Тази държава е на 5-то място по територия, на 6-то по население, на 9-то по брутен вътрешен продукт в света. В същото време страната е далеч от концепцията за водеща световна сила и обикновено остава в периферията на глобалните процеси и извън активната политическа арена.

Историята на Бразилия в много отношения е подобна на историята на Съединените щати. Бивша европейска колония с огромни природни ресурси, която се превърна в магнит за мигрантите и изгради икономика, основана на износа на промишлени стоки и услуги.

Защо, имайки всички предпоставки, Бразилия никога не стана суперсила и винаги остава в периферията на историята?

Снимка 239260

Има голям потенциал, но реализацията куца

Федеративна република Бразилия е потенциална суперсила, тоест има всички условия да постигне място сред икономическите, военните и политически хегемони в света. Но в същото време експерти признават, че страната няма да успее да постигне действителен статут на един от световните лидери през следващите 50 години.

Днес Бразилия има най-развития индустриален сектор в Южна Америка. Страната произвежда и изнася голямо разнообразие от стоки, от автомобили, компютри и самолети до потребителски стоки. Републиката е лидер и в производството на царевица, пшеница, соя, портокали, кафе и захар.

От друга страна развитието на страната е възпрепятствано от високо ниво на бедност, високи вътрешни цени, инфлация, енергийна зависимост, лоша инфраструктура и голям държавен дълг. Както и от голямото социално неравенство между жителите: 80% от богатството на страната принадлежи на 10% от бразилците.

ВЕЦ "Итайпу"

Източник: Wikipedia

ВЕЦ "Итайпу"

Несбъдната мечта

Пикът на невероятния прогрес на държавата се осъществява през периода от 1964 до 1970 година. По това време средният годишен растеж на БВП на републиката достигна 14% , което тогава е най-високият темп на икономическо развитие в света. За сравнение Китай имаше същите показатели през 90-те години и сега заслужено е втората по -големина икономика в света..

Трябва да се отбележи, че епохата съвпадна с установяването на военна диктатура. През 1964 г. страната преживя военен преврат. Икономиката беше в руини. Годишната инфлация достигна 100%.

Без идея как да се справят с финансовата криза, военните създадоха технокрация. Управлението на икономиката беше предадено на група талантливи бразилски учени, водени от Антонио Делфим Нетто. Повишавайки данъците и използвайки населението като евтина работна ръка, технократите започват да индустриализират страната.

Бразилия няма къде да съхранява рекордната зърнена реколта

Бразилия няма къде да съхранява рекордната зърнена реколта

Недостигът на складови мощности се очертава около 100 милиона тона

Периодът е наречен бразилското икономическо чудо . Само за едно десетилетие в изостаналата някога аграрна страна се появиха стоманени и нефтохимически заводи, водноелектрически централи и ядрени реактори. До 1980 г. промишлените стоки започват да представляват 57% от общия износ.

Приказката приключи след две енергийни кризи през 1973 и 1979 година. В Бразилия те бяха отразени чрез рецесия и хиперинфлация. Държавният дълг нарасна до 92 милиарда долара. През 80-те години това беше най-големият публичен дълг в света.

Снимка 297710

Източник: iStock

Какво пречи на Бразилия да стане суперсила?

Републиката има сериозни проблеми в социалната сфера: повече от 20% от населението е под прага на бедността . Напълно неграмотни са 9% от бразилците, трудно четат от хартия - 27% от жителите на възраст над 15 години. Има много силно икономическо неравенство.

Всичко това води до високо ниво на престъпност, нехигиенични условия (в северната част на страната няма канализация в 93% от къщите), ниско ниво на медицинско обслужване: само 2 лекари на 1000 души, 1,5 легла на 1000 души и др. свързани проблеми.

Отделно се откроява социално-икономическият феномен - бразилската цена. При общата бедност на жителите Бразилия има най-високите разходи за стоки и услуги за населението . Цените тук са по-високи от тези в САЩ и Канада. Например бразилското електричество, 70% от което се генерира от водноелектрически централи, е най-евтиното в света по отношение на разходите. Но се продава на населението на по-висока цена, отколкото в Европа.

Феноменът се обяснява с изключителната затвореност на икономиката на страната. Производството е монополизирано и поради липсата на конкуренция собствениците на заводи нямат стимул да намалят цената на продукцията си. Надценката също се влияе от високи данъци, остаряла инфраструктура, лоша логистика, бюрокрация и корупция.

Най-голямата германска нефтогазова компания напуска Бразилия

Най-голямата германска нефтогазова компания напуска Бразилия

Wintershall Dea продаде и своите активи за добив на шистов нефт в Аржентина

Проблемите се изразяват и в политическата стабилност и сепаратизма на отделните региони. Най-вероятно особената култура на бразилския народ и слабостта на централното правителство няма да позволят да се преодолеят всички тези проблеми. Ето защо никой не очаква чудеса от Бразилия в близко бъдеще.