Коя е най-добрата инвестиция, която можете да направите? Естествено тази, която никога няма да ви загуби пари. Този въпрос, непрекъснато тормози инвеститорските умове и ги кара да търсят "светия Граал" в инвестирането.
За разлика от последния обаче, такива инвестиции съществуват. И сега ще ви посоча две такива. Всъщност едната от тях не е тайна и най-вероятно и вие сте чували за нея и то не от един и двама велики инвеститори.
И инвестицията, която никога не е губила пари е... - нискоразходен индексен фонд базиран на широкия индекс S&P 500, но при едно условие, когато е регистрирана корекция от 10% или повече.
"Моят съвет към инвеститорите не може да е по-прост. Дръжте 10% от активите си в краткосрочни правителствени облигации и останалите 90% в нискоразходен индексен фонд базиран на S&P 500", пише Бъфет в годишното си писмо към акционерите на Berkshire Hathaway през 2014-та година.
Според проучване на консултантската компания Yardeni Research от 1950-та насам, индексът S&P 500 отчита 35 корекции от над 10%, включително и тази от началото на миналата година.
Всеки път обаче, оптимизмът е надделявал и се е връщал сред инвеститорите, като е инициирал повишение на показателя до нов пик. И това може да се определи като "идеалната сделка".
Сега ще ви изненадам, като ви кажа, че има още една толкова добра, дори и по-добра инвестиция и тя е свързана с нещо, много по-близко и неочаквано до вас, отколкото можете да си представите. Става въпрос за индексът на родните "сини чипове" SOFIX.
Историята сочи, че подобно на щатския индекс, при корекции от над 10%, така и родният SOFIX е бил "отлична инвестиция", всеки път, когато е коригирал с повече от 15%, при това без изключение. По-точно инвестиция без загуба, при подобен сценарий и с потенциал за доходност от средно 100% за следващата една година...
В кратката си история на търговия, от 2000-та година насам, корекции от над 15% за SOFIX са били относително редки явления, като е имало едва девет такива. В допълнение, последната корекция на индекса, приключи през август на 2016-та година и възлезе на над 25%, което бе и най-дългата в историята на бенчмарка.
Всеки път обаче (поне през последните 16 години), когато са били регистрирани подобни по размер корекции, те са били следвани (след приключването им) от изключително сериозен ръст през следващата година, по-точно от малко над 100% средно през следващите 12 месеца.
Сега ще ви представя и един много подходящ начин за търговия на БФБ, която поне на база исторически резултати, работи перфектно. Това е стратегията за "следване на тренда". При нея тренда се определя от две линии - 200-дневната средна величина на SOFIX и 50-дневната му такава.
Стратегията е следната - "инвестира се в индекса при преминаване на 50-дневната средна величина над 200-дневната и се излиза от пазара, при преминаването на краткосрочната под дългосрочната линия (предвид на липса на къси продажби в традиционния им смисъл на БФБ).
Между другото тази стратегия е широко застъпена на развитите пазари, като преминаването на 50-дневната над 200-дневната средна се нарича "златно пресичане" и се смята, че поставя началото на средносрочен, или дългосрочен възходящ тренд, а обратното - се нарича "смъртоносно пресичане" и поставя началото на низходящ тренд.
За съжаление на по-ориентираните към "екшън" инвеститори, следването на тази стратегия предполага относително по-рядка търговия (което пък е идеално за хората без много време и възможности да следят пазара).
Пресичането на двете линии при SOFIX се е случвало само седем пъти в историята му, като последното бе в посока нагоре, или "златно пресичане" на 4-ти август 2016-та година. Трябва да имате в предвид, че от тогава до края на януари на 2017-та година, индексът добави 31.4%, което е едно сериозно постижение.
Само бих припомнил, че първото "златно пресичане" се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото "смъртоносно пресичане" продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти за индекса.
Две са добрите новини за инвеститорите в момента във връзка с тази стратегия. На първо място следването на тази стратегия, би им спестило понижението на SOFIX от над 80% през 2008-ма година, а на второ - последното пресичане на двете линии, което бе положително, вече се случи... И е напълно възможно това да е поставило началото на нов дългосрочен възходящ тренд.
Инвеститорите следвали тази стратегия от създаването на индекса до момента, биха реализирали среден доход от 19.7% на година, спрямо 11.6% за привържениците на стратегията "купи и дръж", от създаването на индекса до момента.
Разликата в доходността е сериозна!
Ще покажа, колко е голяма разликата в доходностите със следния пример. Инвестирани 10 000 лева през 2000-та година, в индекса на сините чипове SOFIX, биха се превърнали в сумата от 57 893 лева към края на 2016-та година, при стратегията "купи и дръж".
За сравнение, същата инвестиция от 10 000 лева, но при доходност от 19.7%, при стратегията "следване на тренда" вече се превръща в размер на 177 625 лева, или над три пъти повече.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет или препоръка за търговия на финансовите пазари. Историческото представяне не е гаранция за бъдещи резултати.
Айнщайн
на 31.03.2017 в 13:58:44 #2Изключително полезна статия.
Айнщайн
на 31.03.2017 в 13:57:23 #1Сигурен съм че на 99.8% от българите тази статия им е много полезна! Мисля да звънна и на баба ми, за да и кажа че "S&P 500", са рискови и е по добре да заложи на aĸциoнepитe нa Веrkѕhіrе Наthаwау , за да избегне индекса SOFIX ,преди ĸoнcyлтaнтcĸaтa ĸoмпaния Yаrdеnі Rеѕеаrсh да ни прескочи с маржа на Доун Джоунс. Благодаря ви че ви има. Вас, и страхотните ви съвети!