Въпреки че доходността от депозитите е на рекордно ниско ниво, все още повече българи избират да оставят парите си на влог, вместо да ги инвестират. Темпът на растеж на депозитите намалява, но пак те достигат доста високо ниво - около 45 милиарда лева.

Това коментира по време на второто издание на "Ден на инвестициите" Цветанка Минчева, която е директор "Банкиране на дребно" в УниКредит Булбанк.

"Българите обичат да спестяват, това е в културата на нацията ни. Затова е добре да познаваме различни и разнообразни форми на спестяване и инвестиции", допълни тя.

По думите на експерта в повечето случаи хората, решили да направят директна инвестиция или да заложат на спестовен план у нас, са мъже от големите градовете, между 35 и 44 години, със заплата между 700 и 1000 лева.

"Това показва, че твърдението, че трябва да имаш високи доходи, за да инвестираш, е мит", допълни Минчева.

Статистиката сочи още, че спестовните планове се избират като алтернатива от хората с малък опит в инвестициите, като при тях се забелязва смъкване на възрастовата граница и активност от страна на младите.

Този вариант се избира предимно от хора, които са склонни да отделят регулярно малки вноски и разполагат с неособено високи доходи.

По отношение на доброволните пенсионни фондове, най-много българи между 30 и 40-годишна възраст избират тази опция за инвестиции. В този сегмент прави впечатление, че доста активни са хората с по-високи доходи над 2000 лева.

Цветанка Минчева посочи, че най-често българите се въздържат от инвестиции поради четири притеснения: тези продукти са основно за юридически лица; необходими са големи суми, за да инвестираш; риск от загуба на спестяванията и дълъг период на инвестицията.