“Ток с цена за бедни”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Социална тарифа за тока обмисля да въведе правителството. Целта е да се подпомогнат по-бедните домакинства, които не смогват със сметките. Обсъжда се вариант до определен брой киловатчаса, примерно 110, тарифата да е по-ниска, а след надхвърлянето им тя ще нарасне.
Мярката е наложителна заради опасенията от поскъпване на тока след 1 април, когато електроенергийният пазар у нас вече ще е напълно либерализиран. В Румъния това доведе до скок с 15-20% на цената през първата година. Еврокомисията препоръча на българските власти да вземат мерки за намаляването на енергийно бедните домакинства още миналата година. В някои европейски страни в тази категория попадат всички, които харчат повече от 10% от доходите си за ток.
„3817 излишни болнични легла", четем на първа страница на в. „24 часа"
Здравната карта: излишни легла в хирургията, няма за дълго лечение. Най-много са празните легла в София и областта - общо 1390. Най-голям е излишъкът от легла в хирургията, ортопедията и травматологията, гастроентерологията, белодробните болести.
Липсват легла за продължително лечение в психиатрията и детските болести.
Това сочи проектът за национална здравна карта, който бе обсъден от “Партньорство за здраве” в понеделник и ще бъде представен на Висшия медицински съвет и пуснат за обществено обсъждане днес.
"МВР ще похарчи 500 млн. лв. за новите документи за самоличност” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Новите документи за самоличност и системата за тяхната поддръжка ще излязат златни. Те ще струват близо половин милиард лева - 484 223 300 лв. Това се разбира от обявената от МВР обществена поръчка за "изграждане, поддръжка и експлоатация на централизирана система за персонализиране на български лични документи". Крайният срок за изпълнението й е 134 месеца (11 години и 1 месец), а документи за кандидатстване се приемат до 29 февруари.
Колосалната сума ще отиде за изграждане и проектиране на централизираната система, доставка на бланки и консумативи. Любопитно е, че суми са заделени за "строеж на многофункционална сграда или сгради и прилежаща инфраструктура". Взети са предвид и средства за "технически и програмни средства за оборудване на два комуникационно-информационни центъра и на център за архивиране на данни", работни места, биометрични станции и управляващ софтуер за снемане на биометрични данни и верификация на документите за самоличност.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Парното с мобилни групи за разсрочване на борчовете” четем на първа страница във в. “Монитор”
Внимание: Не събират пари на ръка, носят служебни баджове със снимка
Мобилни групи за разсрочване на борчовете за парно и топла вода пусна столичната топлофикация. Екипите обикалят домовете на длъжниците и сключват с тях споразумения за изплащане на натрупаните суми на части. Досега са сключени 168 споразумения за 260 хил. лв., като основната част от тях са от последния месец на миналата година.
Въпреки че влизат в домовете, хората от мобилните групи не се оплакват от агресия от страна на клиентите. Причината е, че клиенти сами си „поръчват“ посещение на екипите, обясниха от столичната топлофикация. Това става с обаждане в кол центъра на топлофикацията, откъдето според конкретния случай предлагат вариант за разсрочване на задълженията. Когато мобилният екип пристигне в уговорения ден и час, споразумението е готово и трябва само да се подпише.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Закритата митница в Свиленград с нова сграда за 20 милиона" четем на първа страница на в. “Труд”
Ч удят се какво да правят със старата - хотел или обучителен център
Месец преди да бъде закрита митница Свиленград, тя се е сдобила с нова сграда на стойност близо 20 млн. лева. Сега сградата ще се използва за митническо бюро. В края на миналата година, малко преди да бъде затворена, митницата е платила и близо 100 000 лева за нови мебели.
Сградата се строи от края на 2012 г. с финансиране по мярка “Втори проект за улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа” като парите за него са осигурени от Световната банка чрез заем. Наред с административната сграда са изградени ТИР терминал и паркинг с 18 места върху 6077 кв. м. Изградено е и хале за щателна митническа проверка.
"Новите е-документи идват след мегапоръчка за половин милиард лева", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
След две години българите ще могат да имат нови лични карти, с които да се легитимират електронно и да ползват е-услуги на държавната администрация. Това личи от условията на мегапоръчката за близо половин милиард лева, която Министерството на вътрешните работи (МВР) представи в понеделник.
Конкурсът ще бъде затворен само за три участника, които трябва да отговорят на редица изисквания, сред които и сертификати за работа с класифицирана информация както на българско, така и на ниво ЕС. Срокът за подаване на оферти от кандидати е само месец - изтича на 29 февруари.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Ще платите ли европейски данък, ами световен?", пише в. “Сега”
Българската еврокомисарка Кристалина Георгиева и германският финансов министър Волфганг Шойбле развиха почти едновременно сходни идеи как да се отворят джобовете на възможно най-много хора в полза на бежанците и други страдащи по света.
Шойбле предложи в интервю за "Зюддойче цайтунг" да се въведе общоевропейски допълнителен акциз върху бензина и дизеловото гориво, който да отива за охрана на външните граници на Шенгенската зона и за други разходи, произтичащи от наплива на бежанци в ЕС. Ден по-късно Кристалина Георгиева представи в Дубай експертен доклад, писан под нейно съпредседателство (заедно с един от деветимата султани на Малайзия), покрай който разви концепцията си за "доброволен" световен данък добавена стойност върху билетите за футболни мачове, концерти, таксиметрови превози, луксозни стоки и пр., с цел да се попълнят фондовете на ООН за международни помощи.
“Председателят на асоциацията на банките Петър Андронов: Има сигнали за сериозен икономически растеж” пише в. „Труд"
Цените на имотите в големите градове вече тръгнаха нагоре
- Г-н Андронов, можем ли вече да сме спокойни, че банковият надзор е в добро състояние и системните причини, които доведоха до кризата в средата на 2014 г., вече не са налице и няма предпоставки тя да се случи отново?
- Дори и все още надзорът да не е развил пълния си капацитет, той напредва бързо в правилната посока. По оценки на МВФ между 2002-2008 г. банковият ни надзор беше достигнал много високи стандарти. Сред предпоставките за това бяха интензивната чуждестранна експертна помощ за институционалното му изграждане, политическата дистанция и подкрепата от МВФ и СБ. Естествено ключова роля имаше и ръководството на централната банка. Така че имаме традиции в това отношение.
„Жп линия между Бургас и Слънчев бряг ще струва поне 100 млн. лв.", пише в. “Капитал Daily”
"Ще има жп линия от летище Бургас до Слънчев бряг, ако се окаже рентабилна." Това заяви Христо Алексиев, зам. генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) по повод проекта за изграждане на жп връзка от летище Сарафово до натоварения южен курорт. Идеята съобщи премиерът Бойко Борисов при откриването на обновената жп гара на Бургас. Аргументите за възобновяването на този жп път, който в момента стига само до Поморие и е в много лошо състояние, е увеличаването на тр...
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Цената на розовото масло мина Е9000 за кило“, четем във в. “Монитор”
Само 10% от производителите работят на светло
Цената на българското розово масло е минала 9000 евро, а на места търговците дават и повече. Първите количества масло от реколта 2015 г. са излезли на международните пазари по 8000 евро, но поради слабата реколта от миналото лято, търговците са били принудени да броят повече пари за уникалния продукт. С около 3000 евро по-ниска е била цената година по-рано, когато бе прибрана най-високата реколта от 30 години насам. В последната кампания обаче производителите са получили едва 33% цвят от обичайните количества, съобщи за „Монитор” Марин Тодоров, собственик на розоварна в Казанлък. В нормални години добивът от декар е около 400 кг от масовите насаждения. Подобна лоша година не е имало от четири десетилетия назад според Филип Лисичаров, председател на сдружението „Българско розово масло”.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Защо държавният дълг не се увеличава?", пише в. „24 часа"
Три са факторите: по-високият растеж, дефицитът в бюджета и лихвените проценти по дълга намаляха значително.
В ПОСЛЕДНИЯ работен ден на януари правителството публикува няколко ключови фискални данни. Най-голямо внимание привлече бюджетната статистика за януари 2016 година, която показа, че държавният бюджет е отчел рекорден бюджетен излишък - надминавайки дори предкризисните времена. Данните за дефицита през цялата 2015 г., който е по-нисък от планирания, също бяха отразени. Почти никой не обърна внимание на третата ключова статистика - а именно за държавния дълг. Тя обаче е най-изненадваща.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”1,48 лв. за литър дизел не е дъмпинг", пише в. “Стандарт”
Моята печалба е 4-7 ст., докато конкурентите взимат с 40 ст. повече, казва Веселин Марешки
- Г-н Марешки, защо според вас има картел за цените на горивата у нас и ще продължи ли да действа?
- Не съм казвал, че има картел. Просто се вижда странно съвпадение на цените на всички бензиностанции. Затова и пуснахме сигнал до Комисията за защита на конкуренцията с молба да провери дали има картелно споразумение и с конкретни факти. Но мога да се върна към едно изказване на говорителя на КЗК по Нова тв: "Ако има картел, щяха да свалят цените на обектите около този на Марешки, за да го изхвърлят от пазара". Точно това се и случи - когато продавахме на 1,59 лв. дизела, всички около нас пуснаха цена 1,58. А и как бихте си обяснили, че в цяла Варна всички вериги продават около 1,60 лв. дизела, а в останалата част на страната - същите вериги - на около 1,90 лв.? Ако губят - значи правят дъмпинг, което е противозаконно. Ако не губят - значи в останалата част на страната правят свръхпечалби. Няма начин транспортът до Шумен или Ямбол да е 30 стотинки на литър, нали?