Асоциация "Прозрачност без граници" се опасява, че изявлението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен може да бъде превратно интерпретирано от българските политици като "потупване по рамото".

Макар в края на мандата на ЕК да е време за политически реверанси и подпомагане на национално ниво на политически семейства, трябва да знаем, че на брюкселски това означава различни неща, предупреждават от организацията и посочват три варианта: изтощението на ЕС да търси напредък в застоя в областта на борбата с корупцията по висшите етажи и организираната престъпност; започването на работата на относително новия механизъм с аналогично предназначение "Доклад за върховенството на правото"; или възможност ЕК да посочи Механизма за сътрудничество и проверка като успешен, като същевременно запази мониторинга чрез трансформацията му в "Доклад за върховенството на правото".

ПП/ДБ: Падането на мониторинга е кредит към България

ПП/ДБ: Падането на мониторинга е кредит към България

Кирил Петков призова премиерите на Нидерландия и Австрия да се присъединят към европейския консенсус

От асоциацията уточняват, че темите и препоръките, макар и в нов формат, остават същите. Същото се отнася и за непостигнатите цели.

Новината за нашите политици била, че наблюдението остава в друг формат.

От "Прозрачност без граници" припомнят, че над десет години Индексът за политическа корупция на организацията показва наличието на тежки системни проблеми в противодействието на корупцията и устойчиво бележи стойност между 40 - 44 единици от максимум 100.

Пеевски вижда България в Шенген през декември

Пеевски вижда България в Шенген през декември

Основното, което трябва да се направи, е мигрантският натиск да се овладее

Според асоциацията прекратяването на Механизма може да се разглежда и в глобалния контекст на по-дълбоката европейска интеграция и евентуално включване в Шенген.

Припомняме, по-рано днес премиерът Николай Денков заяви, че с отпадането на механизма е премахната още една бариера да бъдем равноправни с останалите държави от Европейски съюз.

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел и министърът на правосъдието Атанас Славов пък определиха прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка като успех и признание.

В ГЕРБ оптимисти, че България ще влезе в Шенген след падането на мониторинга

В ГЕРБ оптимисти, че България ще влезе в Шенген след падането на мониторинга

Десислава Атанасова отчита огромен успех за страната ни