Без резултат приключи единайсетата среща на Съвместната експертна комисия по историческите въпроси между България и Република Северна Македония. Това обяви съпредседателят ѝ от българска страна проф. Ангел Димитров пред БНТ.
Видеоконферентната връзка в два поредни дни изясняваше съдържанието на македонските учебници по история за средновековния и ранния османски период. Срещата се провежда онлайн поради ситуацията с COVID-19. Обсъждаше се и възможното съвместно честване на Гоце Делчев, към чиято националност македонците имат претенции.
Комисията е създадена в изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония.
Терминът "македонски" разделя историците от София и Скопие. Без съгласие за него, те не могат да подпишат протоколите от предходни срещи. Появява се несъгласие за общ текст, който трябва да бъде предложен на двете правителства за чествания относно цар Самуил - тема, по която вече беше постигнат компромис.
По думите на проф. Ангел Димитров, съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси, няма направена дори една миниатюрна стъпчица напред в нашата работа.
"Завършваме една година, единайсета среща, а се оказва, че се движим толкова бавно, с такова костенуркско темпо, че не се очертава...", каза проф. Димитров.
На днешната среща станаха ясни доста неща, смята проф. Димитров. Той разказа, че след деветата среща македонските историци са престанали да подписват протоколите. Те отказват да приемат нашето тълкуване на понятието "македонски". Това влизаше в противоречие с желанието за общуване на Северна Македония, която тя беше изразила с документ към ООН, заяви проф. Димитров.
"Блокирайки подписването на протоколите на последните две срещи, поставя под съмнение нашата работа. Без документ, който ясно да отразява какви дискусии са водени и какви решения са взети, нещата стават несигурни и показват нежелание да се работи по-ефективно", коментира българският съпредседател на комисията.
Съпредседателят на Комисията от македонска страна проф. Драги Георгиев определи дискусията като многослойна, но се съгласи че е безрезултатна.
След като България блокира началото на преговорите на Македония за членство в Европейския съюз, въпросът ще бъде отворен следващата седмица, когато е насрочен Съвета на министрите на Съюза.
Вчера македонският премиер Зоран Заев заяви в Неготино, че в македонските учебници ще пише договореното от смесената комисия.
Припомняме, на 17 ноември България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония. Следващият Съвет по общи въпроси, на който за последно тази година може да се реши за преговорния процес на Северна Македония, ще бъде на 8 декември.
В споразумението за асоцииране на Северна Македония с ЕС има клауза, че Скопие трябва да спазва сключените споразумения със страните членки и Договора за приятелство с България, така че София не иска нищо ново.
След позицията на България за отлагане на началото на европреговорите с Македония министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи заяви, че не е разочарован от решението на България и Скопие иска още днес да продължи преговорите със София. По същото време председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски настоя, че България не трябва да блокира за еврочленството, а да признае македонското малцинство.
Thomаs Linke
на 05.12.2020 в 00:02:48 #11Ангеловски А ти "За македонцките работи" чел ли си? Да пробваме с един цитат: ниiе не сега се оддел'уаме од Бугариiа, и со тоа раздробуаме iедно создадено цело, но сме одделени и живиме веке оддел'но поеке од 25 години. Друзи не разделиiа и создадоа од нас и бугарите различен жиот, разни потребности, нерамен положаi. Друзи и не ни даваат да се соiединиме. Изучавате ги тези автори крайно некоректно и избирателно и после на нас се сърдите. Мисирков не прави разлика между българи и македонци, нито пък твърди, че Илинденското въстание е някакво македонско движение, като дори неуспеха му го отдава на факта, че е изцяло българско дело. Ако вземеш да прочетеш цялата творба може и да разбереш какво представлява Мисирковия сеператизъм и най - вече какви са причините за него. В цитатът който постнах са загатнати. Същите неща по повод Берлинския конгрес пише и Георги Пулевски ("Через назе да ни разделит, од наших бракя Българи...") , който между другото е герой от Шипка и самия себе си декларира като българин, дори в Сърбия се представя "от Дебър, България" Та прочитай и ти книгите, не само избрани от югоисториците ви цитати
goce-angelovski
на 04.12.2020 в 23:35:34 #10borislav-kasabov За жал многу работи изгледа не ги разбирате добро во Бугарија,особено дека единствен начин за зближување е само европската унија,со блокирањето на Македонија во ЕУ не само што ја одалечувате Македонија од ЕУ,ја одалечувате и од себе,дозволувате повторно Грција и Србија да решаваат за судбината на Македонија,токму таа Битола беше рушена до темел од грците во првата светска војна,македонското население беше со години репресирано и од србите и од грците,за жал и од профашистичките лидери на Бугарија во втората светска војна,наместо да поправите одредени грешки од минатото вие ги повторувате,тие грешки не се само на ваша штета туки и на штета на Македонија и македонците.
goce-angelovski-kdEQyH9N
на 04.12.2020 в 21:47:29 #9Thomаs Linke,треба да ја прочиташ славјано-македонската општа историја на Ѓорѓи Пулевски од 1892,За Македонците работи на Мисирков од 1903,тријазичен речник на Пулевски на македонски-албански-турски од 1875,така да вашата теза дека до 1944 сме бугари па после македонци,и дека сме творба на коминтерната е несериозно и научно не издржано.И за добра ноќ за тебе и браќата бугари од Македонија една песна од Атанас Раздолов роден 1872 Так в срцето македонско да в‘згласим ниј борбата срешту племе анадолско да развием знамената Нек покажем на турчина на цинцарја и на грка на б‘лгарина, на србина и на всеки што ни брка Че не ламптим за корони за царштина и за слава не штем да сме ниј барони в македонската држава Но се трудим да в‘ведем братство, равенство, свобода! трудим се да с‘здадем љубов мила в народа! Трудим се и верваме че в борбата ште успеем: надеждата не губиме скоро песен ште запеем.
Thomаs Linke
на 04.12.2020 в 21:34:11 #8Даже и не помня за кои думи става въпрос, ама приема се
Thomаs Linke
на 04.12.2020 в 21:14:01 #7Ами градете си идентитета върху такива, отрочетата на Стоян Новакович и сръбската пропагнда Ама замисли се защо опитите му да прокара идеите си се провалят дори сред роднините му, камо ли сред народа. Дори брат му се бие в българската армия при Булаир и Шаркьой
goce-angelovski-kdEQyH9N
на 04.12.2020 в 20:48:59 #6Еве еден македонец пред Колишевски https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Димитър_Чуповски
Thomаs Linke
на 04.12.2020 в 20:34:25 #5Ангеловски, това са българи бе, не са северджани Па циврите, че не ви давали да се самоопределяте, а хора които са си казали, че са българи искате да ги пишете македонци. През 19 и началото на 20ти век македонец означава българин, и за Гоце, и за Даме и за всички. Почвайте си историята от Лазар Колишевски и никой няма да има претенции. Но българската история си е българска
goce-angelovski-kdEQyH9N
на 04.12.2020 в 20:26:12 #4Не ви ја сакаме вашата историја,не го сакаме Ботев, Аспарух, Калојан задржете ги.Делчев,Груев, Мисирков,Шатев,Влахов,Пингов,Мечев,Петров се дел и од македонската историја.Македонија не е Бугарија и никогаш нема да биде сфатете го тоа еднаш.
goce-angelovski-kdEQyH9N
на 04.12.2020 в 19:57:36 #3Во Македонија не живеат Југосеверџани туку македонци,омразата постои и кај двете држави не само во Македонија доказ за тоа се коментарите тука.Македонците не може да го крадат Делчев,Груев, затоа што тие се бореа за слобода на Македонија и овај спор е сосема различен во однос на тој со Грција.Да ја блокирате иднината за сметка на минатото не е братски и европски.Бидејќи многу сакате да зборувате за историја,токму во таа историја ќе биде запишано дека сите земји се согласија само Бугарија ја спречува евроинтеграцијата и иднината на Македонија.
dddddd
на 04.12.2020 в 19:40:20 #2Ще се разберат много бързо, само да си преместят заседаният в Москва. Нали са все съветски историци.
Thomаs Linke
на 04.12.2020 в 18:55:19 #1Нищо няма да реши тази комисия, югосеверджаните не искат решени проблеми, искат да се промъкнат с кражбите и лъжите си. Крайно време е комисията да се разпусне и да се играе грубо, както направиха гърците като ги накараха да се откажат от античността и да си сменят името. Условието ни трябва да бъде да се откажат от всичко откраднато от българската история- тоест от всичко до 44та Като искат да си градят македонска идентичност, да си я градят върху Лазар Колишев/Колишевич/па най- накрая Колишевски , не и върху Гоце Делчев и Кузман Шапкарев