"Кремиковци" затъва, билбордовете на агенция Имидж вдигат рейтинга му
На 25 януари е делото по иск за блокиране на приватизацията на вече продадения Феросплавен завод.
Затъналото в дългове металургично предприятие "Кремиковци" АД е превело с два договора общо 88 600 USD на рекламна агенция Имидж за изработване на рекламни билбордове, научи в. Пари Договорите са на обща стойност 105 600 USD, но тъй като комбинатът сам изработил част от конструкциите си, стойността е намалена със 17 000 USD. Договорите с рекламната агенция са подписани на 25 септември м.г. Съдружници в Имидж са Иван Павлов Такев и Ангел Вичев Станчев по фирмено дело от 1996 г. Като управител е вписана Диляна Николова Грозданова. Огромните рекламни пана са поставени около аерогарата в София /на мястото на арката на Мобилтел/, край Централна гара - 2 бр. В проекта са включени 2 билборда на гара Подуяне и 2 пред ИПК Родина, става ясно от подписания договор. Точно преди Нова година имаше забавяне на изплащането на работните заплати в комбината и назряваха социални конфликти. Тогава според запознати са правени вторите траншове по договорите. Не е тайна, че дружеството има огромни дългове към Булгаргаз - над 60 млрд. лв., към НЕК - над 10 млрд. лв., към доставчици. Факт е, че и на целия мениджмънт работните заплати бяха намалени от 1 октомври м.г. с обяснението - тежко финансово състояние на предприятието. С това обаче комбинатът спестява 45 млн. лв. месечно. В момента се разгарят и предприватизационни скандали, за които вероятно ще бъдат обвинени посредниците и турската компания Ердемир, но не и управниците на "Кремиковци". На този фон не е ясно кому е нужна масираната реклама на фирма, обявена за финансово оздравяване и включена в т.нар. списък за изолация. Не е ясно и при всички финансови ограничения как изтичат парите за реклама.
Запознати свързват
топлата връзка между агенция Имидж и "Кремиковци" с Камелия Такева, шеф на рекламата в металургичния гигант. Както личи по името, тя е съпруга на Иван Такев, съдружник в начинанията на Диляна Грозданова - шеф на Имидж. В дъното прозира и връзката с Общинска банка, оглавена от съпруга на Диляна Грозданова Любомир Павлов. Оттам пътищата пряко водят към предизборната кампания на столичния кмет Софиянски, която агенция Имидж ще лансира. Връзката между Такев и шефа на Кремиковци е потвърдена и от рекламния договор с Отзвук от 9 февруари м.г. Комбинатът е превел около 18 000 DEM на телевизията за 3 месеца. В договора е фиксирана цена от 750 DEM на предаване, или по 150 DEM на секунда. Отделно се смята ДДС.
Източването на "Кремиковци" вероятно вече трудно се скрива и затова съществува напрежението между кандидат-купувачите и ръководството на фирмата. Турците едва ли ще рекламират продукцията на комбината чрез агенция Имидж. А и едва ли ще се стигне до реклама, при положение че Кремиковци е монополист за производството на стомани и пазарът е 100% сигурен. Не на последно място Кремиковци е фирмата, заради която Еврофер /Асоциацията на европейските производители на стомана/ може да открие антидъмпингова процедура срещу износа на горещо валцувани рулони от България за страните от Евросъюза.
Кой ще плати за забавената сделка. Едва ли е случайно забавянето на продажбата на 71% от Кремиковци, смятат запознати. Някой няма интерес да се спре източването на пари от комбината и той най-после да има реален и по-пресметлив собственик. В преговорите между Ердемир и държавата всеки е готов да отстъпи, но въпросът е колко и за колко време, смятат специалисти. В бъдеще ще стане ясно и кой ще плаща загубите от забавената приватизация и инвестиции. Схемите с държавно участие в смесени фирми са финансово необезпечени.
Продажбата на Феросплавния завод
може да се приеме като ясния сигнал, че преговорите с турската Ердемир ще са дълги, сложни и може би неуспешни. Абсурдно бе твърдението и на шефа на управление Приватизация на Кремиковци Емил Георгиев, че продажбата се подготвяла, че не била станала, че Феросплавният завод е барачка. Шефът му Маринов пък обяви, че заводът е продаден и парите похарчени. Все пак около 5 млн. USD не се взимат за барачка, при положение че за цялата останала част се дава 1 USD. Експерти твърдят, че има технологична обвързаност между Феросплавния завод и основното производство на Кремиковци. Комбинатът ще е постоянен клиент на завода за феросплави, защото без него стоманите са непродаваеми. За 25 януари е насрочено делото в СГС по иска на синдикатите за блокиране на приватизацията на Феросплавния завод. При факта, че има сделка с Интерагро 1 ЕООД въпреки обезпечителната заповед на СГС не е ясно как ще се коментира нарушаването на съдебната разпоредба.
Законът за финансово оздравяване
действа до края на юни т.г. След това всички непродадени фирми от списъка на Муравей Радев ще бъдат обявени в ликвидация или несъстоятелност. Посредниците бързат по-рано да приключат сделката, други органи обаче не бързат, ако се съди по действията им. Крайната отговорност обаче ще понесат Аткинс - Райфайзен.
Прехвърлянето на отговорността между министерствата
вече започна. Горещият картоф Кремиковци официално се води към Министерство на финансите. В момента обаче от управление Финансово оздравяване заявиха пред в. ПАРИ, че цялата документация и информация за Кремиковци е предадена на зам. промишления министър Марин Маринов, който е и шеф на надзорния съвет на Кремиковци. Той не пожела да уточни параметрите на дружеството с обяснението, че цялата информация е концентрирана у посредниците по продажбата и турската компания Ердемир. На една от последните пресконференции Маринов шеговито заяви, че не му се говори за финансовото състояние на Кремиковци, защото там финанси няма. Оказа се обаче, че само за ноември м.г. в дружеството са постъпили 41.488 млрд. лв. от продадени 44 300 тона продукция. Значи финанси има, въпросът е къде отиват. Не е тайна, че Маринов и Дилян Димитров посетиха Швейцария на разноски и по покана на Дюферко. Не е тайна, че Дюферко помогнаха на фирмата в изолация да получи през лятото на 1998 г. 9 млн. USD кредит от швейцарската банка UBS. И на последно място не е тайна, че Дюферко е вторият кандидат-купувач на Кремиковци.
Неотдавна от офиса на Аткинс - Райфайзен заявиха, че още не е завършен финансовият одит на Кремиковци и забелязали неточно осчетоводяване на част от операциите в комбината.
По данни от предприятието уставният капитал на "Кремиковци" е 18 млрд. лв., допълнителните резерви, собственост на държавата, възлизат на 75 млрд. лв. Дълготрайните материални активи са в размер на 329 млрд. лв. и според специалисти са недооценени в баланса на дружеството.
Архив
/
"Кремиковци" затъва, билбордовете на агенция Имидж вдигат рейтинга му