „Монитор“. Ще има проверки от няколко места, но предвид характера им, няма да уточнявам от къде ще бъдат те, добави той. Практиката лекари да променят терапията и да изписват медикаменти на конкретна фирма, за да пътуват на екскурзия, е незаконна, непочтена, нечистоплътна, мръсна. Това е нелоялна конкуренция, посочи още той.
Според офертите за всяка дестинация е необходимо личен лекар да съберат определен брой изписани опаковки от определен медикамент. Това са предимно лекарства за сърдечносъдови заболявания като хипертония, диабет, които се отпускат безплатно или частично от Националната здравноосигурителна каса. Сред предложените екскурзии е и скъпо пътуване до полуостров Камчатка. Тази дестинация сега е много модна както в Русия, така и сред европейците, но е много скъпа. За нея лекарят трябва да изпише 6000 опаковки от посочения от фирмата медикамент. Пътувания се предлагат още до Мексико и Сингапур срещу 5000 опаковки, както и по-прозаичният шопинг тур до Загреб, Венеция и Милано срещу 850 изписани бройки.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Машината за шашми вече тръгна", пише в. „24 часа"

Първите измишльотини срещу референдума на Слави Трифонов Когото и да изберете за президент наесен, все тая. Ако той можеше и искаше нещо да промени за добро, веднага щяха да го застрелят. Но на 6 ноември имаме историческата възможност да сменим днешната фалшива демокрация с истинска. За първи път на референдума народът може да поиска парламентът да се избира с мажоритарни избори в 2 тура, накратко М2. Така, както си избираме кметовете и президента. Само мажоритарните избори водят до истинската демокрация. При пропорционалния вот, когато всяка партия ни спуска списъче с по 10-15 свои послушковци, де факто нямаме избори.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Войната за съзнанието на света” пише в. „Труд"
„Те са тук, защото ние бяхме там“

Фразата на британския социолог Стюарт Хол не е произнесена по повод сегашната бежанска криза в Европа. Тя е свързана с мигрантската вълна след края на колониализма. И в обърнатия си вариант („ние сме тук, защото вие бяхте там“) дори се превърна в мото на мигрантските протести в европейските столици от началото на века. Но тя продължава да звучи не по-малко актуално и днес. С едно леко допълнение – те пак са тук, защото ние пак сме там.

Колко дълго могат да продължават терористичните нападения? Отговорът изглежда отчайващо прост – много и навсякъде. Защото всички мерки за борба с терорирзма са насочени към ограничаване на възможностите за извършване на конкретните терористични актове, а не към премахване на проблемите, генерирали терористичната вълна. Защото става дума не просто за обикновени криминални престъпници, а за индоктринирани убийци, извели тероризма в ранг на идеи и ценности.

Прочети още от в. „Труд"