Китай разполага с нов кораб, способен да създава изкуствени острови - потенциално най-големият по рода си в Азия. Съседите му се страхуват, че може да бъде разположен в Южнокитайско море.
Втората най-голяма икономика в света тества нова дълбоководна драга - кораб за дълбаене на изкопи, използван за рекултивация на земя. 140-метровият Тиан Кун Хао е способен да събира 6000 куб. метра пясък на час от 35 метра под морското равнище и да го премести, за да създаде нови земни образувания.
Китай има много проекти за рекултивация на земя по крайбрежието си, така че присъствието на нова драга не е необичайно. Но склонността на Китай да упражнява териториална агресия поражда опасения, че плавателният съд ще бъде използван за създаване на изкуствени острови в Южнокитайско море.
Пекин и преди е използвал драги, за да създаде 7 укрепени изкуствени острова, някои от които сега разполагат с летища, ракети и радарни системи, по международните водни пътища. Това се случи въпреки твърденията на Виетнам, Филипините, Малайзия, Бруней и Тайван, че действията на Китай нарушават суверенитета им.
Китайският президент Си Цзинпин разчита на т.нар. "линия на деветте тирета" - концепция, отбелязваща териториални претенции на Пекин, които се простират на около 1000 мили от южните брегове на страната.
"Като се има предвид стратегическото значение на островите в Южнокитайскo морe и степента на неотдавнашното им развитие, е логично да се подозира, че тази драга може да се използва именно там", заяви Дънкан Инес Кер, регионален директор на Economics Intelligence Unit.
Миналата седмица сателитни изображения показаха за още строителни дейности и рекултивация, извършвани от Китай в спорната област, съобщи Reuters.
Новата драга, която се очаква да влезе в експлоатация през следващата година, не е създадена за да сее раздори, заяви говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунинг. Но съседите от Южнокитайско море са предпазливи.
"Самото й присъствие донякъде е обезпокоително. Ние непрекъснато наблюдаваме движението на кораба, тъй като не знаем къде ще отиде", заяви пред местни медии филипинският министър на отбраната Делфин Лорензана.
Новият кораб, който за момента извършва патрули, е по-мощен от предишните, използвани в Южнокитайско море. "В крайна сметка китайците може да копаят още. Това вероятно ще се случи след като Пекин разположи военна техника като самолети и военни кораби на съществуващите острови", предупреждава Бони Глейзър, старши съветник за Азия в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Тези събития се случват в период на относително спокойствие в стратегически важния регион.
Пекин заяви, че наскоро е постигнал споразумения с Манила и Ханой за мирно разрешаване на спорове и въздържане от завладяване на нови земи. Придържайки се към тази сделка, филипинският президент Родриго Дутърте наскоро спря изграждането на нова пясъчна ивица на островите Спратли, към които имат претенции и Китай, и Филипините.
Външните министри от Югоизточна Азия и Пекин се подготвят да договорят кодекс за поведение за района.
Експерти предупреждават да не се преувеличава ситуацията с новата драга. "Този вид кораби може да бъде използван за легитимни инженерни проекти", каза Иън Стори, член на мозъчен тръст, базиран в Сингапур.
Създаването на нови изкуствени острови няма да бъде в интерес на Пекин. Териториалните напрежения напоследък се охладиха, така че признаците на агресивно поведение "биха довели до пълно спиране на положителния импулс". "Китай няма никаква изгода да прави това", посочи Стори.