Една от добре развиващите се фирми в Разградска област е ”МАТ ООД”.  Дружеството е създадено през 1995 г. и е специализирано в проектирането, производството и монтажа на различни видове носещи конструкции за фотоволтаични централи, както и в производството на аварийни и отклонителни скоби за водопроводи. За  намеренията и постигнатото от компанията разговаряме с  нейния изпълнителен директор инж. Джипо Джипов.

Инж.  Джипов, как вашето дружество се справя с предизвикателствата на  конкурентната пазарна среда? 

”МАТ ООД” е типична малка фирма, която търси пазарни ниши и се възползва от предимствата на членството на България в Eвропейския съюз, чрез достъпа до програмите за конкурентоспособност. Вече сме участвали два пъти в такива проекти, като сме инвестирали със собствени средства и чрез програмите за конкурентно способност повече от 5 милиона лева в модерни машини и технологии.

Това ни даде възможност чрез агресивна маркетингова политика да привлечем млади и мотивирани специалисти, да увеличим инженерния си потенциал, в резултат на което ние станахме една от големите европейски фирми за призводство на метални конструкция за фотоволтайчни централи,  елементи (съвместно с наши колеги) за  стоманени предпазни огради за пътища и екологични системи за отопление (котли на твърдо гориво) . Закупувайки специализирана техника за набиване на пилоти сме едни от големите монтажни фирми за фотоволтаични централи и стоманени предпазни огради .

Гледате ли и извън българския пазар за реализацията на вашата продукция?

Благодарение на това, което посочих по-горе,  успяхме да бъдем конкурентно способни не само у нас, но и на близките пазари -  Румъния, Македония, Гърция. А и както и в с традиции, Австрия и Германия, вече втора година работим в Англия. Новата високо производителна техника в която сме инвестирали и в гъвкавите технологии,  които използваме ни позволяват да бъдем успешен участник и на международния пазар, където да успешно да реализираме нашата продукция.

Всичко това се отразява и върху икономическите ви показатели...

През последните пет години в пъти сме увеличили оборотите и печалбата си, а също така и фонд работна заплата и работните места във фирмата. Това ни позволява да водим отговорна социална фирмена политика, даваща  възможност на млади хора да се реализират и да предпочитат кариерното си развитие в наша фирма и съответно да останат в нашия град. Така макар и малка - с 80 работника нашата фирма е фактор в икономиката на Разград, надявам се и добър пример (за 2014 г. бяхме отличени с общинска награда за развиваща се фирма).

За град като нашия е изключителни важно да бъде подкрепян малкия и среден бизнес който създава стабилни работни места.

Лесно ли се прави бизнес в един не особено голям град?

Правенето на бизнес в Разград, освен предизвикателства,  има и своите предимства, не малък брой фирми в нашата сфера -  металообработване, са ситуирани в града. И това ни дава възможност взаимно да се подкрепяме и така да бъдем по-успешни и по-конкурентно способни на пазарите.

Предимството да правиш бизнес в Разград е че имаме млади образовани и мотивирани за успех специалисти, разбира се трябва да им се предложи адекватно заплащане каквото биха получавали в по големите градове, но за сметка на това Разград е хубав и удобен за живеене град и това го прави привлекателен за нас младите.

Успехът на една фирма не може да се откъсне от общия климат и управлението на града ...

В Разград има традиция на добро взаимодействие на бизнеса и общинската власт и все повече малки и средни фирми намират нашия град и за привлекателно място за инвестиции . Разград също се възползва от програмите на европейския съюз за развитие на интегрирана градска среда. Успешно реализира няколко големи проекта, последния от който е модернизиране на централната градска част. Повечето от тези проекти са реализирани с участието на Разградски фирми и това е допълнителен стимул за месния строителен бизнес .Очакванията са че общината успешно ще участва и в следващите програми и проекти .  Разград ще продължи да бъде едно добро място за инвестиции и живот.

Снимка 217229