Множество природозащитници си промениха мнението за ядрената енергия през последното десетилетие. Делът на енергията, произведена от вятъра и слънцето растат стремглаво, но атомът остава най-големият източник на чиста енергия в Америка. Всеки, който е притеснен от опасните нива на затопляне, трябва да защитава ядрената енергия, пишат Джеймс Хансън, климатолог и директор на Climate Science, Awareness and Solutions Program към Earth Institute Columbia University и Майкъл Шелънбъргър, президент на Environmental Progress.
Но две трети от атомните централи в САЩ са в риск да бъдат затворени преждевременно и заменени от газови централи, които в момента са по-евтини в много щати. Ако това се случи, въглеродните емисии ще се увеличат с еквивалента на 47 милиона допълнителни автомобили на пътя.
В един идеален свят федералното правителство би решило този проблем. Но републиканците са скептични към климатичните промени, а демократите са настроени опозиционно срещу ядрената енергетика. И това няма да се промени преди множество оператори на АЕЦ да решат да затворят. Затова и задачата за спасяването им зависи от местното управление.
Представители в Охайо и Пенсилвания обмислят подготвянето на законодателни предложения, които ще оставят централите отворени. Охайо е под риск да загуби две централи, които произвеждат 90% от чистата енергия на щата. Петте централи в Пенсилвания произвеждат толкова ток, колкото всички соларни панели и ферми в цял САЩ. Ако и в двата щата централите затворят, това ще се равнява на допълнителни 13,5 милиона нови коли по пътищата.
Ядрените централи могат да бъдат спасени чрез умерени субсидии, подобни на тези в Кънектикът, Илинойс, Ню Джърси и Ню Йорк, предложени между 2016 и 2018 г. Те са по-малки от тези, които федералното правителство даваше на централите, използващи вятър за генериране на енергия в продължение на 27 година.
Противопоставянет срещу ядрената енергия от лобитата на въглищните централи е лесно обяснимо. American Petroleum Institute иска да замени АЕЦ в Охайо и Пенсилвания с такива, работещи с природен газ, защото членовете ѝ ще спечелят от това. Но защо групи, които твърдят, че са притеснени за климата, също са опозиция?
Една от предлаганите от тях идеи е увеличаването на субсидиите за АЕЦ да идва със задължително увеличаване и на тези за ВЕИ. Но в гореспоменатите два щата идеята е лоша, тъй като управляващите са фискално консервативни, а и са скептични към енергията от слънцето и вятъра.
Спасяването на ядрените централи няма да бъде безплатно, но оставянето им отворени ще запази цените на електричеството по-ниски, отколкото ако природният газ получи доминация. Двата щата заменят активно въглищните централи с такива на природен газ. Ако и АЕЦ бъдат заменени с такива, следва монопол.
mihail-voham
на 06.06.2019 в 15:22:30 #2"демократите са опозиционно настроени към атомната енергия" Това изречение, както и цялата статия дават отговор на въпроса защо ядрената енергия е в немилост. Причините са няколко : 1. Намесва се политиката - Русия е един от най-големите износители на ядрена енергия и атомни централи в света. Линията на Демократическата партия е Русия да бъде ударена икономически по всякакъв възможен начин , принизена и натикана в ъгъла. а/ Затова започна и се разви огромния добив на шистов газ в САЩ - за да се подкопаят цените на руския газ и да се отрежат руските доставки. б/ С фалшивите и истерични крясъци за "климатичните промени" бе постигнато желаното отказване от петрола като гориво в близко бъдеще. Пак с идеята да бъдат ударени икономически страните , износителки на петрол - Русия, Венецуела, Саудитска Арабия, Иран. Не можело с парите от петрола "да се поддържат диктаторски режими". 2. Икономическо и финансово "зелено лоби", което иска да пласира своите "възобновяеми" източници - соларни панели, ветрогенератори, слънчеви централи. На всички е ясно, че "зелената" енергия никак не е зелена, а е и ужасяващо скъпа. Без мощни държавни субсидии "зелената" енергия е непродаваема. Затова се поддържа постоянно истерията около "глобалното затопляне , причинено от човека" , за да се оправдаят безбожно високите разходи за зелена енергия. Спорно и недоказано е доколко човешката дейност може да повлияе в сериозна степен на климата и дали причината не е в периодичните слънчеви цикли. Но затоплистите не представят убедителни доказателства за твърденията си, а разчитат на масирана медийна пропаганда и алармизъм. Огромни финансови средства се наливат в медийни публикации и предизвестени научни изследвания, само и само да се докаже, че хората са виновни за затоплянето. Самите затоплисти не са убедени в собствената си правота, ако се съди как цялата кампания прилича повече на религиозен еко-култ, отколкото на разумни научни доказателства.
coco7
на 07.04.2019 в 12:24:20 #1"aтoмът ocтaвa нaй-гoлeмият изтoчниĸ нa чиcтa eнepгия в Aмepиĸa" - това е чиста лъжа. Радиоактивния ток не е чист. В САЩ най-много ток се прави от газ, а после от въглища. https://www.eia.gov/electricity/data.php#summary В света пък се генерира само 10% от тока от АЕЦ, така че с него и без него все тая. Вече от слънце, вятър и биомаса се генерира пък повече от 10% от тока в света, а тези технологии са в началото си.