България трябва да търси балансирано и практично решение по отношение на доставките на газ, тъй като Европа продължава да е зависима от руското синьо гориво. Такова мнение изрази в ефира на Нова телевизия Станислав Балабанов от "Има такъв народ".
Според Балабанов каквато и газ да влиза в страната, той е руски, включително и азербайджанския. Два пъти Балабанов заяви, че азерският газ е всъщност руски, като обаче не стигна до отговор дали и втечненият газ е руски, според него.
Основният въпрос е, по думите на Балабанов, каква е цената на природния газ.
Трябва да се търси балансиран подход, настоя още той, като даде за пример Германия, Гърция и Италия. "Този подход вероятно включва и "Газпром", подчерта Балабанов.
"Търпяхме достатъчно лъжите на Кирил Петков, който се опитваше да говори как щяхме да потребяваме четири пъти по-евтин газ, а "Булгаргаз" иска, в следващите дни ще стане ясно, с 60% увеличение на газа", каза бившият депутат. Балабанов допълни, че не знае как такава безпрецедентна цена би се отразила на българския потребител през зимата.
Александър Николов, който беше енергиен министър от "Има такъв народ" не е имал възможността да си свърши работата заради Асен Василев, твърди Станислав Балабанов. По думите му Николов многократно е твърдял, че страната ни може да намери баланс по отношение на газовите доставки, но тогавашният вицепремиер отказвал.
Заместник-председателят на БСП Атанас Зафиров в ефира на БТВ заяви също нуждата от разговори с "Газпром" за осигуряване на доставка на природен газ у нас. По думите му българската икономика и българският бизнес в момента имат жизнена нужда от редовни постъпления на газ и то на добра цена, затова трябва незабавно да започват преговори с "Газпром".
friend
на 09.08.2022 в 21:39:03 #5Другарю Дроздов Русия не иска да договаряме нищо. Митрофанова каза в прав текст: Газ за Българя може да бъде пуснат веднага, но при условия, поставени от Русия. Колкото до Лукойл, то самият Лукойл не е 100% руска компания. Освен това няма значение от чия квота ще се продава газа, след като Азърбайджан е гарант за доставките. ГНКАР си има своя квота, но Азърбайджан е гарант. Разбираш ли каква е разликата. Наистина през 1996-7г Някои от фирмите с много малък дял си продадоха участието. Една от тях е ММС, която имаше само 1%, когото продадоха за 166 милиона.
friend
на 09.08.2022 в 21:28:02 #4Балабанов допълни, че не знае как такава безпрецедентна цена би се отразила на българския потребител през зимата. ------------------------ Точно така още преди 22 г Рем Вяхирев каза на Ив. Костов: "Ако ние спрем газа за България през зимата, то правителството на гн Костов ще падне за три дни." Интересно е, че от тогава никой не се сети за разнообрази доставките за България. Интересното е, че даже не поискаха да изградим газохранилища на наша територия. Интересното е, че освен липсата на диверсификация на доставките, Р.Овч. подписа договор за доставка на газ от Русия при крайно неизгодни условия за България със срок до 2030г. Интересното е, че К.Петков обяви тези условия по телевизията. Те бяха публикувани в интернет, а само няколко часа след публикуването, статията беше редактирана и неговите думи по въпроса изчезнаха. С Русия няма какво да преговаряме. Ние и сега си имаме договор, който руснаците не изпълняват. Каквото и да договорим, те винаги могат да го нарушат... и ще го направят. РФ не е надежден партньор.
vladislav-drozdov
на 08.08.2022 в 11:41:15 #3Факт е, че РФ има участие чрез Лукойл в компанията оператор на газовото ноходище Шах-дениз в Азърбайджан ( 19,99 % , което е второ след 29,99% на Бритиш Петролиъм ). Ако се спазва обичайното правило в подобни случаи за разделение на продукцията, то би следвало Лукойл да има собствена квота за продажба от добитото количество съответствуваща на процентите на акционерното си участие. Съглашението за раздел на продукцията между ГНКАР - азерската държавна газова компания и акционерите на проекта е подписано още при старта на проекта през 1996 година, като след някои от участниците в проекта продават част от акциите си на други участници, а един го напуска. За да се определи чий е газът, който купуваме от Азербайджан очевидно следва да се знае за сметка на чия квота е нашето количество от 1 млрд м3 и кой е продавачът. Твърди се, че това е ГНКАР, но би било крайно интересно, ако се окаже, че продавач е трейдер на Лукойл или пък, че ГНКАР ни препродава част от квотата на Лукойл по причина на предварително ангажиране на цялата тяхна квота. Такъв вариант е много възможен предвид практиката националните газови компании да изпълняват ролята на "локомотив" при организиране финансирането на проекта, което означава, че тяхната квота се продава първа и изцяло за да гарантира първичен паричен порок на началния стадий на проекта. В такъв случай ще се окаже, че сме купили газ от азерски произход, но руска собственост, което съдържа значителни елементи на риск. Просто Лукойл може да откаже да предоставя количества на ГНКАР за сметка на свойта квота. Или казано с думи прости пак ще имаме работа с Русия, но не с Газпром, а друга нейна ръка - Лукойл. Предвид гореказаното във всички случаи е разумно да преговаряме с Русия относно газовите доставки за България, а ако не желаем да го направим по поличитчески причини следва за се подготвим за ред неприятни изненади, свързани с гарантирани количества и цени за т.н азерски газ.
maria-ivanova
на 08.08.2022 в 11:07:41 #2ИТН, махнете си противните физиономии, не се интересуваме от вас. Лъжци!!! Докато бяхте на власт и обърквахте енергетиката и външната политика бяхте единни с ПП, сега се оправдавате, че те са виновни. Да бяхте говорили истината тогава, когато сте на власт, вместо да ни лъжете безобразно, а сега се опитвате да ни баламосвате. ВЪН!!!
asentset.0
на 08.08.2022 в 10:43:12 #1ИТН и те се опитват да се харесат на избирателите си, защото знаят, че най-вероятно остават вън от следващия парламент!