„Преговорите със САЩ де факто се провалиха, тъй като ние, европейците не искаме да се подчиним на американските искания.” Това заяви германският икономически министър Зигмар Габриел пред телевизионния канал ZDF, съобщава БНР.

Европейският съюз и САЩ са достигнали до задънена улица, смята министърът, коментирайки хода на преговорите за свободна търговия  по Трансатлантическото споразумение за търговско и инвестиционно партньорство (TTIP).

Според него, след три години на преговори е имало надежда, че споразумението може да бъде постигано до края на 2016-а година, но съществени различия по въпроси, свързани със селското стопанство и други проблемни области са дерайлирали  разговорите.

По-рано през годината Канада и ЕС сключиха аналогично търговско споразумение и се смяташе, че подобен ще бъде случая и при преговорите със САЩ. Но общественото недоволство от сделката за свободна търговия се разрасна и политиците са изправени пред засилващ се натиск за постигане на редица отстъпки.

Зигмар Габриел също така заяви, че ако процесът по излизането на Великобритания от ЕС бъде лошо проведен и други страни - членки на общността последват британския премиер, съюзът може да "отиде на вятъра".

Той добави, че светът вече гледа на Европа като на един нестабилен континент.

„Ако организираме Brexit по грешен начин, тогава ще се окажем в голяма беда, така че сега ние трябва да сме сигурни, че няма да позволим на Великобритания да запази, така да се каже, хубавите неща, свързани с Европа и в същото време страната да не поеме никаква отговорност, посочи Габриел.

След изненадващия за мнозина резултат от референдума във Великобритания на 23-ти юни, когато британците гласуваха за напускане на ЕС, всички погледи са вперени към Германия, надявайки се тя да посочи опасностите за останалите 27 членки на съюз.

По-рано през миналата седмица немският канцлер посочи, че останалите държави членки трябва внимателно да се изслушват взаимно и да избягват да се втурват в прибързани политическите решения. „Ако от самото начало предприемем погрешни ходове и не се изслушваме, тогава могат да се направят много грешки”, отбеляза Меркел.

През изминалата седмица тя се срещна с редица други европейски лидери, за да се подготви почвата за среща на върха на ЕС в Братислава на 16-и септември, имаща за цел укрепване на разклатения единен блок.