Проблемите на Гърция притихнаха, но далеч не са изчезнали. След като през лятото гръцкото правителство успя да договори нов спасителен пакет срещу реформи, сега назрява нов проблем – кабинетът изостава сериозно от плана.
Две изследвания предричат, че през следващата година ще се стигне до политическа криза в Гърция, а ситуацията ще бъде допълнително утежнена и заради бежанския поток. И най-лошото – ще се заговори отново за излизане на страната от еврозоната, пише германското списание Focus.
Според анализ на германската политическа фондация „Конрад Аденауер” в много сектори слабата администрация на страната не може да се справи с обещаните реформи. Ето защо най-важните от тях остават за 2016 година – съкращаване на пенсиите, както и приватизация и либерализация на енергийния пазар.
Анализаторите на фондацията прогнозират, че правителството тепърва ще има нови проблеми с мнозинството в парламента. Наскоро при гласуване на привилегии за земеделците двама от депутати от управляващото мнозинство не подкрепиха представите за гласуване предложения от кабинета. Така коалицията падна от 155 на 153 народни представители. Същевременно опозицията сигнализира, че ще подкрепи бъдещи реформи само при уголемяване на коалицията – нещо, което Ципрас засега напълно отхвърля.
Скоро обаче той може да няма избор. Според прогнозата на професора по икономика от престижния London School of Economics Кевин Фийдърстоун, цитиран от телевизия CNBC, настроенията в еврозоната в началото на новата година могат да „кипнат” и търпението да се изчерпа.
Най-голямото предизвикателство пред кабинета на Алексис Ципрас е ограничаването на държаните разходи. Така например орязването на пенсиите би трябвало да спести сума, равна на 1% от БВП на страната. Ако обаче това не се случи, правителството ще бъде поставено под значителен натиск от своите международни партньори.
Според професора от Университета Йейл Насос Кукакис, цитиран от CNBC, реформите могат да бъдат отложени още – заради бежанската криза. Само през 2015 година 700 000 бежанци са минали през територията на Гърция, грижата за които още повече раздува държавните разходи.