“Бизнесмени от СССР въртят милиони от Варна” четем във в. “Монитор”
Половината лекарски кабинети в курортите са на руснаци, украинци и молдовци. Чеченци милионери с мощни фирми бяха ликвидирани или съдени.
Бизнесмени от Русия и бившите републики въртят оборот за милиони от Варна, където е излазът на Черно море към Изтока. Корабният трафик с фериботите към руските и грузински пристанища не е секвал от началото на демокрацията до днес, като наред с легалната търговия върви и трафикът на контрабандата.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Генерал повежда лявата дружина" четем на първа страница на в. “Труд”
БСП и АБВ си стиснаха ръцете, готови са да регистрират обща коалиция за президентските избори, която да издигне ген. Румен Радев за президент. Форматът е отворен и към него могат да се присъединят и други партии. От „Позитано“ 20 уточниха, че всъщност столетницата ще играе заедно с всички партии от „БСП-Лява България“.

Близо два часа продължи вчера срещата между ръководството на левицата и това на партията на Георги Първанов. След приключването й Първанов поздрави БСП и лично председателя Корнелия Нинова за номинацията на ген. Радев. „Труд“ научи, че засега позициите на „Позитано“20 и бившия държавен глава се разминават по темата за профила на вицепрезидента. Първанов държи да е непартийна фигура, а от БСП настояват да е от техните редици.

„Ще предложим кандидатът за президент сам да предложи вицето си“, коментира Първанов.

Прочети още от в. “Труд”

"Компаниите наемат повече служители", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Заетостта продължава да расте, като бавно се увеличава и заплащането. Добрата новина, видима от данните на статистиката за полугодието, е, че новите работни места са в индустрията, високите технологии, като ръст логично има и в сезонните отрасли като туризъм и земеделие. А лошата - че заплащането расте не заради пазарни механизми, а заради вдигнати от държавата минимални осигуровки. Броят наети сега 2.36 млн. души е рекордно висок за последните шест години. За да бъде достигнат пикът от 2008 г., компаниите трябва да открият още 140 хил. работни места.

Увеличаването на работещите е индикатор за добра година за фирмите и икономиката като цяло. От оживлението на пазара на труда може да последват и по-високо потребление, и по-ниски социални разходи за бюджета. Но преградата пред продължаването на тренда за повече заетост е дефицитът на специалисти.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Двама умряха на плажа, без да се давят", четем на първа страница на в. „24 часа"

Известният архитект Любомир Семерджиев почина във ваканционното селище, което сам е проектирал От началото на седмицата морето по южните плажове е много бурно, а вълните достигат 2-3 метра. Противно на очакванията обаче летовници умряха на сушата. 65-годишният столичен архитект Любомир Семерджиев почина час след като бе спасен от удавяне. Това се случи на плажа на ваканционното селище “Оазис”, което сам е проектирал. Точната причина за смъртта ще стане ясна едва след аутопсията. Тридесетина минути след трагедията в “Оазис” на плажа на “Нестинарка” в Царево бе открит втори труп. Установено е, че той е на 67-годишния летовник Янчо М. от Русе. При първоначалния оглед не са открити видими следи от насилие.
Прочети още от в. „24 часа"

"Всяка община вече може да сключи договори с бежанци” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
След години бездействие управляващите успяха най-накрая да изработят механизъм за интеграцията на чужденците, получили статут в България. Основна роля за това ще имат общините, които ще получават евросубсидии за всеки приет бежанец, но ще имат ангажимента да му намерят жилище, работа и да му осигурят обучение и здравни грижи. Все още не е известно колко пари ще получават кметствата, за да покрият разходите на бежанците и да остане печалба за тях.

Правителството одобри вчера наредбата, по която общините ще сключват договори с Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и със самите чужденци.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Модният бранд Reserved се разраства в България", пише в. “Капитал Daily”
Магазините на модния бранд Reserved ще станат пет в България, след като на 15 август ще заработи най-новият обект. Той ще бъде най-големият за веригата, ще е разположен на две нива и ще заема 2300 кв. метра в Park Center в София (новото име на първия софийски мол - City Center Sofia, след като беше купен от Revetas Capital). Досегашните локации на Reserved са в The Mall, Paradise Center, Mega Mall и Serdika Center. Reserved ще е сред ключовите наематели в мола и става най-големият моден търговец...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Учители няма, но не заради заплатитe", пише в. “Сега”
Повече от ясно е, че до септември няма да се намерят онези 1400 учители, които се търсят за новата учебна година. Цифрата е стряскаща и симптоматична за все по-грозната картина на увехналото българско образование.

Фактите и цифрите са безмилостни - от 15 000 учещи педагогика под различни форми в различни университети, годишно едва 0.2% стават учители. От наличните учители - около 70% са в пенсионна възраст или близка до нея.

"Учителите държат ключа за бъдещето на страната ни", закле се министърът на образованието неотдавна и обеща, че ще работи за 10% увеличение на учителските заплати. А после по инерция вписа учителите на опашката в дългия списък от държавнически свръхзадачи, измежду които антикорупционния закон и председателството на ЕС.

Прочети още от в. “Сега”

“Акад. Георги Марков: На турската граница отново ще има фронт”, пише в. „Труд"
– Акад. Марков, какъв знак за Европа е стоплянето на отношенията между Русия и Турция след срещата на Ердоган и Путин?

– Исторически Русия и Турция са били противопоставени през вековете. Известно е, че има десет руско-турски войни. Нашата държава възниква в резултат на деветата руско-турска война. Има само едно изключение, след Първата световна война Мустафа Кемал Ататюрк е подпомогнат от руснаците да отблъсне съглашенското нахлуване в Мала Азия и да създаде светска държава. Така че това е второто рязко и голямо сближаване между Русия и Турция, които явно имат проблеми – вътрешнополитически, външнополитически и икономически. Днес те се опират една на друга преди всичко срещу Европейския съюз. ЕС наложи санкции на Русия. Има обтягане на отношенията и между ЕС и Турция. Наблюдаваме сближаване между Русия и Турция, което ще има дълготрайни последици за Европа.

Прочети още от в. „Труд"

“Двойна надница за шофьори в провинцията“, четем във в. “Монитор”
27 000 шивачки с опит се борят за 930 свободни места
Двойно по-високи заплати получават шофьорите на товарни камиони в провинцията спрямо колегите им в София. За транспортирането на хранителни продукти и напитки във Велико Търново шофьорите получават 1500 лв. За същата длъжност в столицата служителите вземат 800 лв., показва справка в електронната трудова борса към Агенцията по заетостта (АЗ). Според експерти по подбор на персонала разликата в заплащането може да е свързана с броя и квалификацията на кандидатите за работа.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Опасната американска "паника от Путин"", пише в. „24 часа"

Дали президентът на Русия Владимир Путин е този, който ще избере следващия американски президент? Не мисля така. Но четейки лавината от коментари за възможна руска намеса в американската политика, човек би могъл да остане с друго впечатление, пише Иван Кръстев в анализ за "Ню Йорк Таймс" , цитиран от kultura.bg. Това ми напомня абсурдистката повест на руския сатирик Виктор Пелевин „Операция Burning Bush“. В нея се разказва за скромен руски учител по английски език, надарен със силен глас, който е привлечен за специална разузнавателна операция: да говори на президента Джордж У. Буш чрез имплант в зъба му. Като следва указанията на Кремъл, учителят, преструвайки се, че говори от името на Бог, внушава на 43-ия американски президент да нахлуе в Ирак. По-нататък в повестта разбираме, че и ЦРУ през 80-те години е имало подобна операция – тогава духът на Ленин успял да убеди Михаил Горбачов да започне Перестройката и по този начин да сложи началото на верига от събития, довели до разпадането на Съветския съюз.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Божият гняв прави всички балканци братя", пише в. “Стандарт”

Наричат - опрделено незаслужено - Балканите барутното буре на Европа. Последните природни катастрофи обаче показаха, че май ние тук сме истинските европейци. И че чувството за солидарност ни е не по малко близко, отколкото на възпитавания в този дух след Втората световна война Запад.

Внезапен ураган връхлетя преди дни Скопие. Разразилата се внезапно стихия отне живота на над 20 души, а материалните щети тепърва ще се изчисляват. Но отсега е ясно, че ще става въпроса за десетки, ако не и за стотици милиони. Все едно дали в долари, евро, швейцарски франкове или британски паунди.
Първосигналните реакции в българското виртуално простанство бяха от рода на "Бог ги наказа макетата!" и "Нали са много велики, полага им се велико бедствие!"

Прочети още от в. “Стандарт”