"Закъсалите общини вдигат местни данъци и такси” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
От 2017 г. в редица финансово затруднени общини ще се стигне до вдигане на данъци и такси като мярка за осигуряване на допълнителни приходи. Това става ясно от публикуваните оздравителни планове на част от 36-те общини с финансови затруднения, които бяха задължени със закон да предприемат мерки за подобряване на местните финанси. По места плановете вече са гласувани и одобрени от общинските съвети.

Перник възнамерява да увеличи данъка за възмездно придобиване на имущество от 2 на 2.5% при максимална ставка от 3%, показва одобреният план за финансово оздравяване на общината. Само от тази мярка се очаква ръст на приходите в размер на 200 000 лв. годишно. Възможно е да се увеличи и данъкът върху превозните средства, който е на минималните нива, но тук конкретни ставки не се сочат. Средната данъчна тежест върху един жител догодина ще стане 75 лв. при настоящите 72 лв., като до края на периода сумата ще стигне 80 лв. на жител при средно за страната 105 лв. Според плана ще се увеличат още и таксите за ползване на тротоари, за ясли и детски градини, за технически услуги. Предвиждат се и изцяло нови такси, включително въвеждане на синя зона за платено паркиране.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Сделките за полугодието: Малко и малки", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
След скромната активност на пазара на сливания и придобивания (M&A) в началото на годината второто тримесечие идва с още по-слаб резултат. Броят на сключените в страната сделки намалява – ако през периода януари - март те бяха около 30, през април - юни броят им е около 15.

Запазва се и тенденцията договорените продажби да са предимно с малки размери, а купувачите да са главно местни. Все пак чуждестранните инвеститори в традиционно атрактивни сектори като производството и информационните технологии не са изчезнали. Знаковата за тримесечието сделка също е с външен купувач – турската верига лечебни заведения Acibadem, която през април приключи придобиването на болниците "Токуда" и "Сити клиник". Сделката оцени бизнеса на двете български вериги на общо 125 млн. евро и създаде най-големия играч в здравния сектор в страната.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Леят асфалт на всяка трета улица в столицата” извежда  на първа страница  в. “Монитор”
Километрични задръствания заради ремонти в Пловдив. Бургас превръща „Крайезерна” в четирилентов път.
Асфалт се лее по дупките на всяка трета улица в София през тази година. С 26 млн. лв. общината е планирала да запълни ямите по 850 шосета от общо над 2500 в града. Главните булеварди и улиците в столицата се поддържат по абонамент от четири фирми, които трябва да не допускат да са в лошо състояние. За останалите пък следят районните кметове, които пращат машините да пълнят траповете.

През тази година пък 10 млн. лв. ще отидат за цялостен ремонт на кварталните улици, обясниха от „Московска 33”. Досега машини и майстори са обновили изцяло 35 - „Ангиста, „Флора Кънева”, „Студен кладенец”, „Жеко войвода”, „Равногор”, „Янко Забунов”, „Русалийски проход”, „Искър”, „А. Ронкали”, „Огоста”, „Бел камък”, „Подкрепа”, „Войводово”, „Атанас Цветанов”, „Поп Богомил”, „Цар Симеон”, „Св. Кирил и Методий”, „Шумако”, „Майстор Димитър Софиянлията”, „Петър Манджийски”, както и такива в Люлин, село Балша и Банкя.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Неподкупен митничар има на Дунав мост" четем на първа страница на в. “Труд”
Митничар отказа да вземе пачка с 2625 евро от турски шофьор на хладилен камион, превозващ 41 мигранти през Дунав мост в Русе. Същите пари отказал и дежурен граничар. Турчинът Кемал Туран, сирийците и иракчаните, сред които имало и 4 деца, били заловени.

Случаят е от април м.г. Преди дни Върховният касационен съд потвърдил окончателната присъда на Кемал Туран. Той влиза за 2 години в затвора и трябва да плати 5000 лева глоба, след като е признат за виновен за трафик на хора и  предлагане на подкуп на длъжностни лица.

Прочети още от в. “Труд”

“Сиренето от малките ферми с обща марка”, четем във в. “Стандарт”

Предлагат да отпаднат ограниченията при продажба на млечни продуктиПроизведените в малки ферми млечни продукти да се продават под една търговска марка – тази идея обмислят експерти от фондация „Биоселена". Организацията консултира стопаните как да се регистрират по Наредба 26, която урежда директните продажби на храни от фермата. Експерти от „Биоселена" са провели обучения със земеделците как трябва да бъдат оборудвани мини мандрите и как да се води документацията. „Следващата ни стъпка е обща марка, която да идентифицира фермерския продукт", каза зооинженерът Тенчо Христов. За да ползват марката, стопаните ще трябва да спазват определен стандарт, например за брой дни в годината, в които кравите да са на свободна паша.

Прочети още от в. “Стандарт”

„3000 лева на месец изкарват берачи на билки в Родопите", четем на първа страница на в. „24 часа"

Най-приятна за събиране е малиновата шума, най-скъпо се плаща гръмотрънът До 120 лв. на ден може да си докара берач на билки в Родопите.

Ако е по-сръчен, може да стигне и до 150-160 лв. Най-много по това време на годината може да се спечели от малинова шума. Така берачите наричат малиновите листа за чай. “Малиновата шума е приятна за бране. Плащат я по 60 стотинки килограма. На ден могат да се направят и по 200 кила. По-сръчните правят и по 300”, казва Детелин, който е пристигнал за малиновия сезон в Родопите чак от Горна Оряховица. Малко по-скъпо - по 75 стотинки, плащали за къпинова шума, но храстите са бодливи и доста дерат берачите, затова те не я обичат много-много. Най-труден за бране бил гръмотрънът - изкупуват го по 1,20 лв. килото Сравнително добре върви и жълтият кантарион - по левче за килограм.
Прочети още от в. „24 часа"

„"Риск инженеринг" спечели нова поръчка на "Топлофикация София"", пише в. “Капитал Daily”
"Топлофикация София" продължава да залага на познати фирми изпълнителки за модернизацията си. Консорциумът "Риси консорциум", който обединява "Риск инженеринг" на Богомил Манчев, (което работеше по изграждането на АЕЦ "Белене") и Simens, ще модернизира турбогенератор 4 в ТЕЦ "София-изток". Стойността на поръчката е 20.5 млн. лв. без ДДС, а решението за избор на изпълнител е взето през април, макар че чак в началото на август тази информация бе публикувана в сайта на Агенцията за обществени поръчки.
"Риск инженеринг" изпълни и друга поръчка на "Топлофикация София" - за изграждане на когенерация за комбинирано производство на електро- и топлоенергия, през 2011 г. Тогава обединението, в което фирмата участваше - "Риск инженеринг - Силови машини", спечели поръчката за 32 млн. лв. в надпревара с румънската "Дженерал турбо". Последната подаде жалба в Комисията за защита на конкуренцията, но антимонополният орган отсъди в полза на българската компания.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„България може да запази дял в АЕЦ “Белене”", пише в. “Сега”
България обсъжда няколко варианта за бъдещето на АЕЦ "Белене", като единият е да се реализира като частен проект с минимално участие на държавата, обяви през уикенда във Варна Бойко Борисов. Изявлението му дойде изненадващо, тъй като през последния месец правителството даде индикации, че се върви към изцяло частен проект. "Най-добрият вариант е централата да бъде довършена като частен проект. Държавата ще присъства чрез своите регулаторни органи, но инвестицията ще бъде частна", заяви на 22 юли по време на парламентарния контрол министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Борисов очаква мнението си да дадат специалисти, които да отчетат и интереса на Русия. "Без нея нищо не можем да направим както с АЕЦ "Белене", така и с "Южен поток"", заяви премиерът.

Прочети още от в. “Сега”

“Храните поскъпнаха в разгара на отпуските” пише в. „Труд"
Търговците вдигнаха цените 

Най-голямо е повишението при пилешкото и сиренето от палма

Храните поскъпнаха в първата седмица на август, показват данните на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Цените на едро на захар, фасул, мляко, пиле, кренвирши и дори маргарин са се повишили с до 5% спрямо последната седмица на юли. Най-голямо е увеличението при пилешкото месо. Килограм бутчета се продават по борсите за 3,30 лв., или с 15 стотинки по-скъпо само за седмица. С 11 стотинки нагоре е е цената на килограм кренвирши и стига до 4,63 лв. Поскъпване има и при колбасите, в това число и шунката, показват данните на комисията.

Плащаме по-малко за домати, краставици и тиквички

По-скъпо вече плащат потребителите за прясно и кисело мляко. Кофичката от 3 и над 3% масленост гони 80 стотинки на едро. Литър прясно мляко пък се предлага за 1,46 лв.

Прочети още от в. „Труд"

“Държавата опростила над 193 хил. лв. дългове на студенти с деца“, четем във в. “Монитор”
Най-големите суми са за следване на медицина и фармация
Държавата е опростила задължения в размер на 193 83,74 лв. на студенти, теглили кредит за висше образование, които са родили или осиновили второ или следващо дете в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период. Това съобщиха от „Монитор“ от Министерството на образованието и науката. Опростените дългове са на общо 56 кредитополучатели за периода от 1 септември 2010 г. до 30 юни тази година.

 403-ма души пък не са били в състояние да платят заемите си за висше и така държавата се е наложило да погаси дълговете им на базата на гаранцията, която е дала преди това. Погасената сума е над 1 млн. лв. - 1 149 341,92 лв. Откакто действа Законът за студентско кредитиране, банките са отпуснали заеми в общ размер - 119 866 585, 30 лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Синдикати искат 10 % скок на осигурителните прагове", пише в. “Стандарт”

Да се завиши с 60 млн. лв. квотата за ваучерно хранене, настояват профсъюзи и бизнес

За ръст от 5 до 10% на минималните осигурителни доходи по икономически дейности и професии за догодина ще настояват синдикатите в предстоящите преговори с работодателите. Според КНСБ и КТ Подкрепа увеличението на осигурителните прагове трябва да следва процента на планираното вдигане на минималната работна заплата от сегашните 420 лв. на 460 лв. от 1 януари 2017 г. В противен случай ще се окаже, че в немалко сектори приложни и аналитични специалисти, за които се изисква висше образование, ще се изравнят по заплащане с най-ниско квалифицираните работници, коментира Димитър Манолов, президент на КТ Подкрепа.

Прочети още от в. “Стандарт”

„340 нови летища за глобалната пътуваща класа", пише в. „24 часа"

Все по-честите пътувания на хората в света по време на ваканцията ще доведе до оформянето на глобална пътуваща класа. Това сочи ново проучване на Oxford Economics, поръчано от световна компания, издател на кредитни карти. Според данните около 282 милиона домакинства ще планират поне една почивка зад граница годишно до 2025 г., което е ръст от почти 35% спрямо 2015 г. Средните разходи на домакинствата, които е най-вероятно да пътуват в чужбина, ще достигнат през 2025 г. средно 5305 долара годишно
Прочети още от статията на в. „24 часа"