Все още европейската икономика е в криза. Това заяви пред bTV министърът на финансите Асен Василев.

Той посочи, че трите процента дефицит не са самоцел - те били заложени и през 2021 г., и през 2022 г.

Видяхме, че е нашата икономика може да не генерира големи дефицити и да се води социална политика, отбеляза Василев.

По негови думи благодарение на политиката в бюджета и енергийните помощи за бизнеса е отчетен ръст от 3,9% - най-висок ръст на износа, вторият най-висок ръст на индустриалното производство и най-висок ръст на заплатите.

Министърът отбеляза, че инфлацията в България идва по две стокови групи - цените на храните и енергията.

Бюджетът за 2023-а не се бори с инфлацията и не развива инвестициите

Бюджетът за 2023-а не се бори с инфлацията и не развива инвестициите

Държавната хазна се превръща във функция на социалните разходи

"Зърното продължава да не се изнася. Това, което се случва с централата в Запорожие, представлява допълнителен риск. Зърното влиза във фуража, в хляба. Енергията падна и видяхме, че цената на плодове и зеленчуци спря да расте", посочи той и прогнозира, че ако не се случи нещо в Запорожие, пазарът трябва да се нормализира до есента.

Според него заложената в бюджета събираемост също е възможна.

"Забелязах, влизайки като министър, в края на май бяхме в дефицит 1,2 млрд. лева. В края на юни бяхме на излишък от 200 млн. лева. Миналата година имаше големи печалби и фирмите си платиха корпоративния данък. НАП започна проверки на фирми, които имаха забавяния. Фирмите обикновено бяха големи", коментира министърът.

Той посочи, че в бюджета има мерки, свързани със събираемостта, за да се виждат касовите наличности на месечна основа.

"Представете си , че има фирма, която плаща заплати на черно. Декларират минимална заплата, а другото - кеш. Фирмата декларира, че има пари на каса. Собственикът тегли пари от касата, плаща дивидент от 5% и дава заплатите. Ще направим така, че дивидентът ще се плаща по банков път, заплатите на фирми с над 50 работници ще вървят по банков път и третото, което правим, е касата да се декларира, макар и с месец и половина назад", обясни Василев.

Нищо революционно и без изненади в бюджета обещава Василев

Нищо революционно и без изненади в бюджета обещава Василев

Министърът обещава устойчивост на държавните финанси

Той посочи, че ще се тръгне от най-големите фирми. "За всичко от средна фирма нагоре ще се вкара малко ред и контрол", подчерта министърът.

Събираемостта щяла да се увеличава и с борба със сивата икономика.

Министърът не се отказва от идеята си, ако в ресторант не бъде издадена касова бележка, клиентът да може да си тръгне, без да плати.

Пътища, влакове и железопътни линии - всичко е подсигурено, изтъкна още Василев.

"Имаме рекордна инвестиционна програма за над 8 млрд. лева. Проблемът не са парите. Проблемът е, че министерствата не успяха да инвестират парите и да си направят поръчките. От тези 8 млрд. лева има под 2 млрд. инвестирани. МРРБ имат 2,8 млрд. лева, от които само 700 млн. лева са инвестирани. Въпросът е дали министерствата да си направят поръчките, да си изберат изпълнителите", уточни той.

Василев посочи, че минималната работна заплата ще се увеличи от 1 януари 2024 г., като тя ще бъде 50% от средната. Пенсиите се увеличиха от 1 юли по Швейцарското правило, като същото ще стане и през 2024 г. Майчинството пък ще е колкото минималната работна заплата.

МС прие проектобюджет 2023, ГЕРБ "за" въпреки забележките

МС прие проектобюджет 2023, ГЕРБ "за" въпреки забележките

Основните параметри на бюджета остават същите