Baidu Inc, операторът на най-голямата китайска търсачка, е готов да спечели конкурентна битка с Google в страната. Това заяви генералният директор на китайската компания, съобщава съобщава Reuters. 

По-рано в световните медии имаше информация, че американският ИТ гигант планира да се върне на китайския пазар. 

Изпълнителният директор на Baidu Робин Ли пише в своя акаунт в социалната мрежа, че ако двете компании се състезават за китайските потребители, "Baidu ще спечели отново". Китайските компании днес имат много възможности и увереност, за да се конкурират на световно равнище, добавя той.

Тези 4 китайски гиганта искат да превземат световната технологична индустрия

Тези 4 китайски гиганта искат да превземат световната технологична индустрия

И растат с бързи темпове

Интернет търсачката Google в голяма степен е забранена в Китай от 2010 година, когато компанията напусна местния пазар поради цензурата в търсенето. 

Миналата седмица Reuters съобщи, позовайки се на служителите на компанията и китайскичиновници, че Google разработва цензурирана версия на търсачката за връщантое си на китайския пазар. По-рано и The Intercept писа, че Google планира да спази изискванията на китайските власти за филтриране на съдържанието. 

Официозът вестник "Женмин жибао" - печатен орган на китайската комунистическа партия, публикува статия, в която се казва, че Google ще може да се върне в Китай, ако спазва местните закони. 

Apple отстрани стотици приложения от китайския App Store миналата година в съответствие с все по-строгите закони, ограничаващи свободата на медиите. 

Социалната мрежа Facebook, която е забранена в Китай, също полага усилия да влезе в този пазар. 

Политически натиск над Google да преосмисли отношенията си с Huawei

Политически натиск над Google да преосмисли отношенията си с Huawei

И от републиканци, и от демократи

Междувременно Пекин засили контрола си върху операциите с участието на американските технологични компании, включително Facebook, Apple и Qualcomm, в условията на разрастващия се търговски конфликт между двете най-големи икономики в света.