Вероятно ще ви се стори интересен фактът, че средно голям търговски център, в зависимост от своята площ и броя на етажите, може да консумира между 1 и 2 гигаватчаса (GWh) електроенергия на месец. Ако това не ви говори много, нека вземем за пример стойност от 2 GWh - това количество би било еквивалентно на консумацията на около 1 000 домакинства за същия период (при средно месечно потребление от около 2 000 киловатчаса на домакинство, в случай че се отоплява/охлажда с електроуреди).
Разбира се, тази стойност може да варира значително в зависимост от сезона, площта на мола и дали разполага със заведения, кина, или други енергоемки съоръжения.
Сега си представете, че част от тази енергия може да бъде зелена и да спести хиляди левове месечно. Възможно е и дори се случва у нас. Става въпрос за един от големите търговски центрове в България Plovdiv Plazza Mall, който е с площ 46 000 кв.м. търговски площи и офиси. Този тип сгради консумират огромни количества енергия, затова дори когато говорим за покриване на едва 15% от нуждите на търговския център посредством зелена енергия, става въпрос за нещо голямо. Всъщност става въпрос за доста сериозна цифра или с други думи спестени около 30 000 лева и над 1 тон CO2 емисии на месец, благодарение на използването на по-чиста енергия.
Източник: ТОКИ
Как се случва това?
Консуматори от този тип рядко се спират на зелена енергия, най-вече заради възприятието, че е с по-висока цена. Освен това от няколко години насам небитови потребители купуват електроенергия на свободния пазар на свободен принцип, което е предпоставка за голяма волатилност на цената. Това означава невъзможност за даден бизнес да предвиди разхода си за електроенергия за следващите няколко месеца или година.
До голяма степен тези проблеми могат да бъдат решени с частен договор за покупко-продажба на електроенергия (Power Purchase Agreement - PPA). Това представлява споразумение за закупуване на енергия, генерирана от възобновяеми енергийни източници, сключени между големи промишлени потребители и собственици на нови ВЕИ проекти. Договорите са дългосрочни и чрез тях потребителят на енергия се ангажира да купува произведената електроенергия и свързаните с нея Гаранции за произход.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
Обикновено рядко има ситуации, в които и потребителят на енергия и производителят да са еднакво доволни от сключения договор. Лидерът в търговията с чиста енергия в България - ТОКИ, обаче доказва, че това е възможно чрез моделът "Сподели енергия" - физически PPA договор, при който клиентът плаща по-ниски сметки за чиста енергия, която купува от близка ФЕЦ, а инвеститорът в централата получава гарантирана доходност за периода на договора без да попада в ситуации на ниски, нулеви или дори отрицателни цени на изкупуване.
Именно по този начин Plovdiv Plaza регистрира намаляване на сметките си за електроенергия с между 25 000 лв и 30 000 лв за шести поредни месец. Молът е един от първите, възползвали се от моделът "Сподели Енергия" на ТОКИ. За цялото количество получена електроенергия Plovdiv Plaza получава Гаранции за произход от ВЕИ. Това е важно за всеки бизнес, тъй като му дава възможност не само да подобри репутацията си пред своите клиенти и партньори, но и да му осигури достъп до по-гъвкаво и изгодно финансиране. Все повече финансови институции обръщат внимание на ESG стратегиите на компаниите, които финансират, а озеленяването на електроенергията е ключов фактор за значително намаляване на въглеродния отпечатък на толкова голям консуматор
"За нас участието в проекта е възможност не само да намалим енергийните си разходи, но и да покажем, че търговският сектор може да бъде водещ в прехода към въглеродно неутрален бизнес . Този проект е не просто инвестиция в бъдещето на нашите клиенти и общността, но и ни дава изключителни финансови ползи, което е и в основата на идеологията за устойчив бизнес", коментира управителят на Plovdiv Plazza.
От гледна точка на производителя на възобновяема енергия
Както знаем, при възобновяемите енергийни източници печалбите могат да варират в зависимост от редица фактори. По-големи печалби се реализират при по-високи пазарни цени на електроенергията, обикновено когато има благоприятни климатични условия в пировите часове на потребление. По-малки печалби и дори загуби пък могат да се наблюдават при ниско търсене на електроенергия и свръхпроизводство, напр. в много слънчеви, почивни дни.
През 2024 г. инвеститорите във ВЕИ мощности наблюдаваха високи борсови цени за изкупуване, но и нулеви или отрицателни цени и сериозни разходи за балансиране. Всичко това превръща прогнозирането на паричния поток за инвестицията в голямо предизвикателство.
Като участник в сделката по модела "Сподели енергия", ФЕЦ Крисола - гр.Кричим, с инсталирана мощност 1,14 МВтп, има възможност да оптимизира приходите си значително и да си гарантира пазар за голяма част от енергията, която произвежда.
Източник: ТОКИ
Защо това трябва да ни вълнува като общество?
На практика Plovdiv Plazza, ТОКИ и ФЕЦ Крисола поставят своеобразно начало на една от първите енергийни общности в България.
Енергийните общности са групи от компании, хора или организации, които се обединяват, за да произвеждат, потребяват, съхраняват или търгуват съвместно с възобновяема енергия. Членовете на тази група споделят ползите от произведената енергия и намаляват разходите за електричество, както и въглеродните емисии. Тези общности могат да включват частни домове, обществени сгради и бизнеси и допринасят за местното икономическо развитие и енергийна независимост.
В частност проектът, за който ви разказахме, има въздействие върху обществото по няколко начина - насърчава местното производство и използването на възобновяема енергия, което намалява въглеродния отпечатък, подобрява качеството на въздуха в региона и подпомага климатичните цели на България и ЕС.
Чрез подобни проекти общностите постигат енергийна независимост, като намаляват зависимостта от външни доставчици и осигуряват стабилност на енергийните доставки. В допълнение инвестициите във ВЕИ проекти стимулират местната икономика като създават работни места и повишават интереса на повече инвеститори. Както знаем, промените вървят от частното към общото. Примерът на Plovdiv Plazza и ТОКИ насърчава повече хора да се ангажират с подобни инициативи и създава по-голямо обществено осъзнаване за нуждата и ползите от устойчиви енергийни решения.
Ролята на ТОКИ
Ролята на търговеца в такива отношения често се свежда единствено до доставка на електроенергия. В случая обаче ТОКИ се ангажира не само с управлението на физически PPA за 100% зелена енергия, но и с допълващи доставки на електроенергия със зелен профил, както и с анализ, проектиране и изграждане на фотоволтаичен парк върху покрива на Plovdiv Plaza Mall. Проектът ще бъде завършен до края на годината, след което новата централа ще стане част от общия модел за снабдяване с енергия за обектите в мола.
Услугите от ТОКИ включват и термо одит на площите за изграждане на ФЕЦ, който открива проблемни зони на покривната конструкция и позволява повишаване на енергийната ефективност на сградата. След изграждането на централата, термо одитът локализира неработещи модули с помощта на инфрачервена камера и екип от специалисти, което ще гарантира максимална ефективност на производството.
"ТОКИ вярва, че бъдещето на бизнеса е в устойчивостта и ние се гордеем да сме част от проекта. Чрез приложения уникален модел на дългосрочен договор за закупуване на зелена енергия (PPA) осигуряваме предвидими разходи и енергийна сигурност за нашите партньори. Сделката е специфично структурирана, така че да отговаря както на нуждите на мола, така и за да подсигури интересите на инвеститора в централата", коментира Павел Китов, Директор на отдел Бизнес развитие, ТОКИ.
С този иновативен модел, компанията укрепва позицията си на лидер в търговията със зелена енергия, разширява портфолиото си и подпомага устойчивия енергиен преход. Проектът с Plovdiv Plaza служи като пример за устойчиви и иновативни решения в търговията с възобновяема енергия.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.