Повече от половината население на Европа може да се зарази с омикрон през следващите седмици, ако настоящият темп на заразяване се запази, смятат от Световната здравна организация, цитирани от Bloomberg.

Вариантът представлява "вълна от запад на изток, която залива целия регион", каза във вторник Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. И цитиран прогнози на Institute for Health Metrics and Evaluation, според които по-голямата част от европейците могат да се заразят с него през следващите шест до осем седмици.

Поредната COVID вълна засега носи далеч по-малко случаи с ясно изразени симптоми и по-ниска смъртност — носейки и оптимизъм, че пандемията може да наближава своя край. СЗО обаче многократно предупреди новият вариант да не бъде подценяван. Клуге посочи още, че броят на хоспитализираните пациенти в Европа расте.

JPMorgan: Омикрон може да е началото на края на пандемията

Най-голямата американска банка: Омикрон може да е началото на края на пандемията

Новият вариант може да е катализатор за ротацията от растеж към стойност

От пандемия в ендемия?

Отделно, друг представител на СЗО заяви, че е твърде рано да смятаме, че COVID навлиза в ендемична фаза — въпрос, който вече бе повдигнат от испанското правителство.

Навлизането на коронавируса в ендемична фаза би означавало "стабилна циркулация на вируса на прогнозируеми нива, но това, което виждаме в момента, е далеч от това определени", каза Катерин Смолуд, старши директор в СЗО Европа. "Несигурността все още е голяма, имаме вирус, който се променя бързо и носи нови предизвикателства. Със сигурност не сме достигнали момента, в който ще можем да го наречем ендемичен".

"Болест, която редовно възниква в определени райони, се нарича ендемична. По време на ендемия броят на заболяванията запазва относително еднакво ниво през цялото време. Той е по-висок в сравнение с други области, но не нараства с течение на времето. Пример за това е маларията, от която всяка година се разболяват 300 милиона души, основно в тропиците.

Още през май 2020-а Световната здравна организация прогнозира, че коронавирусът ще се превърне в ендемичен. Вариантите Делта и Омикрон показаха колко е адаптивен: подобно на грипа. Това означава, че заболяването вече е част от света, в някои части на земното кълбо трябва да се научим да живеем с него. То няма да изчезне", писа наскоро Deutsche Welle.

Испания наистина призова COVID вече да бъде третиран като ендемия — като грип — и се превърна в първата европейска държава, която повдига въпроса и предлага, че просто хората трябва да се научат да живеят с него.

Идеята обаче набира скорост и скоро може да предизвика преоценка на правителствените мерки срещу него. В неделя британският министър на образованието застъпи тезата пред BBC, че сме напът да преминем от пандемия в ендемия.

Именно по-ниската нужда от хоспитализация и по-ниската смъртност въпреки рекордния брой заразени накара испанския премиер Педро Санчес да заговори за завръщане към нормалния начин на живот.

В страни като Франция, Германия, Италия, Румъния, а и България — които регистрират рекордни дневни случаи — може би е твърде рано да се говори за това. Засега Франция и Германия продължават да затягат рестрикциите, особено срещу неваксинираните.

Засега ваксинираните успяват да предотвратят хоспитализации, но не и да забавят разпространението на вируса. Стъпка към разхлабване на мерките под формата да намаляване на карантината правят редица държави, сред които вече и България.

Европейската агенция по лекарства: Не прекалявайте с бустерните дози

В сряда Европейската агенция по лекарства пък предупреди, че твърде честите бустерни дози могат да имат обратен ефект.

Поставянето им на четири месеца в крайна сметка може да отслаби имунната система и да умори хората, казват от регулатора. Оттам препоръчват на правителствата да оставят повече време между бустерните програми и да ги обвържат с идването на студените месеци.

Съветът идва на фона на решението на някои държави вече да предлагат втора бустерна доза. Първи бяха в Израел, където гражданите над 60-годишна възраст могат да си бият четвърта игла. На Острова заявиха, че нужда от такава няма за момента.

"Не трябва да мислим за бустерите като нещо, което ще бъде повтаряно постоянно", казва Марко Кавалери, директор в ЕАП.