Биткойнът вече излезе от заглавията на медиите. И това е напълно логично, след пукането на балона при криптовалутите и загуби от над 80% от върховете им за повечето от тях.
Стара българска поговорка обаче гласи - "там където е текло пак ще тече...". Със сигурност има инвеститори, които гледат на понижението на криптовалутите, като на добра възможност да си купите по-евтино. Дали това ще се окаже така, тепърва предстои да видим.
Сега обаче ще се обърнем към чисто практичната част на въпроса - как можете да си купите биткойн?
Това като че ли изглежда просто само на пръв поглед. И макар да има много и най-различни начини, те не са универсални за всеки тип инвеститор.
Покупка през криптоборса
Първият и най-логичен избор на потенциалните инвеститори са така наречените криптоборси. Не всички от тях обаче са еднакви.
Преди да изберат криптоборса, инвеститорите трябва да имат предвид, че макар и те да предлагат привидно една и съща услуга - покупка и продажба на криптовалути, налице са съществени разлики между тях.
Първото и най-важното нещо, което трябва да знаете е, че тези криптоборси не са регулирани. Тоест, ако нещо се случи с борсите, като например кражби на големи количества биткойни, вашият капитал не е защитен по никакъв начин.
Няма фонд за гарантиране на средства, няма регулатори, към които можете да се обърнете, ако ви откраднат криптовалутата или пък борсата просто затвори и сайта изчезне.
Казано по друг начин ще пиете "една студена вода". Да, шансовете за това при най-големите борси са сравнително по-малки, предвид, че те оцеляха след срив на криптовалутите от по над 70%. И все пак - трябва да ги вземете под внимание, когато инвестирате чрез криптоборси.
Трябва да знаете също така, че над 980 000 биткойна са били откраднати от криптоборсите или от хакери, или пък от инсайдери. Това е около 6% от всички биткойни в обръщение в момента.
Тоест налице е 6% шанс да ви откраднат биткойните, които съхранявате на някоя борса. И докато това може да не изглежда голям процент, означава да откраднат биткойните на всеки един от 16 души (средностатестически). Проблем няма, освен ако вие не сте шестнайстият, а всичките ви спестявания са в криптовалути.
Частично този въпрос може да се реши по следния начин - купувате биткойни или друга криптовалута и я качвате на специално закупено от вас хардуерно устройство, което съхранявате на сигурно място (в някой сейф, например).
Когато решите да я продавате, отново ползвате услугите на криптоборсата. Този начин на търговия освен, че е свързан с допълнителни разходи, до голяма степен намалява рисковете от кражба.
Проблемите с криптоборсите и това коя от тях да изберете не свършват само с липсата на регулация. И докато те работят сериозно за повишаване на сигурността на съхраняваните при тях криптовалути, те са сериозно диференцирани по отношение на предлаганите услуги.
За какви разлики става въпрос?
Някои от най-големите борси имат редица ограничения. Част от тях предлагат определена гама от криптовалути, често не много голяма, която се свежда до най-големите и ликвидни такива. Други имат изисквания по отношение на размера на внасяния капитал, както и размера на тегленията. Трети пък изискват внасяснето на капитал само чрез криптовалути, което води до съществено повишение на разходите за инвеститорите.
Някои от борсите предлагат маржин търговия или покупка и продажба на криптовалути на стойност повече от разполагаемия капитал, а други не предлагат такава опция.
Преди да изберете криптоборса бъдете сигурни, че сте се запознали много добре с всички условия, изисквания и ограничения и тя е подходяща за вас и вашите инвестиционни нужди и цели.
Имайте предвид, че при много от борсите ще са налице сериозни такси при превеждане и връщане на средствата, което може да ги прави и неподходящ избор за хора с по-малки капитали.
Покупка на криптовалути с договори за разлика, чрез CFD-брокери
Инвеститорите имат още няколко възможности за покупка на криптовалути. Една от тях е да заложат на потенциалното повишение в цените на криптовалутите, без реално да ги купуват и притежвата - чрез някой брокер за договори за разлика (CFD-та).
В този случай обаче трябва да са наясно, че не си купувате реално криптовалути, а само правото да печелите и губите от промяната в цената им.
Тук отново има някои предимства и недостатъци. Предимствата включват факта, че има регулирани брокери, при които средствата на инвеститорите са гарантирани до определена сума. Недостатъците са, че много от брокерите често имат ограничения по отношения на размера на покупки и обема на предлаганите криптовалути.
Тоест инвеститорите с по-големи капитали и насочили се към някои от по-малките криптовалути на практика нямат избор да ползват услугите на тези брокери.
Инвеститорите трябва да са особено внимателни, когато избират брокер, защото много от тях не са регулирани. След последните ограничения от европейските регулатори, CFD-търговията с криптовалути бе сериозно ограничена по отношение на възможността за ползване на ливъридж (заемен капитал от брокерите).
Иначе по отношение на таксите и комисионите, разходите за превод и сигурността, CFD-търговията може да е един не лош вариант за инвеститорите с малки и средни по размер капитали, които търсят експозиция към някоя от най-големите валути.
Друго сериозно предимство на този тип CFD-търговия с криптовалути е фактът, че ще избегнете възможността от това да ви откраднат закупените дигитални монети, защото реално няма да притежавате физически такива.
И докато тази възможност може и да ви изглежда привлекателна, трябва да сте наясно с най-големия недостатък на това да търгувате със CFD-та върху криптовалути, а именно налагане на такса под формата на СУАП.
Тя се изисква от брокера за това, че ви предоставя възможност да търгувате с договори за разлика върху определени активи. И проблемът идва от това, че СУАП-овете при криптовалутите често са в размери от над 30% от размера на направените покупки, като при някои брокери могат да достигат дори главозамайващите 100% на година.
Какво означава това? При СУАП от 30% за покупка на един биткойн с цена от 4 500 долара, Вие ще трябва да се разделите с 30%, или 1 350 долара за една година. Тоест, ако биткойнът поскъпне до 5 650 долара след година Вие ще сте на нулата. Ето защо, този тип търговия не е особено подходящ за инвеститори, които търсят да държат криптовалутите дългосрочно.
Можете да си купите биткойн на гише, от банкомат или онлайн
Популярността на криптовалутите в началото на годината, направи така, че големи институции да търсят начини как да се облагодетелстват от масовата истерия по тях. Появиха се битомати, уебсайтове, а някои институции предложиха покупко-продажба дори на популярни места за плащане на сметки.
Каква е уловката?
Лесната достъпност на това да си купите биткойн, разбира се, си има и своята цена. А тя е сериозна такса и комисиона, налагана от продавачите и често в размер на около 3 и повече процента от стойността на криптовалутата.
За по-малко количество биткойни обаче това може и да не е чак такъв проблем, защото ще ви спести таксите и комисионите при превод на средства към и от чужбина, както и таксите на криптоборсите или налагания СУАП от CFD-брокерите.
В заключение може да се обобщи, че реалното придобиване на експозиция към криптовалути далеч не е толкова проста и лесна, колкото всички се опитват да я представят. Ето защо, ако решите да инвестирате в подобен род дигитални валути, трябва да сте наясно, че освен рисковете, свързани с голямата им волатилност, най-вероятно ще поемете и много други рискове, за които може и да не сте подготвени. Преди да подходите към покупка на криптовалути, бъдете сигурни, че напълно сте запознати със спецификата на този продукт, както и на предимствата и недостатъците на различните начини да си ги купите.
*Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупка или продажба на криптовалута, както и на начин за експозиция към криптовалути.
дкми
на 23.11.2018 в 18:54:59 #1Нима някой иска да се качи на потъващ кораб??? Защо са ми тия биткойни, като за последната година загубиха 75% от цената си? Добре - някой ще си купи биткойни, и после? За какво са му? Какво полезно може да се прави с тях? Каква функция изпълняват? За какво може да се използват, освен да бъдат обменени за пари?