„Украинец арестуван за атентата срещу Алексей Петров", четем на първа страница на в. „24 часа"
Чужденци стоят зад атентата срещу бившия съветник в ДАНС Алексей Петров.

Прокуратурата и МВР са арестували украинец, замесен в покушението, инициалът му е Р., съобщи Пик.

Издирват се още трима, научи "24 часа". Те са обявени за общонационално издирване. До дни за тях ще бъдат издадени и европейски заповеди за арест.

Алексей Петров оцеля при стрелба с два гранатомета по бронираната му кола на столичния бул. "Черни връх" в столичния кв. "Кръстова вада" на 29 октомври м. г. 

Украинецът е задържан при спецакция в неделя, но засега не е ясно дали е проговорил. Аварите му обаче са се покрили и не е изключено някой от тях вече да е духнал в чужбина.

Прочети още от в. „24 часа"

“Alibaba прави онлайн платформа за стоки от България” четем във в. “Монитор”

Васил Гелев, изпълнителен директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ:
Китай иска наши череши и пресни плодове. Изпращането на БГ продукти в свободните зони е безплатно за нашите производители. На този пазар е важно да налагаме бранда България. Представата за нашата страна е мляко, рози и вино.
- Господин Гелев, какво представлява Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа?

 - Дейността на центъра стартира през юни миналата година, като си поставихме амбициозната задача да изградим единна платформа, която да осъществява контакта между отделните производители от Централна и Източна Европа, за да могат да се представят като единен пазар за потребителите от Китай. Друга наша цел е да представяме цялата информация, която е необходима на китайските инвеститори на едно място и по този начин да улесним стокооборота между страните ни. Наред с това дейността ни е пряко свързана с координация между Министерството на земеделието на Китай и съответните министерства в 16-те страни. Съдействаме при организирането на големи международни срещи, симпозиуми и форуми, които са в инициативата 16 + 1. Помагаме също така за осъществяването на контакт между отделни асоциации и агенции.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“1,2 млрд. лева за общински екопроекти" четем на първа страница на в. “Труд”
Българските общини ще разполагат с 1,2 млрд. лева за екопроекти тази година, съобщи министърът на околната среда Ивелина Василева, която отчете ежегодната програма „За чиста околна среда“.

Средствата ще бъдат от оперативна програма „Околна среда“, Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и Националния доверителен екофонд.

За канализация и водоснабдяване по европрограмата ще бъдат отпуснати над 400 млн. лева. Близо 100 млн. лева ще се инвестират в компостиращи инсталации. За подобряване на качеството на въздуха на най-замърсените общини са предвидени 111 млн. лева. Около 56 млн. лева има за укрепване на свлачища.

Прочети още от в. “Труд”

"Борсовите компании през 2015: Повече бизнес на външни пазари", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Миналата година е била по-силна като продажби за повечето борсови дружества, но при печалбите групите на тези с ръст и спад са почти изравнени. Годишните отчети на публичните компании са първият индикатор за това каква е била 2015 г. за фирмите. От финансовите данни се вижда, че индустриалните предприятия се представят добре, козметичните и фармацевтичните компании успяват да се справят с изключение на ударените от проблемите в Украйна и Русия. С това изключение при всички останали основният фак...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Новите правила за ДДС натоварват коректните компании” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
С новите правила за начисляване на ДДС при лично ползване на фирмени активи се въвежда допълнителна тежест за бизнеса, която ще засегне само коректните фирми. Около това мнение се обединиха представители на работодателите и счетоводителите у нас по време на проведена вчера дискусия в Българската стопанска камара (БСК). Преди дни НАП публикува указания как да се определя какви активи се използват за лични цели и какви - за работа. Методиката обаче е твърде сложна, а правилата ощетяват фирмите, категорични са експерти и представители на бизнеса.

От НАП дават две възможности при едновременно използване на стоки за фирмени и за лични цели. Едната предвижда приспадане на данъчния кредит изцяло, като ДДС се начислява за личното ползване на стоката. Другата е да се ползва данъчен кредит в пропорция, съответстваща на съотношението лично - служебно ползване на стоката - например 70 на 30.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„България е 36-а в света по иновации", пише в. “Капитал Daily”
България е на 36-о място в света по иновации в поредната глобална класация. Изследването на технологичната неправителствена организация Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) е по-различно от други иновационни подреждания, тъй като оценява как националните политики на държавите се отразяват върху иновациите в цял свят, а не само на местно ниво.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Личните лекари са с 437 под минимума, а педиатрите - с 405", пише в. “Сега”
У нас има излишък на легла в болниците, които работят по скъпи клинични пътеки. Но има сериозен недостиг на лични лекари и възможности за лечение в по-бедните и отдалечени региони. Това са изводите от проекта за национална здравна карта. "В едни региони има дефицит на лекари от базови специалности, а в други - свръхпредлагане на медицински услуги с финансови, а не медицински цели", обобщи здравният министър Петър Москов при представянето на проекта. "Тежкото, което следва от здравната карта, не са тези 3000 излишни легла за активно лечение. Голяма част от тях ще бъдат пренасочени към клинични пътеки за продължително лечение (рехабилитация и хосписи). Това, че някъде нечий минимален бизнес интерес ще бъде засегнат, нека не е предмет на публична дискусия. Важният въпрос е да се преодолеят дефицитите", каза той.

Прочети още от в. “Сега”

“Когато олигархията си има съд” пише в. „Труд"
Около 63 млн. лв. ще струва на държавата подготовката на инфраструктурата за българското председателство на Европейския съюз през 2018 г. В тази сума влизат основните ремонти на целия Национален дворец на културата и на резиденция “Бояна”, в които ще се провеждат европейските съвети на министрите, заседанията на работни групи и комитети, както и стотици други събития от общоевропейско значение.

Докато държавата още се чуди откъде ще намери тези средства, тези пари могат да се осигурят дори без това да се отрази на бюджета. Още повече че парите са дължими. При това от джоба на един-единствен нашенски олигарх, собственик на фармацевтична империя, строителна компания, усвояваща европейски пари, и сайт, играещ ролята на основна бухалка срещу институциите, дръзнали да разследват въпросната персона. А въпросният олигарх дължи тези пари на държавата заради укрити от него данъци.

Прочети още от в. „Труд"

“70 000 тескерета с дефект, подменят ги безплатно“, четем във в. “Монитор”
МВР праща покани на собствениците им да подадат документи за нови
70 000 пенсионери у нас са с дефектни лични карти. Проблемът е с безсрочните документи, които са били издадени на хората, навършили 58 години и повече в периода 1 септември 1999 г. до 31 май 2000 година. МВР вече е предприело стъпки, те да бъдат подменени безплатно с нови, научи „Монитор“.

Причината за гафа, станал тогава, е думата „безсрочна“, която е изписана на пластиката, обясниха от вътрешното министерство. Съвременните машини за електронно разчитане по летищата, а също и в институции като банки и болници, не могат да я разпознаят, тъй като са настроени да работят с цифри и така системата отхвърля личната карта като невалидна. При други пък била вместо думата „безсрочна“ била изписана само година 2015, без да има ден и месец, което също се явявало проблем.

Прочети още от статията на  в. “Монитор”

”Край на затишието", пише в. “Стандарт”
Петролните, валутните, студените и горещите войни навлязоха в нова фаза

Най-важните политически събития в света всъщност са икономически - петролотресението, което променя световната търговия и принуждава Русия да актуализира бюджета си, и юанотресението, което взривява фондовите борси и удря сериозно пазарите, включително в САЩ. Към тях се прибавя и решението на Федералния резерв да повиши лихвения процент, което пренасочва валутни потоци от развиващите се икономики към САЩ. Отношенията на САЩ и Русия са и натиск, и диалог.

Слагат кръст на амбициите на турския полумесец?

Въпреки че САЩ периодично припомнят атлантическата солидарност с Турция, те не се ангажират с неоосманистката политика. Турция изглежда губеща. Помирението между двете кипърски републики стана благодарение на Вашингтон и въпреки Турция. Русия замрази "Турски поток", а САЩ допринесоха да се пренасочи газовия транзит от Израел към ЕС - но не през Мерсин, Турция, а през Кипър. В Сирия правителствените войски, със съдействието на руските сили, достигнаха до сирийско-турската граница.
Кое е най-същественото?

Прочети още от в. “Стандарт”