"Основата на нашата идентичност е нашият език, след това историята, нашата съвместна история с нашите сънародници". Това заяви президентът на РС. Македония Стево Пендаровски в интервю за euobserver.com и подчерта, че езикът и идентичността не може да се дискутират.

Не е тайна, че има кодифициране на македонския език през 1945 г. (тогава са написани правилата за македонския език - б.р.), но това е подобен език, много близък до българския, но не е български, твърди Пендаровски.

Македонският президент смята за нонсенс (лишено от смисъл) твърдението, че историята на Македония до 1945 г. - целите 10 века, е история на България.

"Те казват, че етническите македонци наистина съществуват ... но се събудихме едно утро през 1944 г. и казахме: "Аха! Ние сме наистина етническите македонци сега, но вчера бяхме етнически българи", каза Пендаровски.

Каракачанов: За РС. Македония ЕС е все още като СССР

Каракачанов: За РС. Македония ЕС е все още като СССР

Това нямало как да го допуснем

Според него тава било абсолютна историческа безсмислица. Не било важно какво мисли за това питане България, ако София не ги блокира за началото на преговорите към ЕС, Македония формално не прие нейните възгледи.

За българската позиция, че "македонски език и идентичност не е имало до 2 септември 1944 г. и че създаването на тази нация е част от цялостно формиране на отделна небългарска идентичност с цел да се прекъснат връзките между местното население и България" Пендаровски смята, че не може да приемат дискусия по тези факти и те били лудост.

И 11-тото заседание на Българо-македонската комисия е без резултат

И 11-тото заседание на Българо-македонската комисия е без резултат

Терминът "македонски" разделя историците ни

Искането на България е, когато Македония се присъедини към Европейския съюз, всяко споменаване на "македонски език" в документите на общността да се споменава със звездичка и пояснение, че "Такъв език съществува само според Устава на Република Северна Македония".

София настоява процесът за разширяване да не легитимира етническото и езиково инженерство, получено при предходните авторитарни режими", пише "EUobserver", цитиран от македонското издание.

Зоран Заев: България не е фашистки окупатор и Гоце Делчев е и на двете страни
Обновена

Зоран Заев: България не е фашистки окупатор и Гоце Делчев е и на двете страни

Български и македонски войски освобождават заедно територии през ВСВ

Припомняме, на 17 ноември 2020 г. България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония. Основните аргументи на България се опират на блокирането на работата на съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония, която бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.

Още в началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.

Зоран Заев уверен, че ще има решение на забавянето на европреговорите за ЕС

Зоран Заев уверен, че ще има решение на забавянето на европреговорите за ЕС

Македонски екипи преговарят за газовия терминал от Александруполис

След срещата на 13 септември 2019 г., която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония. През 2020 година Македония едностранно прекрати разговорите за общата ни история, с аргумент вътрешнополитическата обстановка в страната. Работата на комисията беше възобновена преди по-малко от месец, но отново без особен успех и направени крачки напред, за да се появи следващата теза - че сега ще се чакат резултатите от парламентарните избори у нас, които трябва да се проведат през пролетта на следващата година.

Междувременно премиерът на Македония направи няколко разностранни изказвания. В изказванията му се виждат две линии - едната за вътрешнополитическа употреба и друга за четене и слушане от страна на българите - "България не е фашистки окупатор и Гоце Делчев е на двете страни".

65 675 граждани на РС. Македония са с български паспорти

65 675 граждани на РС. Македония са с български паспорти

До 22 октомври има 77 829 молби за българско гражданство от македонци