Преди войната, руснаци и украинци посещаваха Турция, особено Истанбул и Лалели, за да пазаруват текстилни продукти и облекло в така наречената "куфарна" търговия.
"Делът на Русия на пазара на Лалели е 35 процента, на Украйна е 20 процента. Поради неблагоприятните последици от войната, нашият бизнес почти спря напълно за 40 до 45 дни. Сега украинците се завръщат", каза Гиясетин Еюпкоджа, председател на LASİAD, която представлява бизнеса в Лалели, пред Hürriyet Daily News.
Търговията на предприятията в Лалели е намаляла с 10 до 20 процента в сравнение с предвоенното ниво, според Еюпкоджа.
"Преди войната търсенето беше силно през летните месеци, така че не можехме да бъдем в крак с търсенето. Миналогодишният обем на бизнеса в Лалели, Шишли и Мертер беше 3,5 милиарда долара, но преди войната той беше цели 7 милиарда долара, дори понякога достигаше 16 милиарда, 17 милиарда долара", каза той.
Еюпкоджа очаква обемът на бизнеса да бъде около 3 милиарда долара тази година.
Той отбеляза също, че не само руснаци и украинци, но и хора от България и Унгария идват за пазаруване в Истанбул.
Еюпкоджа припомни, че в миналото делът на руснаците е бил 70 процента.
"Преди това Полша имаше най-голям дял, но посещенията на полски купувачи намаляха след присъединяването на Полша към Европейския съюз. Въпреки това през последните няколко години полските купувачи възобновиха посещенията си."
"Бизнесът ми с руснаци и украинци се основава на взаимно доверие. Има руснаци, украинци, българи и унгарци, които познавам и имам бизнес от повече от 30 години", каза той.
Мерк Караджа, собственик на текстилна компания, каза, че бизнесът с Украйна е спрял напълно преди месец и половина.
"Когато говорих с украинци преди две седмици, те казаха, че "ситуацията е сякаш войната никога не е избухвала". Делът на Русия в моя бизнес е с обем от 40 процента, докато с Украйна е около 60 процента.
Мухамет Санджактар, който управлява бизнес в Лалели, е съгласен, че търговията с украински купувачи е започнала да се увеличава.
"Когато започна войната, украинците правеха поръчки по телефони или с видео разговори. Сега тези, които живеят на безопасни места, пътуват до Истанбул през Румъния с автобус, за да пазаруват."
Санджактар обаче отбеляза, че въпреки подобрението на ситуацията, обемът на бизнеса му с Украйна все още е около 20-30 процента спрямо преди войната.
Той каза още, че въпреки че не може да достигне до някои от клиентите, по принцип не изпитва проблеми с плащанията.
"Те превеждат пари за стоките, които купуват, или правят плащания лично, когато дойдат тук."