Властите в Атина и представители на гръцките кредитори, включително европейските институции и Международния валутен фонд, постигнаха предварително споразумение за пакета от реформи, необходими за завършване на 8-годишните спасителни програми за финансова помощ.
Това споразумение ще бъде представено на Еврогрупата - финансовите министри на еврозоната, на 24 май т.г., се посочва в комюникето на Европейската комисия, разпространено в събота в Брюксел.
Очаква се финансовите министри на страните от еврозоната да одобрят споразумението, след което Атина планира в кратък срок да приложи мерките, договорени с кредиторите.
Мерките, които гръцките власти трябва да приложат, са свързани с пазара на труда, енергийния пазар и приватизацията. На тази основа Атина ще може да започне преговори с кредиторите за частично опрощаване на дълга и форми на по-нататъшно сътрудничество с европейските институции след приключването третата програма през август.
След осем години на икономически и политически сътресения и три спасителните финансови програми, Гърция най-сетне се намира недалеч от успешното излизане от тези програми. През този период властите в Атина бяха принудени международни заеми при условия значително ограничени бюджетни разходи и тежки реформи в икономиката и социалната сфера.
Размерът на гръцкия дълг към момента надхвърля 300 милиарда евро, като степента и условията за неговото облекчаване, засега не са ясни.
Напоследък икономическата ситуация в Гърция се подобри съществено. Така общият положителен баланс на бюджета на Гърция се е увеличил миналата година до 0,8% от БВП. Първичният бюджетен излишък е бил 4,2% от БВП, докато международните кредитори изискват той да е 1,75% от брутния вътрешен продукт на страната.