Заместник-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев заяви, че "не обича критикарството на дребно", затова и ще си позволи да коментира новите политики и проекти в плана за възстановяване и устойчивост, когато ги види. Коментарът си той направи по време на онлайн дискусия на тема България след COVID-19 - възстановяване и развитие.
Според него няколко месеца забавяне няма да повлияят негативно и нищо фатално няма при разработването на новия план. Ако служебното правителство има конкретни действия по разработването на плана, нека ги направи и ние ще ги коментираме, когато го представят, подчерта още Томислав Дончев.
Единственият шанс зеленият пакт да бъде успешно начинание е да има успешни политики, процеси на позеленяване в целия свят и Европа да бъде глобалният лидер на възможност да продава и да разработва технологии, е мнението на Дончев. На него все още не му е ясно как може да се обясни, че се затварят вътрешни мощности в цяла Европа, а в същото време някъде в Азия се отварят нови въглищни централи. Затова й обясняването на Зелена сделка на обикновените хора и изключително трудно.
По думите му това е един много особен феномен и вероятно това е предизвикателството на последното десетилетие - публичните политики стават все по-сложни и по-сложни.
Той открои като много типични примери две радикални малцинства. Първите са тези, които искат позеленяване колкото се може по-бързо, ако може и след една година, а другите са заетите в най-критичните райони, които са силно скептични и агресивни спрямо позеленяване. Това не е добра среда за сложна и предизвикателна реформа, изтъкна Томислав Дончев.
За него първата тема, която трябва да се подхване е създаването на минимум обществен консенсус, който да позволи, доколкото е възможно безконфликтно и безпроблемно да се следват процесите. Дончев посочи, че необичайно имаме дефицит в инвестирането на повече мисъл, повече адекватна и обществена дискусия. Всички нови политики са възможност и предизвикателство, и Дончев би искал да избяга от захаросания разговор. Истината е, че бъдещето е пълно с възможности и предизвикателства и ние трябва да бъдем достатъчно умни, бързи, организирани и консолидирани, за да използваме всички възможности, подчерта Дончев.
Ако Европа остане сама в това начинание, ефектът няма да бъде толкова добър колкото се очаква, посочи Томислав Дончев.