ИТ компаниите от Силициевата долина съкращават броя на чужденците сред наеманите софтуерни специалисти. Те се опасяват, че президентът Доналд Тръмп може да забрани влизането в страната на чуждестранни програмисти или по друг начин да направи невъзможна работата им в САЩ, пише TechNews.
Заявките за интервюта на работодателите с чужди ИТ специалисти са намалели с 46% през първото тримесечие на 2017 г., в сравнение със същия период на миналата година. През второто тримесечие се наблюдава нов спад с 37%, по данни на компанията за подбор на кадри Hired, която анализира информация от 10 хиляди работодатели.
Във Великобритания се наблюдава подобна ситуация, провокирана от предстоящото излизане на страната от Европейския съюз. Британските ИТ компании за започнали да се обръщат към чужди специалисти с 30% по-рядко.
Програмистите, от своя страна, също загърбват перспективата за работа в американски ИТ компании. Още през четвъртото тримесечие на 2016 г. съгласията за интервюта намаляха с 4% спрямо предходното тримесечие, като Hired обяснява това с победата на Доналд Тръмп на президентските избори на 8 ноември 2016 г.
Анкета на Hired сред 300 ИТ специалисти установява, че 40% от тях са се замислили да се преместят в друга страна. Една трета от колебаещите се разглеждат възможността за работа в Канада, а след нея най-висок е интересът към Германия, страните от Азия и Австралия.
Около 43% от анкетираните смятат, че решението за излизане на Великобритания от състава на ЕС е направило страната по-малко привлекателна за живеене.
Работодателите в Силициевата долина са объркани в момента, тъй като не знаят какво да очакват от президента Доналд Тръмп занапред. Но всички те - и малки стартъпи, и големи корпорации - имат нужда от разширяване на персонала. Всяка компания предлага допълнителни позиции и заявява повече събеседвания в очакване на дефицит на кадри, в резултат на оттеглянето на чужденците.
В крайна сметка на ИТ компаниите ще се наложи да повишат заплатите, да насочат част от работата към фрийлансъри и да привличат повече американски работници, живеещи отвъд пределите на Силициевата долина.
Опасенията на работодателите идват основно от това, че през април имиграционната служба USCIS пусна ново ръководство за издаване на работни визи H-1B с много по-строги изисквания към кандидатите. Сега програмистите, желаещи да работят в САЩ по програмата H-1B, трябва да докажат своите умения, а не просто, че разполагат с диплома, за което са необходими и други документи. Освен това чуждите ИТ спецове ще трябва да доказват, че бъдещата им работа е по-сложна и за нея се плаща по-скъпо.
H-1B е виза, с която американските компании могат да наемат чужди ИТ специалисти, вкл. програмисти, за срок до 6 години. Годишната квота в рамките на тази програма е 85 хиляди души, а местата се разпределят чрез лотария, която Тръмп предлага въобще да бъде отменена. Не е необходимо висше образование за получаване на H-1B виза, ако специалистът има опит от 12 години по специалността. Освен това броят на служителите в компаниите, работещи с H-1B визи, не трябва да превишава 15% от целия състав.