"Цените на жилищата - мръсната тайна на българския имотен пазар" е заглавиe от в. "24 часа"

За всеки апартамент или къща има поне четири оценки, но колко струва той със сигурност не се знае.

Всяка година у нас се сключват средно по 69 542 имотни сделки. Оборотът на имотния пазар е около 300 - 500 млн.лв. Най-честият ценови диапазон при продажбите е 70-100 хил. лв. Ипотечните заеми за финансиране на покупки с жилища са над 10 млрд.лв.

Въпреки тези внушителни цифри всички данни за този пазар се оказват относителни, частични, непълни, а често и изцяло неверни.

От това произтичат последици - от политически скандали, през имотни измами до рисковиипотеки, които понякога заплашват финансовото здраве на банките.

Една от причините за непрозрачността на сделките с недвижимости е почти пълната липса на достоверна информация за цената на такава скъпа стока, каквато са имотите.

И то въпреки че на пръв поглед има изобилие от оценки. Поне четири- данъчна, пазарна, застрахователна, оценка за ипотечен заем.

Данъчната оценка се смята по брадясала формула.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Толът вдига билета за автобус до морето с левче" извежда на първа страница в. "Монитор"

Храните ще поскъпнат средно с 2%

C около левче се очаква да се вдигне цената на билета от София до Бургас или Варна при влизането в сила от 16 август на тол системата. Това сочи един от вариантите на тарифата, който е бил представен от ръководството на МРРБ на първата от серия предвидени срещи с представители на превозвачите.

Изчисленията са според средно заети в автобуса 20 места, уточняват от ведомството. Билетът за Бургас би поскъпнал с 0,89 лв., а до Варна - 1,06 лв. От общо 23 описани дестинации разходите на пътник се увеличават заради тол таксата от 0,08 лв. за пътуване между София и Перник със средно 10 души в салона и до 1,34 между Пловдив и Бургас, със заети към 15 места.

Тол таксите за автобусите са еднакви и за аутобаните и останалите държавни пътища, като варират от 0,049 лв на километър за най-екологичните с клас на двигателя Euro 6 до 0,098 лв./км за най-старите с Euro 1 и 2. При камионите над 12 тона с 2-3 и повече оси предлаганите цени варират от 0,209 лв./км до 0,849 лв./км. За товарните превозни средства от 3,5 до 12 т тарифата е от 0,78 лв./км за най-екологичните камиони до 0,156 лв/км за най-старите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Борисов натовари бюджета с милионния дълг на частна фирма" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Фонд "Земеделие" ще изплати тютюн за 2 млн. лв., а НАП ще разсрочи данъците на тютюнопроизводителите

Подобно на самодържец премиерът Борисов раздаде 2 млн. лв. държавни пари и разсрочи с лека ръка дължимите данъци на тютюнопроизводителите. Със сърцераздирателна реч за тежкия им труд, който "ония в София на жълтите павета" не оценяват, той се закле, че докато е премиер, "за вас пари винаги ще има".

На среща с фермерите от шуменското село Пристое Борисов натовари фонд "Земеделие" да поеме дълга на частна гръцка фирма, която изкупува тютюн и дължи около 2 млн. лева на тютюнопроизводителите от Североизточна България. Два дни преди това в знак на протест ужилените стопани затвориха пътя Шумен - Силистра. Издължаването ще стане чрез държавната помощ "Де минимис".

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Как шефът на "Антикорупция" се размина във фактите", четем в "Капитал"

От Пламен Георгиев се очаква да разследва "Апартаментгейт", но той самият затъва в обясненията за имотите си

Една седмица след разкритията, че около имуществото на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев има сериозни съмнения, той все още не е дал отговор на редица въпроси, засилвайки по този начин подозренията за нередност. В същото време се появяват нови факти, които уличават Георгиев в лъжа и/или укрити доходи. 

В понеделник "Антикорупционен фонд" - организацията, която извади наяве имотните сделки в ГЕРБ, показа обява от края на 2016 г., от която се вижда, че тризонетът, който шефът на КПКОНПИ е придобил (поне по документи) за 150 хил. евро, е бил обявен за продажба на близо двойно по-висока цена - 265 хил. евро.

Три нива, тераса с барбекю и сауна за шестима 

Сделката е станала през 2017 г. когато Георгиев купува описания в обявата апартамент в столичния квартал "Гео Милев". Според описанието жилищната площ е 417 кв.м, а на второто ниво е изграден чардак с барбекю, сауна за шестима души и баня. До тях достъп, както става ясно от приложените от продавача снимки, има само собственикът на имота.

Прочети още от " Капитал"

"Бизнес анализът е професия на бъдещето", четем във в. "Стандарт"

Една от най-интересните "професии на бъдещето" е "Бизнес аналитикс". Тази специалност е подходяща за хора, които искат да станат част от четвъртата индустриална революция в историята на човечеството. Основава се на big data analysis или интерпретиране на настоящето, за да се предвиди бъдещето.

Според експерти от ЕДЛАНТА, специалността е в основата на бизнес иновациите и обуславя един от най-бързо растящите пазарни сектори. Според последното изложение за Европейско образование, специалностите бизнес мениджмънт, икономика, финанси и техни производни са сред най-желаните, като над 26% от кандидат-студентите се интересуват от тях. Следват ги компютърни науки (17%), маркетинг, реклама, ПР, изкуство и музика (14%).

Консултантите споделят, че "Бизнес аналитикс" се отнася до уменията, технологиите, практиките за непрекъснато изследване на бизнес резултати от минали проекти, за да се направят изводи и да се установи как най-правилно се управлява бизнес планирането. "Бизнес аналитикс" се фокусира върху разработването на нови прозрения и разбиране на бизнес резултатите, базирани на данни и статистически методи.

Какви предмети се изучават в тази така интересна специалност, какви са възможностите за реализация в България и в чужбина, защо е толкова важно да има специалисти по "Бизнес аналитикс" - на всички тези въпроси ни отговори Стефан Стоянов, студент, който в момента прави магистратура по специалността в University of Surrey.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бюджетният излишък е 1.8 млрд. лв. към март заради "нов" източник на приходи", пише "Капитал"

Това е 1.5% от очаквания БВП, разходите също се увеличават, но по-бавно

Бюджетът през март е с излишък от близо 1.79 мрлд. лв., което е 1.5% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП), показват предварителните данни на Министерството на финансите. За сравнение - година по-рано превишението на приходите над разходите беше 592 млн. лв. Една част от това на пръв поглед по-добро представяне на държавните финанси обаче се дължи на чисто счетоводна операция. От тази година в приходната част има нов източник - т.нар. цена "задължение към обществото", която се начислява за всеки мегаватчас потребена електроенергия. До миналата година тези приходи постъпваха в НЕК, после в бюджета на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", който вече е част от консолидирания бюджет.

Бюджетните постъпления превишават 10.8 млрд. лв. към края на тримесечието, което е увеличение с близо 18% на годишна база, показват предварителните данни на Министерството на финансите. Тук влияние оказват няколко фактора. 

От една страна, през март постъпват част от дължимите корпоративни данъци за годината, но това се случва всяка година. А и данните към тримесечието все още са предварителни и няма разбивки по пера. Засега е ясно само, че данъчните постъпления са със 714 млн. лв. повече спрямо март 2018 г. 

Фактор е и "новото" неданъчно приходно перо в консолидирания бюджет - постъпленията по Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Все още няма окончателни данни за март, но към февруари годишното увеличение на неданъчните приходи е цели 48% до 1.175 млрд. лв.

Прочети още от " Капитал"

"Още три неудобни въпроса за небостъргача на "Артекс" в "Лозенец"", пише в. "Сега"

Въпросите около небостъргача на "Артекс" в столичния квартал "Лозенец" продължават да стоят на дневен ред въпреки усилията на замесените институции да удавят темата в юридически тълкувания. "Артекс Златен век" строи 34-етажна сграда в "Лозенец", като строителното разрешение би следвало да е изтекло през ноември 2017 г. Фирмата твърди, че според промени в ЗУТ валидността на строителното разрешение се е удължила до 11 януари 2020 г. Писмо с такова тълкуване е издал на 30 август 2017 г. зам.-министърът в МРРБ Валентин Йовев, прилагайки неправомерно нови законови текстове към стар заварен случай.

1. Писана ли е поправката в ЗУТ за "Артекс"?

Отговорът на този въпрос знае единствено авторът на поправката - депутатът на ГЕРБ Александър Ненков, който яростно отрича да е правил услуга на строителите. Какво е публично известно?

Ненков внася промените на 9 януари 2017 г. между първо и второ четене на закона. На 25 януари текстовете са окончателно приети без коментари и обнародвани на 7 февруари 2017 г. През това време възложителят на небостъргача "Кристела" е бил зает с друго - презаверяване на разрешителното за строеж по реда на стария ЗУТ. Заявлението за това е внесено на 14 декември 2016 г.

Прочети още от в. "Сега"

"Как приемането на еврото ще се отрази на кредитите?" пише в. "Монитор "

Цената на кредита няма да падне от влизането ни в еврозоната, въпреки че дългосрочната перспектива е такава. Не се знае, когато след 3-4 години се очаква да използваме еврото, каква ще е пазарната ситуация, смята кредитният консултант Тихомир Тошев.

По думите му така или иначе ЕЦБ очаква в началото на следващата година лихвите да тръгнат леко нагоре в цялата еврозона, а нашите лихви почти доближиха средноевропейските и са малко по-скъпи от тези в еврозоната.

По думите му плюсът от влизането е, че ако там има ниски лихви, то и при нас ще има и още повече ще доближим средноевропейските, но да очакваме, че веднага с присъединяването ще имаме по-ниски лихви, това е неправилно.

Когато имаш достъп до финансиране от ЕЦБ на добра цена, това предполага и добри лихви. "В момента лихвите по кредитите у нас се определят само от цената на привлечените депозити, тъй като има изключително голяма депозитна маса, а банките нямат нужда от външно финансиране, да търсят и да купуват ресурс от междубанковите пазари. Те вече го имат и все още не могат да го раздадат като кредити. Затова няма директна връзка, че ще имаме по-ниски кредити", обяснява Тошев.

Не така мисли икономистът Румен Гълъбинов. Според него можем да очакваме лихвите да се доближат до средните в еврозоната.

Прочети още от в. "Монитор"

"1900 лева струвал незаконен автомат с части от "Арсенал" ", пише в. "24 часа"

Между 1800-1900 лв. стрували автомати "Калашников", сглобявани с незаконно изнесени части от завод "Арсенал" в Казанлък. Това разказаха пред "24 часа" разследващи по делото срещу банда от 6-има, заловена да търгува оръжия без разрешение.

При акция на ГДБОП и спецпрокуратурата в Казанлък на адреси на обвинените били открити 7 автомати "Калашников", пистолети "Макаров", пистолети, преправени на бойни, 5 карабини, ловни пушки и патрони, обяви шефът на спецпрокуратурата Димитър Франтишек.

Сред задържаните е и служител на ниско ниво в "Арсенал" Красимир Т. Преди играл като футболист в старозагорския "Локомотив". Ролята му била да изнася части за оръжия, които по-късно да бъдат сглобявани и продавани на купувачи. Неслучайно били открити цеви, приклади и затвори за автомати и карабини.

Прочети още от в. "24 часа"