100% съвпадение във вижданията на авторите на доклада и на правителството по първите приоритети на антикризисната политика видя вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, който участва в дискусията по доклада за президента, изготвен от Икономическия институт на БАН.

За пример на съвпадение Дянков посочи фискалната политика и постигането на балансиран бюджет, както и защитата на доходите на безработните и работните места. Тези две задачи биха помогнали на България да излезе от кризата, категоричен е Дянков.

Като потвърждение за съвпадението с вижданията на правителството, той изтъкна предвиденото в антикризисния план на кабинета да се запазят и създадат 150 хиляди работни места. Много важно, изтъкна още Дянков, е да се очертаят и направления за по-нататъшното развитие на икономиката - след 5 и повече години.

Дянков изрази одобрение и с вижданията на авторите на доклада за здравната реформа, но като недостатъчно застъпена тема в разработката той посочи енергетиката. Специално с сектора на здравеопазването Дянков каза, че са необходими две основни реформи - в ценообразуването и преосмислянето на здравните пътеки и по отношение на броя и типовете болнични заведения.

"Може би ще има много по-конструктивен дебат, ако след различните мерки беше написано кога точно тези мерки могат да се приемат, кога дебатът за плоския данък или за намаляването на ДДС е добър дебат да го имаме и колко би струвало евентуално такава мярка от гледна точка на бюджета", каза финансовият министър. Той допълни, че понеже ги няма тези две "квалификации", на него му е много трудно да чете тези идеи за мерки.

В крайна сметка Дянков изрази категорично несъгласие по отношение на идеите на авторите за данъчната политика. "Ако техните идеи за премахване на плоския данък и намаляване на диференциацията станат част от антикризисна програма, бих я нарекъл Жан Виденов-2", заяви Дянков. Дори прогнозира, че такава програма би вкарала България в криза за много дълго време.

Президентът поиска вицепремиера и финансов министър да поясни ангажиментите на правителството за тези 150 хил. работни места, как ще бъде подпомогнат бизнеса да създава заетост, какъв би бил моделът на финансиране и управление в здравеопазването.

В отговор Дянков заяви, че всяко запазено работно място в криза е голям успех и че това ще е най-голямото предизвикателство на правителството. За целта кабинетът ще въведе бързо връщане на ДДС, намаляване на осигуровките и ще се стреми към подобряване на инвестиционната среда.