През седмицата от 22 февруари Центърът за политиката в Близкия изток (Center for Middle East Policy - CMEP) в Брукингс ще бъде домакин на международна конференция, обединяваща лидери и експерти от региона, САЩ и другаде по света, на която ще бъдат обсъдени основните приоритети за САЩ и страните от Близкия изток и Северна Африка. Конференцията, озаглавена "Близкият изток и новата администрация на САЩ", бележи успешната първа година на проекта CMEP "Източници на нестабилност в Близкия изток". Това знаково усилие е пореден опит на центъра в регионалната геополитика, задълбочено разбиране на ролята на ключовите държави и прозрение в създаването на външната политика на САЩ, за преоценка на предположенията за региона и да се предложи стабилна основа за бъдещата политика.

Четиридневната виртуална конференция ще включва дискусии с държавни глави, политици и експерти от САЩ и света. Участниците включват: Негово величество крал Абдула II ибн Ал Хюсеин, Хашемитското кралство Йордания, Н.п. Бархам Салих, президент на Република Ирак, Н.п. Насър Бурита, министър на външните работи, африканското сътрудничество и мароканските емигранти, Кралство Мароко, настоящи и бивши външни министри на страните от региона, посланници на страни-членки на ЕС в САЩ и др.

Конференцията се явява естествено продължение на външната политика на САЩ в тези региони. Ранното одобрение от страна на администрацията на Байдън на споразуменията между Израел и четири арабски държави изпрати добър сигнал за последователност на външната политика на Вашингтон. За да се гарантират американските интереси за повишаване на сигурността и стабилността в Близкия изток и Северна Африка, следващи стъпки ще бъдат одобренията на съпътстващите сделки, придружаващи споразуменията - по-специално продажбата на военни самолети F-35 на стойност 23 милиарда долара на Обединените арабски емирства (ОАЕ), както и признаването от САЩ на марокански суверенитет над Западна Сахара.

Тук става въпрос не просто за продажба на оръжие на стратегически партньор на САЩ. Това е инвестиция в нарастващия арабско-израелски съюз, интегриран в американската отбранителна архитектура, срещу общата заплаха от иранската ядрена амбиция. Това е признание и потенциален ускорител на трансформацията, която вече е в ход в Близкия изток и Северна Африка. Тази трансформация се разпростира и върху Кралство Мароко, най-стария съюзник на Америка, което е затруднено повече от 60 години в усилията си да установи стабилност в спорната и слабо населена Западна Сахара.

Признанието на Америка на Мароканския суверинитет над Западна Сахара, както и възприемането и насърчаването на международното приемане на плана на Мароко за автономия на Сахара под марокански суверенитет е стъпка към укрепване на мира в региона. Кралство Мароко, подкрепено с разрешаването на спора за Западна Сахара и от бъдещото сътрудничеството в множество сектори с държавата Израел, ще бъде все по-способен партньор на САЩ за насърчаване на регионалната стабилност, противодействие на екстремистките сили и справяне с човешките нужди. Сега администрацията на Байдън разполага с политическите инструменти за поддържане на силните си марокански партньори, включително онези, оставени от нейния предшественик.