"Ще купуваме винетки през телефона и лаптопа" е заглавиe на в. "Сега"

От Нова година няма да се налага шофьорите да доказват с хартиени разписки, че са платили пътната такса

От Нова година шофьорите в България ще си купуват електронни винетки. Водачът може да посочи своя мейл, на който да му бъде изпратен виртуалният документ. След заплащането на пътната такса бъдещата тол система, която пътната агенция ще поддържа, ще регистрира издаването на е-винетка с уникален идентификационен номер, който ще съдържа данните за регистрационния номер на колата, държавата, в която е регистриран автомобилът, категорията, датата на заплащане на таксата, както и периодът на валидност. Това е записано в проектонаредбата за електронната система за таксуване, публикувана от регионалното министерство в портала за обществено обсъждане.

Предвидени са няколко начина за купуване на електронна винетка. Шофьорите могат да заплатят без допълнителни такси и разноски в брой, по банков път или чрез картово плащане, в точки за продажба на граничните контролно-пропускателни пунктове, в областните градове на страната, по протежение на платената шосейна мрежа, както и чрез терминали за самотаксуване, гласят правилата. Ако водачът на автомобила избере някой от тези начини на плащане, той ще получи платежен документ за заявения период.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България може да получи природен газ от Израел" извежда на първа страница в. "Монитор"

ългария може да получи природен газ от Израел. Това стана ясно от думите на израелския премиер Бенямин Нетаняху след срещата му с министър-председателят Бойко Борисов в резиденция "Евксиноград" във Нетаняху обясни, че има много сфери, в които можем да си сътрудничим, сред които антисемитизма, киберсигурността, дигиталното образование, ИТ технологиите, както и енергетиката. Именно в сферата на енергетиката имало голям потенциал. В тази връзка той посочи газовия коридор от Израел през Кипър и Гърция - т.нар Източно средиземноморски проект. "Малко от газа за Гърция може да достигне до България", каза Нетаняху. Именно тази тема ще бъде обсъдена и утре на срещата на върха между България, Румъния, Сърбия и Гърция.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"След Банско: Нови писти и лифтове на Витоша по облекчен режим", четем в "Капитал"

Работна група към спортното министерство предлага отпадане на почти всички ограничения за строежи в планината

Отпадане на ограниченията за изграждане на писти, лифтове, водохващания и езера за изкуствен сняг на Витоша - това предлага работна група към Министерството на младежта и спорта, създадена със заповед на министър Красен Кралев през януари. Членовете на комисията са приключили работата си през юни с доклад, в който се предлагат изменения на все още действащия План за управление на Природен парк "Витоша". Проектът за промени предлага премахване на почти всички ограничения във всички зони на планината с изключение на резерватите. Изграждането на ски писти, лифтове, влекове и езера за изкуствен сняг ще е възможно в гори, върху пасища, каменни реки, торфища, влажни зони и др.

Прочети още от " Капитал"

"Чиновници обръщали подкупи за български паспорти в биткойни" е заглавиe от в. "24 часа"

Прокуратурата: Има сигнал от президентството за ДАБЧ, но разследването не е по него

4-мата обвинени начело с шефа на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев като престъпна група обръщали част получените подкупи за издаване на фалшиви удостоверения за български произход в биткойни.

Това разказа прокурор Ангел Кънев, който уточни, че тепърва с експертизи ще се установява пътят на парите.

Според обвинението членовете на групата прибирали между 5000 и 8000 евро от чужденец, който искал да получи удостоверение за български произход.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Булгартрансгаз ще загуби сериозни приходи от транзит след завършването на "Турски поток"", четем във в. "Стандарт"

Основната част от приходите на "Булгартрансгаз" от транзит идват от Турция. С реализацията на "Турски поток" ще загубим много съществена част от транзита и от приходите. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на заседание на парламентарната комисия по енергетика.

"Приходите на "Булгартрансгаз" са около 207 млн. лева на година. Малко над 125 млн. са приходите от транзит за Турция", обяви тя. "Булгартрансгаз" реализира приходите си от транзит, основно за Гърция, Турция и Македония. От 17 млрд. куб. м газ годишно, които транзитира нашият оператор, 14 млрд. са за Турция. Около 2 млрд. са за Гърция, малко под 1 млрд. са за Македония", обясни Теменужка Петкова. "Ако ние не реагираме адекватно и не актуализираме енергийната стратегия, големите инфраструктурни проекти биха се отразили неблагоприятно във финансово отношение върху българския енергиен сектор и икономика", заяви министърът.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Германия след Меркел, България след Борисов", пише в. "Сега"

И проектът "Меркел", и проектът "Борисов" изглеждат вече изчерпани. Какво ще се случи в Германия и в България след техния политически залез

Ангела Меркел стъпка по стъпка се оттегля от политическата сцена. За Германия това е истински политически земетръс, но и в България сеизмографите скоро ще регистрират нещо подобно. И то не (само) защото Бойко Борисов открай време се профилира като политически почитател и последовател на германската канцлерка.

Меркел оглавява ХДС вече 18 години, а като канцлер управлява четвърти мандат. Успехът й се дължи главно на три фактора. Тя съумя да придвижи консерваторите в центъра на обществото, като предпазливо и постепенно отваряше партията си за една по-либерална и по-екологически отговорна политика. Меркел спечели и задълго удържа симпатиите на мнозинството германци със своя умерен политически стил и с огромното си чувство за отговорност. И не на последно място, през тези близо две десетилетия тя ловко блокираше и в крайна сметка обезвреждаше всички реални или потенциални конкуренти.

Прочети още от в. "Сега"

"След дебати в парламента оставиха плоският данък" пише в. "Монитор"

На второ четене на промените в парламента по промените в Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) бе отхвърлено предложението на БСП за преминаване към скала на прогресивно подоходно облагане и плоският данък отново оцеля. От левицата заявиха, че той не изпълнява функциите си и предложиха ставката от 10-процента да се запази за хората с доходи до 3900 лева на месец, за 2 250 000 работещи данъчната тежест да не се променя, а да се увеличи ставката за останалите 47 000 души с доходи над тази сума.

Ниското данъчно облагане при преките данъци е изключително, да не кажа единственото, конкурентно предимство на българската икономика, коментира Йордан Цонев (ДПС). Той отбеляза, че именно ниските осигуровки и данъчно облагане правят България атрактивна за IT сектора. Ако плоският данък остане, парите за социална политика ще бъдат повече, смята Цонев. Менда Стоянова (ГЕРБ) отбеляза, че 50 хиляди са заети в сектора на информационните технологии. Точно толкова стана дума, че получават над 3900 лева и ще бъдат облагани с по-високата ставка до 25%, посочи тя.

Прочети още от в. "Монитор"

"Променят по спешност закона за БНБ, за да отговаря на изискванията на Еврозоната" четем в "24 часа"

България приема по спешност промени в Закона за Българската народна банка, за да може да отговори на част от изискванията за кандидатстване за чакалнята на Еврозоната. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов, който представи новите текстове пред бюджетната комисия към парламента, която ги прие за първо четене.

Промените в Закона за БНБ бяха внесени днес в Бюджетната комисия. Те отразяват препоръките на Европейския съюз, свързани със състоянието на банковата система у нас. Според новите текстове се завишават изискванията към работещите в Българската народна банка.

Прочети още от в. "24 часа"

"Патриотите сами си режат клона за евровота", пише в. "Стандарт"

Проф. Христова, арестите за корупционни схеми при издаване на документи за българско гражданство хвърлиха поредния камък срещу патриотичната коалиция и конкретно върху ВМРО, въпреки че те се разграничиха категорично. Какво се случва с имиджа на Обединените патриоти?

- Последните скандали, защото те не са само един или два, около трите съставни части на Обединените патриоти, сериозно рушат имиджа и подкрепата, която са имали. Ситуацията около малката коалиция се характеризира с насложени вътрешни конфликти, с разнопосочност в знаците, които лидерите дават, с поведение, което излиза извън стандартите на политическото говорене от страна на Волен Сидеров и Валери Симеонов.

Прочети още от в. "Стандарт"