"Шефът на "Антикорупция" купува луксозни имоти на цени под данъчната оценка" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Пламен Георгиев, който ще разследва "Апартаментгейт", не е декларирал тераса от 187 кв. м пред Сметната палата

Шефът на комисията за противодействие на корупцията Пламен Георгиев, който пое част от проверките по "Апартаментгейт", на свой ред се оказа замесен в придобиването на евтини имоти. Разследване на "Биволъ" показва, че Георгиев системно е купувал апартаменти на цени, значително под данъчната им оценка. Това не е забранено по закон, но е съмнително, защото възниква въпрос за реалната цена на сделките. Едното от евтините жилища се оказа и по-просторно от официално декларираното от Георгиев пред публичния регистър за имуществото на лицата, заемащи висши длъжности.

Според изнесените от "Биволъ" данни от 2012 г. насам Георгиев и съпругата му Ирена са сключили три сделки за придобиване на имоти при цени под данъчната оценка на имотите. През 2012 г. те са купили апартамент от 99 кв. м и два гаража от по 12.5 кв. м в столичния квартал "Гео Милев" на стойност 106 000 евро, или 207 318 лв. (854 евро на кв. м.). Данъчната оценка на този имот по това време е била 264 310 лв., като това е и стойността на сделката, върху която са удържани такси и данъци.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Главният архитект на София не може да каже дали небостъргачът на "Артекс" е законен", четем в "Капитал"

Столична община се опитва да се разграничи от скандала със строителната компания и прехвърли топката за "Златен век" към ДНСК

Дистанцирането от строителната компания "Артекс" продължава с всичка сила. Столична община днес се разграничи от знаковия небостъргач "Златен век", който компанията строи в "Лозенец", близо до хотел "Маринела". След като изведнъж Столичният общински съвет се поинтересува каква е тази 34-етажна сграда, която ще се появи на хълма, главният архитект Здравко Здравков беше привикан за разяснения на заседание на комисията по устройство на територията. 

От тях стана ясно, че той не знае дали строежът е законен или не. Единствената институция, която може да отговори на този въпрос е подчинената на регионалното министерство Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК). "Не очаквайте от мен да дам становище дали продължаващото в момента строителство е законно", заяви арх. Здравков. Той също така посочи, че трябва да се премахне възможността да се продават "ателиета", които всъщност са жилищни площи, какъвто е случаят с небостъргача.

Прочети още от " Капитал"

"Реалистът Цветанов" е заглавиe от в. "24 часа"

Великият комуникатор, който остава на земята заради семейството си.

Ако Костов и царят си имаха един Цветанов, още щяха да са на власт

Хората сигурно си мислят, че най-голямото щастие за Цветан Цветанов е да спечели часовник от Бойко Борисов. Което значи по една стара уговорка между двамата, че шефът на предизборния щаб на ГЕРБ е спечелил поредните избори.

Всъщност има нещо, което Цветанов обича повече - четирите момичета вкъщи. София се роди, докато баща ѝ беше вътрешен министър. Днес най-малката е на 8. Тя е на годините, на които средната дъщеря на Цветанов - Василена, беше, когато баща ѝ стана министър и вицепремиер. Днес е вече 11-класничка. Най-голямата - Гергана, завърши международни отношения в Англия през 2017 г. и се готви за магистратура.

Когато Цветанов кацна в сряда по обед от Вашингтон, обясни, че е взел решение за своята политическа съдба, споделил го е със съпругата и ще го коментира само с премиера. Това е обичайното поведение на Цветанов, който често публично благодари на жена си Десислава.

Едно от най-добрите му качества като политик е, че не се изкуши да се доказва като

мъж извън вкъщи. Напротив - тича при семейството си в момента, в който се освободи от партийни и държавни дела. Опитът му да общува с жените вкъщи го е научил вероятно и на умението да търси разбирателство и с най-яростните си критици в парламента.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Плащаме такса покрив всеки месец" четем на първа страница на в. "Монитор"

Два месеца срок за ремонти в апартаментите, канят съседите онлайн на събрание

Парите за ремонт на покрива да се събират като част от таксата за входа и това да се прави постоянно, а не само при нужда от ремонт.

Това е едно от предложенията за промени в Закона за управление на етажната собственост, които граждани и организации подават на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Кампанията на ведомството стартира в началото на март и ще продължи до 15 април. След това предложенията ще се обсъдят от експертни групи, които пък ще подготвят текстовете на закона.

"Има много добри и интересни предложения. Радващо е, че хората са готови да споделят опита си. Видели са трудностите, но това не ги е обезсърчило и предлагат какво трябва да се промени", коментира директорът на дирекция "Жилищна политика" в МРРБ Гергана Благиева.

По повод покривите домоуправители, които не могат да съберат пари от обитателите на по-ниски апартаменти, предлагат също общините да следят и да контролират състоянието им,както и да налагат санкции. Всеки вход да си направи електронен адрес и ръководството на етажната собственост да изпраща онлайн съобщения на собствениците, е също едно от предложенията.

Прочети още от в. "Монитор"

"Три варианта за наследник на Цветанов", четем във в. "Стандарт"

Три варианта за фаворит като шеф на парламентарната група на ГЕРБ се завъртяха след оставката на Цветан Цветанов. Депутатът Красимир Велчев е най-вероятният наследник на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, съобщи БЛИЦ. Появата на Велчев на председателския съвет в парламента днес подсказва, че това той е и с най-големи шансове. Ако това стане, депутатът от ГЕРБ ще си върне позицията от първия кабинет Борисов. Възможна кандидатура е тази на бившия председател на парламента Димитър Главчев, който е сред остриетата срещу БСП в групата . Избирането му на поста ще означава и своеобразен реванш на Борисов заради оттеглянето му от шефското място миналата година. Менда Стоянова също е вариант за поста.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Юридическото острие на синдиците на КТБ поема Фонда за гарантиране на влоговете", пише "Капитал"

Близкият до Момчил Мондешки адвокат Матей Матев, който води десетки дела срещу длъжници на банката, поема контрола над несъстоятелността

Ловешкият адвокат Матей Матев ще е новият председател на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Той бе определен на поста с решение на Министерския съвет, след като досегашният титуляр Радослав Миленков бе издигнат за подуправител на БНБ, ръководещ "Банков надзор". 

Матев е приеман за близък до скандалния адвокат Момчил Мондешки, който стана известен покрай записа на разговор между него и съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова, осветлили корупционни практики в Софийския градски съд отпреди няколко години. Според столични юристи той оказва сериозно влияние върху действията на синдиците на КТБ и прокарва интересите на депутата от ДПС Делян Пеевски при техните дела. Според адвокати специалните поправки в Закона за банковата несъстоятелност, формално внасяни от Пеевски и колегите му Йордан Цонев и Хамид Хамид, реално са писани от Матев.

Прочети още от " Капитал"

"Банките се обявиха срещу по-голямата защита на длъжниците", пише в. "Сега"

Банките се обявиха срещу промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които се завишава защитата на длъжниците. Поправките са внесени от група депутати начело с председателя на правната комисия Данаил Кирилов и вчера бяха гледани на първо четене в комисията. Техен автор обаче е омбудсманът Мая Манолова, която отдавна се опитва да наложи законови промени.

Управляващите се разбързаха с приемането им едва след като Еврокомисията даде на България срок до края на март да премахне част от неравноправните текстове. Един от тях е сегашната възможност кредитори безпроблемно да вадят изпълнителен лист срещу длъжници потребители. Брюксел заплаши, че ще сезира Съда на ЕС, а той ще наложи глоба на страната ни.

Асоциацията на банките в България (АББ) се противопоставя най-вече на предвидената с поправките в ГПК възможност длъжникът на всеки етап да може да спре принудителното изпълнение срещу него, т.е. разпродажбата на имуществото му. Новият текст се предлага, тъй като практиката показва, че много често длъжниците не могат да се защитят поради незнание, че срещу тях е заведено дело. Но дори и когато длъжник подаде възражение, примерно за това, че дългът е некоректно изчислен, на практика принудителното изпълнение не може да се спре.

Прочети още от в. "Сега"

"ЕП прие 2 години задължителна гаранция за всяка стока в ЕС" четем във в. "Монитор"

Възстановяват до две седмици сумата за некачествена цифрова услуга

Търговецът ще носи отговорност, ако в рамките на 2 г. от момента, в който потребителят е получил продукта, се появи дефект. Това е записано в нови правила за по-добра защита на потребителите, ако пазаруват в интернет, в традиционен магазин, както и когато изтеглят музика или игри, бяха одобрени от Европарламента.

Потребители, които купуват стоки с вградени цифрови елементи като например "интелигентни" хладилници, смартфони и телевизори или смарт часовници, пък ще имат право да получат необходимите актуализации на дигиталните елементи по време на "период от време, който потребителят може разумно да очаква", въз основа на вида и предназначението на стоките и цифровите елементи.

Държавите - членки на ЕС, обаче ще имат право да въведат или да запазят по-дълъг гаранционен срок в своите национални закони, за да запазят същото ниво на защита на потребителите, вече съществуващо в съответните страни.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"До 2023 г. всеки трябва да смята сам каква пенсия ще получи" пише в. "24 часа"

Така ще си преценява стара или нова формула му е по-изгодна, ще си търси и доказва 3-те "златни години"

НОИ ще качи калкулатор, но без консултанти много хора може да се объркат. Хасан Адемов: Институтът да пресмята

Тези в заварено положение имат 6 месеца да пуснат молби

До 2023 г. всеки ще трябва сам да изчислява по коя формула да се пресмята индивидуалният коефициент за пенсия, за да получи по-висока сума. Изборът е записан в поправка в Кодекса за социално осигуряване, която предлагат депутатите от ГЕРБ Светлана Ангелова, Менда Стоянова и др.

Предлаганите текстове предвиждат в старата формула освен трите години между 1997 и 1999 г. да влизат и трите "златни" отпреди 1997 г. Промяната идва седмица след заръката на премиера Бойко Борисов да няма ощетени пенсионери.

Прочети още от в. "24 часа"