“Родителите с равни права върху детето при развод” четем във в. “Монитор”
При развод родителските права да се упражняват и от двамата родители съвместно, предвижда една от промените в Семейния кодекс. Те бяха представени от министрите на правосъдието и на труда и социалната политика Екатерина Захариева и Зорница Русинова. Законопроектът е готов и предстои общественото му обсъждане.

Промените предвиждат, ако единият от родителите по време на бракоразводното дело поиска присъждането само на него на родителски права, съдът да прецени, а в останалите случаи и двамата да имат права върху детето. „Още в съдебното решение за развод ще се определя режимът за пътуванена детето в чужбина“, обяви Захариева. В момента, когато единият от родителите желае да пътува с детето зад граница, но другият не е съгласен, недоволният от тях сезира съда. Практиката показва, че тези дела, които се решават по общия исков ред, продължават дълго и стават безпредметни, тъй като исканото пътуване е пропуснато, докато съдът се произнесе. Сега този въпрос ще може да бъде решен още при определянето на родителските права и местоживеенето.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“"Минстрой" става световен производител на метали”, четем във в. “Стандарт”

До две години "Минстрой холдинг" ще стане ключов играч в световния добив на оловно-цинкова руда и концентрат от нея. Такива са плановете на собственика и председател на съвета на директорите на холдинга Николай Вълканов. Само преди ден той официално представи новите си инвестиции в два рудника в Македония. В началото на август Вълканов, чрез регистрираната в Македония фирма „Булмак 2016", част от "Минстрой холдинг", спечели на търг активите им и концесия за добив. Фалиралите и затворени от близо година мини „Злетово" и „Тораница" отново възобновяват работа, като на официалната церемония по откриването присъства и премиерът на западната ни съседка Емил Димитриев.

„В срок от две години в двата рудника ще бъдат вложени 20 млн. евро, за да се възстанови производството и то да достигне капацитета си от общо 3000 тона оловно-цинков концентрат на месец", съобщи Вълканов. Подобен е капацитетът и на българските мини на „Минстрой" в Златоград и Мадан. Холдингът държи концесиите за повечето от оловно-цинковите находища в България. Три от тях се оперират от "Горубсо Мадан", а други три – от "Горубсо Златоград".

Прочети още от в. “Стандарт”

""Пикадили" - вече с един собственик и с два нови обекта", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
"Пикадили" обръща трендът от последните години, през които само затваряше обекти, и започва да наема нови. Това става и успоредно с промяна в собствеността. По информация на "Капитал" Николай Лазаров от лятото е едноличен собственик на търговската верига, а братята Валентин и Десислав Попови са се оттеглили от участието си. Така съвместният им проект трая две години, през които веригата се смали, имаше дълги периоди на неплащане на наеми и суми за доставена стока. Сега тя остава в ръцете на живеещия в Париж българин Николай Лазаров, който обаче според запознати ще си търси нов съинвеститор. Лазаров беше сочен и за близък до гръцката Marinopoulos, която държи тук франчайза на Carrefour, като стоеше в основата на идеята за обединение на двете вериги през 2014 г. Тя пропадна заради финансови проблеми на гръцката компания и по ирония на съдбата тази седмица "Пикадили" е подписала договор, с който влиза в един от последните останали обекти на Carrefour - този в софийския мол Paradise.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Намаляваме субсидията до 1 млн. евро на проект, за да има за 36% повече фермери", четем на първа страница на в. „24 часа"

- Министър Танева, какво да очакват фермерите до края на годината? - Две са посоките, в които могат да се развият очакванията им. Смятам, че както и досега, ще бъдат удовлетворени. Едната посока са възможностите за кандидатстване по Програмата за развитие на селските райони. Предстои дългоочакваният втори прием по мярка 4.1 с целия остатъчен бюджет от 237 млн. евро

Много важно е, че ще е с пълния обхват от допустими дейности, включително и инвестиции за напояване. Този вид дейност забави втория прием предвид на многото условия, които трябваше да бъдат изпълнени за сектор “Води”. На този етап получихме съгласие от ЕК и под условие можем да предоставим възможността за кандидатстване.
Прочети още от в. „24 часа"

“Принуждават осиновителите да се разкрият пред детето" четем на първа страница на в. “Труд”
„Осиновителите информират осиновения за осиновяването на възможно най-ниска възраст, по подходящ начин и в зависимост от индивидуалните му особености.“ Това е записано в промените на Семейния кодекс, които бяха представени от министрите на правосъдието и на социалната политика Екатерина Захариева и Зорница Русинова.

Според Захариева по-безболезнено било родителите сами да признаят, за да не се появи някой „доброжелател“ точно в тийнейджърска възраст, който да сюрпризира детето с разкритието, че е взето. В закона не е записано нито какво се разбира под „възможно най-ниска възраст“, нито са предвидени санкции за семейства, които решат да не съобщят истината на хлапетата си.

Промените предвиждат тайната на осиновяването да пада по строго разписан регламент, когато има здравословни причини за това. „Биологичните родители трябвало да бъдат спокойни, защото без тяхно съгласие няма да бъде разкривана тайната на осиновяването. За целта ще има сформиран Съвет по разкриване тайната на осиновяването в правосъдното министерство“, увери Захариева.

Прочети още от в. “Труд”

"Заради бежанците България ще получи техника и още 100 граничари от ЕС” е  водещo заглавиe на в. “Сега”

България е връчила списък с искания на Германия, съобщи на пресконференция вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Миналата събота премиерът Борисов се срещна с германския канцлер Меркел, а Бъчварова с немския си колега Томас де Мезиер. От думите й стана ясно, че тя е присъствала и на срещата с Меркел.

България иска да влезе в Шенген и еврозоната, както и да получи допълнително техника от страните от Европейския съюз, за да гарантира по-добре сигурността на външните граници на съюза. Засега София е получила положителен отговор само за присъединяването й към Шенгенската информационна система (ШИС). Това ще й позволи да получи данни за издирвани лица или такива, на които е отказана виза. В момента МВР има достъп само до данните за издирвани коли в Шенген. Досега не се даваше достъп до ШИС на България, тъй като има опасения от изтичане на информация за издирвани лица.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Шест кандидата да ремонтират сградата на НДК", пише в. “Капитал Daily”
Поръчката за ремонта на НДК за 15 млн. лв. предизвика по-скоро слаб интерес на фона на малкото строителен бизнес - само шест оферти са подадени. От описанието на поръчката не стават ясни детайли какво точно ще се ремонтира, тъй като от съображения за сигурност идейният проект ще бъде представен само на компанията победител, т.е. кандидатстването е леко на сляпо. Заедно с краткия срок това вероятно е причината и за ограниченото участие. В последните пътни търгове, които са и по-големи като сума, участват по 10-15 кандидата.

От известното дотук НДК ще се ремонтира така, че залите да могат да са съобразени с мерките за сигурност и провеждането на събития по време на председателството според техническото задание на проекта. Планира се ремонт и подмяна на настилки, тавани и стени, подновяване на вентилационната система, ВиК и електроинсталацията, както и работа по фасадата и рехабилитация на асансьорите.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Обществените поръчки - мини има, няма сапьори", пише в. “Сега”
Трафикант, спипан да вози нелегални бежанци, задържан и пуснат под домашен арест, спечели обществена поръчка за превоз на легални бежанци. Тръжната комисия на Гранична полиция го избрала за победител, въпреки че е била сезирана за тъмните му транспортни дела. Като го хванали на местопрестъплението, каналджията първо направил самопризнания пред прокурора, но после размислил и ги оттеглил. А прокуратурата заяви, че няма пречка поръчката да бъде възложена тъкмо на това "лице". Всичко това се случва месеци след като бе приет новият Закон за обществените поръчки, който уж щеше да измете Авгиевите обори. След като медиите закипяха и всички научиха историята с трафиканта, премиерът Бойко Борисов стовари зевсовия си гняв върху шефа на Гранична полиция, който послушно подаде оставка.

Прочети още от в. “Сега”

“Захаросани заблуди“, четем във в. “Монитор”
Много от нас винаги са знаели, че истинският мед е захаросанията, а останалият е натъпкан с глюкоза или други подобни имитации. Оказва се, че и на захаросването мошениците са му намерили цаката. Тук в родината трудно ще ги хванат, защото често проверките са само по документи. Хващат ги обаче в чужбина, където си вършат повече работата дори държавните чиновници.

Пчелари си признаха, че и медът лесно се фалшифицира. Значи само Господ знае какво ни продават по магазините и това отново ни кара да се сетим за някой роднина или познат пчелар. Та да вземем някой друг буркан истински мед, от този, дето го прави само за него и фамилията му.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Четиризвездно Черноморие", пише в. “Стандарт”
Пристигнахме по обед, настанихме се бързо, пътят дълъг, жега, спешна бира и тати е редно да подремне.
15.10: крясъкът около басейна може да събуди и най-заспалата съвест! На нашето море най-шумно е между 2 и 4 следобед, знам си аз, нейсе, довечера ще почивам...

Край морето „довечера" връхлита бързо. И става ясно: до нас живеят семейство руснаци, дисциплинирани хора. Точно в 23 ч. майката командва: „Саша, идù, зубы!" И Саша е дисциплиниран, идва, мие зъбите – 32 зъба, 32 минути. „Ж-жжжжжж" – не е ясно водата тече ли по тия тръби, или ги реже...
Е, на Саша зъбките свършват, да не е акула, явно си ляга да спи. Жена ми подрежда и нашите децата на канапенцето метър на метър, дето трябва да е разтегателно легло в хола.
Прочети още от в. “Стандарт”

„ЕС трябва да има и пряко избран президент", пише в. „24 часа"

ЕВРОПА се мъчи да вземе две лекарства едновременно - централизация и децентрализация. В психиатрията има такива случаи, когато се дава и възбуждащо, и успокояващо лекарство. Според мен човек трябва да е сляп, за да не одобрява това Европа да има обща армия, обща полиция, общи институции изобщо. Европа или ще отиде на по-висока степен на централизация, или ще се разпадне. Всъщност пред ЕС има два модела на развитие. Единият е да се върви към федерация или конфедерация. Другото е английската теза - общ пазар, супермаркет. И двете са възможни. Не са възможни обаче междинните положения. А ние сме точно в такова - отдавна сме надраснали общия пазар, а все още не се върви към централизация.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Политическа игра на газови тръби” пише в. „Труд"
Независимо от демонстрираните от страна на Русия и Турция добри намерения, отношенията между тях едва ли ще се върнат към състоянието си през есента на 2015 г., когато интересите на Москва и Анкара директно се сблъскаха в Сирия.

Решението да се унищожи руски военен самолет бе жест, предназначен да покаже недоволството на Реджеп Тайип Ердоган от това, че се нарушават плановете му. Сега тази криза е преодоляна, но всъщност формално. В резултат на колапса в редица направления на турската икономика, проблеми във вътрешната и външната ѝ политика, както и по отношение на сигурността на страната турският президент е принуден да се опита да подобри отношенията с Русия и Израел.

Преговорите между президентите Путин и Ердоган на 9 август в Санкт Петербург предизвикаха взрив от коментари на Запад и в голямата си част бяха посветени (поне в публичната им част) на възстановяването на икономическите отношения между двете страни.

Прочети още от в. „Труд"