Европейската комисия, която се застъпва за съхраняването на транзита на руски природен газ през Украйна след 2019 година, не казва категорично „не” на възможността ЕС да получава суровината и през „Турски поток”. Това ства ясно от интервю за агенция РИА Новости на еврокомисаря по енергетика и зам.-председател на ЕК Марош Шефчович. 

Във вторник в Истанбул бе проведена среща между Шефчович и министърът на енергетиката на Русия Александър Новак, на която се е обсъждал и проектът за газопровод „Турски поток”. 

"Ние не стигнахме толкова далеч, имахме предварителна дискусия. Необходимо е да анализираме тази тема. За нас е много важно да оценим потребността на Европа от природен газ. Имаме прогноза, че търсенето в ЕС може да бъде между 380-450 милиарда кубични метра към  2030 година. Въпросът е, също така, кой вариант за получаването на газа ще бъде икономически най-целесъобразен.”

Така отговори еврокомисарят на въпрос на агенцията, казва ли ЕК категорично и окончателно „не” на възможността Европа да получава руски аз през газопровода „Турски поток”.

"Междуправителствено  споразумение за изграждане на „Турски поток” бе току що подписано от Турция и Русия. Докато  "Южният газов коридор”  в продължение на дълго време е ключов наш проект за този регион”, напомни представителят на ЕК.

Европейският проект "Южен газов коридор” предвижда транспортирането на 10 млрд. куб. метра азербайджански природен газ годишно от Каспийския регион през Грузия и Турция в Европа.

На 10 октомври Русия и Турция подписаха споразумение за реализацията на проекта Турски поток". То предвижда изграждането на две тръби по дъното на Черно море, всяка с капацитет 15,75 млрд. куб. метра годишно. Едната тръба е предназначена да задоволява нуждите само на турския пазар. А другата може да доставя природен газ през територията на Турция за европейските страни.