Южна Корея е в трескава подготовка за зимните Олимпийски игри. И властите в страната са в дилема - след като са похарчили милиони долари за изграждането на спортни обекти, след приключването на игрите за какво ще се ползват всички тези обекти.
И този въпрос важи може би в най-голяма сила за олимпийския стадион в Пьонгчанг.
Вложенията в него достигат 116 милиарда вона или 109 милиона долара, но съоръженията му ще бъдат използвани едва четири пъти - два пъти през февруари за церемонии от Зимните олимпийски игри и два пъти през март за такива за Параолимпийските игри. А след това стадионът може да бъде разрушен, пише сайтът Quartz.
Той ще разполага с 35 хиляди места и няколко отделни сектора. Те ще вклюват парзалка за шорттрек, т.нар. Ice Arena, сектор за хокей и други. Също така към стадиона е изградено олимпийско селище, където щебъдат настанявани атлетите.
Според Associated Press все още не е сигурно какво точно ще се случи с огромния спортен комплекс, като има няколко предложения, но голяма част от тях са били отхвърлени.
Още през август по време на инспекция на Олимпийския комитет огранизаторите са предупредили, че има опасност стадионът да се превърне в т.нар. "бял слон" след края на игрите.
Това нарицателно се използва, когато различни съоръжения биват напълно изоставени след приключването на олимпиадите. Такава беше съдбата на комплексът Маракана в Рио де Жанейро след Световната купа по футбол през 2014 година и Олимпиадата през 2016 година.
Все пак в Южна Корея везните най-вече клонят към разрушаване на стадиона след приключването на спортните събития. Този подход също не е необичаен, като по същия начин постъпи Франция, която прави това със съоръженията си, строени за Зимните олимпийски игри през 1968 и 1992 година.