"Три български ферми са заловени да продават яйца с фипронил" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Контролните органи призоваха гражданите да проверят хладилниците си за опасна стока

И България се оказа участник в аферата "Фипронил". Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) свика извънредна пресконференция и обяви, че три наши ферми са пуснали сериозни количества яйца с недопустимо високо съдържание на вредния препарат. БАБХ призна, че неизвестни количества са стигнали до хладилниците на българските потребители. И за първи път посочи имената на нарушителите и номерата на опасните партиди. Но в кои търговски вериги са се продавали заразените яйца, отново не бе съобщено.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Първият учебен ден в числа и графики", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Статистиката показва все по-малко деца и по-възрастни преподаватели

Средата на септември бележи началото на учебната година не само в България, но и в още десет държави от ЕС, сред които Белгия, Литва, Полша и Франция. 

На 15 септември миналата година (учебната 2016/2017) на училище са тръгнали 740 хил. деца и младежи, или с 5.3% по-малко спрямо 2010/2011, сочат данните на НСИ, публикувани по случай първия учебен ден. 

Аналогично намалява и броят на преподавателите в българските училища - с 3% до 60 хиляди.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Шефът на СГС Калоян Топалов подаде оставка" е заглавиe от на първа страница в. "24 часа"

Шефът на Софийския градски съд Калоян Топалов подаде оставка като председател, съобщиха източници на "24 часа". Той не е изложил мотиви за решението си.

Заедно с него оставка е хвърлила и шефката на Търговското отделение Радостина Данаилова, твърдят запознати. Оставките пристигнали по пощата във Висшия съдебен съвет (ВСС)

Прочети ще от в. "24 часа"

"Изплува и четвърта оферта за изтребители за ВВС" четем във в. "Монитор"

Имало е и четвърто предложение за доставка на изтребители за родните ВВС, освен офертите на Швеция за нов "Грипен", на Италия за "Юрофайтър" и на САЩ и Португалия за Ф-16 втора ръка. Това стана ясно по време на заседанието на специализираната комисия в НС, която проучва стъпките до момента по реализирането на проекта за придобиване на нов тип самолет за бойната ни авиация. Последната фаза приключи с доклад с класиране на първо място на "Грипен" и отпадане на офертата за Ф-16 , разгледан в последните дни на служебния кабинет "Герджиков". Преди това се появила новата оферта, която обаче така и не била взета предвид. "В периода февруари-март 2017 г. се водят разговори и постъпва предложение, не от Швеция, за доставка на България на новопроизведени други самолети, като производителят декларира, че се вписва във финансовата рамка. Три институции са сезирани за това ново предложение", разкри председателят на парламентарната комисия Емил Христов по време на заседанието.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"1000 лева глоба за онлайн продажба на домашна ракия", четем във в. "Стандарт"

Продажбата на домашна ракия и на тютюн, за които не са платени акцизи, чрез обяви в интернет ще бъде забранена. Като нарушителите ще бъдат глобявани от 500 лв. до 1000 лв., ако са граждани, и от 2000 лв. до 5000 лв., ако са фирми. При повторно нарушение глобите ще се удвояват. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са пуснати от Министерството на финансите за обществено обсъждане. 

Сайтовете, на които може да се качват обяви за продажба, ще трябва да контролират публикуването на съобщения за продажба на ракия и тютюн без платен акциз, включително чрез ограничаване на достъпа на използвани за целта телефони номера, ай пи (IP) и имейл адреси.

Прочети още от в. "Стандарт"

"София отново опитва да спре строежа на небостъргача в кв. "Стрелбище"", пише в. "Капитал"

Общинският съвет в София единодушно реши да спре градоустройствената процедура, с която трябваше да бъде разрешено строителството на 44-етажна сграда на ъгъла между булевардите "България" и "Петко Тодоров". Собственикът на терена - строителната компания НИКМИ, опитваше да промени подробния устройствен план за парцела, така че да бетонира правото си да построи небостъргач на мястото на съществуващата в момента и защитена от Общия устройствен план на София градинка.

Прочети още от в " Капитал"

"Крайно време е да премахнем данък "лихва"", пише в. "Сега"

Този закон насилствено и непазарно накара немалко хора да харчат пари, вместо да генерират депозити в банките чрез спестяванията си

През 2013 г. ГЕРБ въведе един от най-опасните и нелогични данъци - данък "лихва". Въвеждането на този данък беше странно и от чисто политическа гледна точка, защото поне на теория една дясна партия би трябвало да прави всичко възможно да намалява данъчната тежест върху домакинствата и бизнеса. През 2014 г. 42-рият парламент гласува за намаляването на данъчната ставка до 8%, като се очакваше данъкът да бъде намален до 6% през 2015 г., 4% през 2016 г. и да отпадне окончателно през 2017 г.

Прочети още от в. "Сега"

"Растежът на износа е осребряване на еврочленството ни" пише в. "24 часа"

Автомобилната промишленост е увеличила експорта си 11 пъти през последното десетилетие

Няколко извода могат да се направят от едновременното активизиране на вноса и износа през първото полугодие на годината, което се вижда от данните на НСИ.

Първо, България явно все повече се интегрира в глобалната икономика и в частност - все повече в европейската.

Второ, по-голяма част от вноса е движен от износа. Това означава, че у нас се внасят все повече суровини и материали, преработват се, а от тях се произвежда продукция, която се изнася. Процесът е характерен за отворени икономики и за по-сложна верига на добавената стойност.

Явно постепенно индустрията ни се е усложнила - с по-дълги вериги на добавена стойност, повече преработка, с повече разнообразие и сложност на продуктите. Икономика, в която по-малка роля играят ефектите от енергия и суровини. Това е добър знак в дългосрочен план, ще имаме по-стабилна икономика.

Прочети още от в. "24 часа"

"Може ли България да бъде Хенри Форд за Западните Балкани", пише в. "Стандарт"

Преди повече от столетие Хенри Форд внедрява поточната линия, като по този начин успява да намали цената на автомобила си над 3,5 пъти и да го направи достъпен за средния американец. Масовото производство увеличава печалбата, а това дава възможност на Форд да повиши надницата на работниците си. За около 9 години броят на автомобилите в САЩ се увеличава 3 пъти, а в индустрията се откриват над 500 000 нови работни места. Милионите нови автомобили карат властите да вложат 1 млрд. долара за 10 г. в нови пътища и магистрали. Различни други сектори тръгват нагоре след като внедряват поточната линия и тази модернизация създава възможност за масово производство. Стоките поевтиняват драстично и стават достъпни за средния американец. Така внедряването на поточната линия е равносилно на индустриална революция.

Прочети още от в. "Стандарт"