“Съжителството прати Танев в историята” четем на първа страница във в. “Монитор”
Образователният министър Тодор Танев напуска кабинета на премиера Бойко Борисов. Министър-председателят поиска оставката на Танев и екипа му заради "системни проблеми в сектора". „За мен, като министър-председател, е недопустимо да се правят промени в сферата на образованието, които преди това не са подложени на широко обществено обсъждане“, отбелязва министър-председателят в разпространената от пресцентъра на кабинета информация. Както „Монитор” вече писа, през последните дни се надигна широко обществено недоволство срещу учебните програми, които просветното ведомство лансира. Най-голямо брожение предизвика идеята въвеждането на термина „съжителство” вместо „робство”, както и отпадането на част от произведенията на българските класици от задължителното изучаваните произведения.

Скандалът с учебните програми не е първият, който назрява в управлението на Танев. Преди това недоволство, дори вътре в самия кабинет, предизвика идеята за намаляване на броя на часовете по физическо възпитание. Преди това социалните мрежи пък пламнаха заради клип, в който по време на свое посещение във врачанско училище, просветният министър обяснява, че Михаил Ломоносов, Фредерик Жолио-Кюри и Асен Златаров не са направили „нищо особено” за науката.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Проф. Тодор Танев: Очаквам разговор с премиера за оставката ми" четем на първа страница на в. “Труд”
- Г-н министър, изненада ли ви искането на премиера Бойко Борисов да си подадете оставката?
- Веднага ви казвам: той ме е сложил, той има право да ме освобождава. Очаквам личен разговор с премиера. Другото е съобщение по медиите. Не зная кой и как е поискал оставката ми, нямам представа дали са синдикати, университети, БАН или политически сили. Въпросът с турското робство, иго и т.н. стои нерешен от години, но изведнъж бе реанимиран отново. И то след като започна реформата за средното образование, както и тази за висшето образование, когато говорим за приближаването на бизнеса до образованието. При спечелени 1,3 млрд. евро по оперативната програма. В този смисъл не разбирам защо ми искат оставката. В този смисъл не ми е ясно защо ми искат оставката.

Прочети още от в. “Труд”

“Пресяват привилегиите за инвалидите”, четем във в. “Стандарт”

Пълен преглед на социалните привилегии за хората с увреждания и предоставянето им само след индивидуална оценка на всеки конкретен случай - това предвижда реформата в системата на ТЕЛК, която се подготвя от министерството на здравеопазването и министерството на труда. Специални комисии ще преценяват какво да предпишат от целия набор помощи за всеки човек, помощи на калпак няма да се дават, заяви вицепремиерът Ивайло Калфин. В момента след освидетелстване на ТЕЛК за трайно увреждане автоматично се получава инвалидна пенсия, интеграционни добавки и различни привилегии при транспорт, паркиране и др.

"Нямаме намерение да намаляваме добавките, а да ги насочим действително към хората, които имат нужда", уточни вицепремиерът. Той обяви, че добавките ще се огледат от различни институции. "Въпрос на общината е да прецени местата за паркиране в синя зона, по подобен начин ще се реши за кой винетките ще са безплатни", посочи Калфин.
За децата и пенсионерите с увреждания преценката за помощи ще се прави от социални комисии към Агенцията за социално подпомагане. За хората в трудоспособна възраст - комисия към НОИ.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Пощенска банка продаде рекордно голям пакет лоши заеми", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Пощенска банка продаде портфейл от задължения по кредити и кредитни карти на физически лица за 143.6 млн. евро (280 млн. лв.) на специализираната фирма за събиране на вземания "ЕОС Матрикс", съобщиха от финансовата институция. Сделката е рекордна по размер на пазара и е приключила преди седмица. Тя е част от по-едра тенденция - напоследък банките все по-често чистят балансите си от лоши кредити като част от подготовката им за проверката на качеството на активите и стрес тестовете. Този тип пакетни сделки, които са най-вече за потребителски заеми, дават възможност на кредитните институции да се фокусират върху основната си дейност, като прехвърлят събирането на вземанията на компании, специализирани в този бизнес.

Досега най-голямата сделка между банка и фирма за събиране на вземания, правена на пазара в България, бе за портфейл от 50 млн. евро кредити на физически лица. Тя бе сключена през октомври миналата година между "Ти Би Ай кредит" и местното поделение на чешката APS.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Пернишка трагедия", четем на първа страница на в. „24 часа"
Тираджия закла приятелката си и дъщеря ѝ, написа, че са к...и После скочи от 6-ия етаж. Подозират, че имал връзка и с двете.

53-годишен перничанин закла с нож жената, с която живее, и 20-годишната ѝ дъщеря, докато по-малкото ѝ дете спяло, след което се метна от 6-ия етаж и загина. Трагедията се разигра в столичния кв. “Надежда” около 2 ч през нощта срещу четвъртък. Мъжът дори се обадил в полицията, преди да се самоубие.

Красимир Петров живеел на семейни начала с убитата от него Маргарита Асенова и двете ѝ дъщери от около година. Преди 2 месеца се нанесли в гарсониера в кв. “Надежда”. Съседи обаче рядко виждали Петров, защото мъжът е международен шофьор и отсъства за дълго време. За последно се прибрал в края на декември от Швейцария и до дни трябвало пак да тръгне на път.

Прочети още от в. „24 часа"

"ЕС ще приема до 250 000 бежанци годишно” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Холандия, която в момента председателства ЕС, представи европейски план за връщане на бежанците от гръцките острови в Турция, заяви лидерът на холандската социалдемократическа партия Дидерик Самсон пред вестник "Фолкскрант". "Планът е изготвен от седем членки на ЕС, включително Германия", посочи Самсон, чиято партия е част от коалиционното правителство на либерала Марк Рюте. Според плана членките на ЕС трябва да се ангажират да приемат до 250 000 бежанци годишно, а Турция трябва да се съгласи да приеме обратно останалите бежанци, предаде БГНЕС.

"Турция все още трябва да приеме закони и да подобри ситуацията със сирийците, които търсят убежище. Тя трябва да стане сигурна страна", посочи той. "Първите фериботи могат да тръгнат от март или април", добави Самсон. Засега няма реакция от Брюксел, нито от Анкара, но холандските медии твърдят, че премиерът Рюте подкрепя плана на своя коалиционен партньор. Рюте неотдавна предупреди, че ЕС разполага с 6 до 8 седмици да постигне европейско споразумение за бежанската криза.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„За 88% от българите икономиката е в лошо състояние", пише в. “Капитал Daily”
Повече от половината (54%) от българите не са доволни от живота си, като всеки шести (17%) изобщо не е доволен, а никакъв проблем нямат едва 4%.

Разликата със средния показател и за ЕС, и за еврозоната е внушителна, разпределението е точно противоположно. Средно 4% отговарят, че изобщо не са доволни, 22-24% - че са много доволни, а общо 81% - че животът им в момента ги задоволява.

Това сочат резултати от социологическо проучване за Евростат, проведено във всички страни от ЕС и няколко държави извън съюза в средата на ноември. Допитването е дело на TNS и бе представено официално във вторник. То е поръчано и координирано от Европейската комисия, но не представлява нейната позиция.

Значителна част от разочарованието и недоволството на българите идва заради състоянието на икономиката. Според огромните 88% от отговорилите в България тя не е в добро състояние, едва за 9% е в задоволително и за нищожните 1% е в "много добро". В ЕС това съотношение е далеч по-балансирано – недоволните отново са повече (средно 57%), но за 40% положението, общо взето, е добро.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Бъркотията с ДДС за активи с двойна употреба расте", пише в. “Сега”
След неколкомесечни спорове Националната агенция за приходите публикува указания за прилагането на т. нар. данък "уикенд", или данък "всеки ден". Става дума за данъчното третиране на активи, за които е приспаднат или може да бъде приспаднат платеният ДДС, ако те се използват смесено - и за фирмени, и за лични нужди. Текстовете вероятно са втрещили мнозина собственици на малки фирми, и то с основание.

Нека първо уточня, че Министерството на финансите и НАП имат пълното право да търсят решение на проблема с неправомерното ползване на данъчен кредит за смартфони, коли или жилища, които не се използват за производство на стоки и услуги. Такава е логиката на ДДС. Не е погрешно да се отказва данъчен кредит в този случай или ако такъв вече е ползван, да се иска начисляване на ДДС - при положение че фирмата де факто извършва услуга на съответния служител, който ползва колата или смартфона.

Прочети още от в. “Сега”

“Удължават живота на 6 блок на „Козлодуй” до 60 години” пише в. „Труд"
Договор за продължаване на срока на експлоатация на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“ до 60 години подписаха АЕЦ „Козлодуй“ и изпълнителят Консорциум между „Русатомсървиз“ АД и „Рискинжинеринг“ АД.
Договорът включва анализи, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкции, системи и компоненти. Той беше подписан по време на Петнадесетото заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
Удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е един от приоритети в сектор „Енергетика“, коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова. „Сътрудничеството, което имаме с нашите руски партньори е наистина много добро. Благодарение на него ние успяваме да изпълним своята програма, така че да спазим всички срокове, свързани с изключително важния процес по удължаване на процеса на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“. С нашите колеги от „Росатом“ диалогът по този много важен приоритет е особено успешен“, заяви министърът.

Прочети още от в. „Труд"

“Чакаме 25% повече чужди туристи за лято 2016“, четем във в. “Монитор”
Германците се връщат на къмпинг по нашето море. Сигурност и транспортна достъпност ще ни гарантират успешен сезон. Липсата на обучен персонал е ахилесовата пета на туризма ни.
- Проф Маринов, след слабия летен сезон през 2015 г. ще има ли реванш за нашите курорти през тази година? 

- Българският туризъм е като родопското растение силивряк, известно още като Орфеевото цвете, което преживява всякакви катаклизми и каквото и да се случи, се изправя. След срива през миналото лято се очертават добри перспективи и сезон, който може да промени коренно нещата в туризма. Има вече много знаци и сигнали за повишен брой записвания, голям интерес към нашето море и добри изгледи за успешен сезон. За мен е много важно това търсене и интерес на чуждите туристи към България да продължи, а за това е необходимо да се направят малки усилия. Разполагаме с много нова и добра хотелска база, туристически атракции, места за забавления. Необходими са обаче малко усилия за подобряване на транспортната достъпност и за сигурността на туристите. Ако всичко това стане, наесен ще се поздравим с успешен сезон, който ще покрие загубите на туристи от 2015 г. и ще надхвърли дори равнищата на 2014 г.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Защо сме на дъното? Румъния затвори 1000 чиновници с подкуп, а ние – само 2-ма!", пише в. „24 часа"
В последната седмица от февруари 2015 г., докато в България с един замах бе отхвърлена идеята за създаване на независим център за антикорупция, в румънските градове Плоещ и Букурещ бяха извършени 14 обиска в частни домове и офиси на търговски фирми.

В ареста там се озова не кой да е, а зетят на министър-председателя Виктор Понта с обвинение в злоупотреби с еврофондове на стойност почти 2 милиона евро.

Ние в България тогава не обърнахме никакво внимание на тази новина. И не просто от неуважение, а защото вече отлично знаехме, че такава акция не е нищо особено за магистратите в нашата северна съседка. Това бе една толкова рутинна операция за тях, колкото за нас са есемесите от заседанията на Висшия съдебен съвет и телефонните разговори на каките свраки от Софийския градски съд.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

” 300 000 руснаци имат БГ имоти за $5 млрд", пише в. “Стандарт”

-  Г-н Герасимов, стокообменът между България и Русия бе една от централните теми на 15-ото заседание на Междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. След разговорите за кои български стоки виждате потенциал за по-голям износ съм Русия

-  Република България изнася за Русия основно медикаменти, автомобилни части, изделия на машиностроене, нефтени масла, вина, козметични изделия. Делът на тези групи стоки към момента възлиза на около 40% от износа. Според експертите, потенциал за по-нататъшното му увеличаване има в областта на хранително-вкусовата промишленост и оборудването за нея, в електрониката, подемно-транспортната техника, мъжката и дамската конфекция, металообработващата техника, електрическите двигатели и генератори, керамичните покрития и емайлираните облицовъчни материали, санитарното оборудване и др. За съжаление от пролетта 2014 г. в руско-българската търговия се появи тенденция към понижаване, която се запази и през изминалата 2015 г.

Прочети още от в. “Стандарт”