Американските производители Boieng и SpaceX се бавят прекалено много с разработването на нови ракети, които да изпращат астронавти до Международната космическа станция (МКС). И от Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) смятат, че ще се наложи да ползват руски ракети за целта.

През тази седмица депутатите във Вашингтон засипаха двете компании с въпроси относно закъсненията. И това не е случайно, като се има предвид, че Щатите плащат милиарди на Boeing и SpaceX, за да създадат евтини космически кораби за мисии до МКС.

Производителите трябваше да са готови през тази година, но според последните изчисления ще се забавят до 2020 година заради недостатъчно финансиране и проблеми с разработването на нужните технологии.

От SpaceX сега обещават да извършат първия полет през декември тази година, а Boeing - през януари 2019 година. И двата срока обаче изглеждат доста оптимистично на фона на прогнозите на НАСА, че мисии ще могат да бъдат изпълнявани едва през 2020 година.

До тогава САЩ и останалите страни в света ще трябва да разчитат на руските ракети "Союз" за достъп до МКС, пише сайтът Quartz.

От изслушването на представителите на двете компании през тази седмица са станали ясни конкретните причини за забавянията. При Boeing все още има опасения, че системата, която трябва да се включи при евентуална авария, за да гарантира сигурността на астронавтите, не е напълно изправна.

При SpaceX ситуацията е малко по-различна, защото те предлагат друга технология. И за нея обаче има съмнения дали ще успее да отговори на изискванията на НАСА за безопасност.

От агенцията обаче посочват и друга причина за проблемите. Според данните по т.нар. Commercial Crew Program са били преведени по-малко от 40% от обявените средства.