Обединени патриоти не прочетоха декларация в пленарна зала за началото на политическия сезон. Това очаквано предизвика редица въпроси особено след разногласията в групата.
"Имаме приоритети за новия политически сезон, ще ги кажем като му дойде времето", лаконичен бе в кулоарите на парламента Валентин Касабов от НФСБ. Нямало да има нов председател на парламентарната група. Такъв оставал Волен Сидеров.
След него препитан по темата бе и съпартиецът му Борис Ячев.
"Не е имало искане за оставката на Волен Сидеров като представител на парламентарната група", поясни той.
Технически проблем спънал патриотите да излязат с декларация за старта на новия политически сезон.
"Г-н Сидеров не беше в зала и нямаше декларация", изтъкна Ячев като подчерта, че в групата нямало напрежение.
И той потвърди, че Сидеров остава лидер на парламентарната група на Обединени патриоти. Нямало е искане за оставката на лидера на Атака.
Ячев днес е разговарял със Сидеров. "Говорихме, че ще се нормализират нещата в парламентарната група с регулярните събирания, заседания, обсъждания на законопроекти, поемане на ангажимент от всички народни представители да се стои зад законопроектите, така че парламентарната група да си функционира нормално", обясни той.
В началото на всеки политически сезон парламентарните групи представят своя декларация, в която излагат целите си за следващите няколко месеца.
Днес декларации представиха Цветан Цветанов от групата на ГЕРБ, Корнелия Нинова от БСП, Веселин Марешки от Воля и Мустафа Карадайъ от ДПС.
Единствено от парламентарната група на патриотите останаха без декларация, което може и да означава, че отношенията вътре в малката коалиция не са съвсем изгладени, въпреки уверенията за диалогичност и стабилност.
Припомняме, подадените три оставки - на министрите Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски - предизвикаха разнопосочни мнения сред партньорите от т.нар. малка коалиция Обединени патриоти.
НФСБ се обяви категорично против подхода и дори заплаши с излизане от управлението. От ВМРО също не одобриха кадровия подход, но бяха по-умерени в изказванията си и поискаха събирането на Коалиционния съвет, което се състоя вчера. Реакцията обаче на Валери Симеонов предизвика острия тон на лидера на "Атака" и председател на ПГ на ОП Волен Сидеров, който призова Валери Симеонов да се оттегли.
На вчерашния Коалиционен съвет, след тричасово обсъждане в Министерски съвет, управляващите се помириха с решението, че оставките на тримата министри допълнително ще бъдат обсъдени.
Отношенията вътре в "малката коалиция" на Обединените патриоти от месеци наред не са много стабилни, след явните противоречия и взаимните нападки между Валери Симеонов и Волен Сидеров. Сидеров не веднъж предупреждаваше, че смяната на вицепремиера е възможна. Конфликт имаше както за проверките и шума по Черноморските курорти, така и по отношение на взаимоотношения с бизнесмените Диневи, както и покрай кризата с Търговския регистър и назначението на нов шеф на Агенцията за вписване.
Преди това пък в последните дни от парламентарния сезон - между патриотите напрежението достигна дори до физическа разправа. Така завърши спорът между председателя на ПГ на Обединени патриоти Волен Сидеров и депутатите от НФСБ и вицепремиерът Валери Симеонов, от друга страна.
Още тогава Волен Сидеров заговори и за смяна на правителството, тъй като според него вицепремиерът Симеонов върши недопустими неща. Именно тогава Сидеров организира проверка на проверките на Валери Симеонов по Черноморието и заяви, че вицепремиерът тъпче и унищожава български бизнес с болшевишки методи.
Напрежението се отразява и в т.нар. голяма коалиция, което накара премиерът Борисов да се закани покрай противоречията за акциза на бездимните цигари: с техните камъни по тяхната глава.